Stručný prehľad prepisom auta v roku 2024
18.1.2024 15:17:25 |https://pixabay.com/cs/photos/značka-poznávací-značka-evč-špz-7401373/ | Počet zobrazení: 14414x
Či už ste v pozícií predávajúceho, alebo jazdené auto kupujete, budete sa musieť vysporiadať s prepisom vozidla. Nemusíte sa však ničoho obávať, vďaka zjednodušeniu, ktoré priniesol rok 2023 vybavíte všetko na jednom mieste, bez ohľadu na to, či predaj prebiehal medzi okresmi alebo v rámci jedného okresu.
Aké úkony zahŕňa prepis auta?Aj keď sa návod, ako postupovať pri prepise auta, môže zdať zložitý, zistíte, že pozostáva len z pár jednoduchých krokov. Prepis auta je vo všeobecnosti zložený z dvoch úkonov, a to konkrétne z odhlásenia auta starým majiteľom a prihlásenia auta novým majiteľom. Ak nejde o žiadnu výnimočnú situáciu, mali by vám stačiť nasledujúce doklady.
– Doklady totožnosti: pôvodného aj nového držiteľa (prípadne splnomocnenie na prepis auta s úradne overeným podpisom, ak jeden z nich nie je prítomný pri prepise)
– Doklad o uzatvorení povinného zmluvného poistenia (PZP) na nového držiteľa
– Technický preukaz vozidla (tzv. malý techničák)
– Osvedčenie o evidencii vozidla (tzv. veľký techničák)
1. Spravte si rezerváciu
Ak sa chcete pri prepise vozidla vyhnúť dlhému vyčkávaniu na dopravnom inšpektoráte, vytvorte si rezerváciu, prostredníctvom rezervačného portálu ministerstva vnútra SR. Postup je pomerne jednoduchý, stačí vyplniť zopár údajov a vybrať si miesto a termín prepisu. Po úspešnom vytvorení rezervácie obdržíte PIN kód.
2. Dostavte sa na úrad včas
V prípade, že máte rezerváciu, je veľmi dôležité dostaviť sa na úrad včas, pretože PIN kód, ktorý ste obdržali bude platný len 15 minút pred začiatkom rezervácie a 15 po nej.
Na úrade môžu nastať 3 situácie:
– Dostavia sa obaja, teda pôvodný aj nový majiteľ vozidla
– Dostaví sa len pôvodný majiteľ vozidla
– Dostaví sa len nový majiteľ vozidla
Na úrad nemusia prísť obaja, avšak v prípade, že sa dostaví len jedna zo spomínaných osôb, bude potrebovať splnomocnenie od osoby druhej, aj s úradne overeným podpisom.
TIP: Či už idete súkromným autom alebo firemným, prečítajte si naše tipy, ako sa pripraviť na služobnú cestu.
3. Priebeh prepisu vozidla
Všeobecný priebeh prepisu vozidla je veľmi jednoduchý. Stačí, keď predložíte všetky potrebné doklady, policajti overia ich správnosť a oboznámia vás s výškou poplatku. Ten hneď v kiosku zaplatíte a doklad o zaplatení predložíte na tom istom mieste. Následne vám vydajú nové osvedčenie o evidencií (veľký techničák) a prípadne aj nové tabuľky s evidenčným číslom vozidla.
Ako je to s tabuľkami?
Od 01.04.2024 príde k zvýšeniu cien za výrobu tabuliek s EČV. Dobrou správou, však je, že v mnohých prípadoch nové tabuľky nebudete vôbec potrebovať. Keďže značky už nie sú naviazané na okresy, pri prepise ich nie je nutné meniť.
Ak si pôvodný majiteľ nechce staré značky ponechať, môžu zostať na vozidle. Nový majiteľ tak nemusí platiť za nové značky. Ak však TEČ zostane pôvodnému majiteľovi, novému majiteľovi musí byť pridelená nová značka.
TIP: Na bezpečné uchytenie vašej tabuľky si zaobstarajte držiak a podložku pod ŠPZ.
– Od roku 2019 už policajti nekontrolujú vozidlá pri ich prihlásení, takže auto nemusíte priviesť na dopravný inšpektorát.
– Ak auto neprihlásite do 30 dní od jeho odhlásenia, potrebujete aj odborný posudok o kontrole originality vozidla, nie starší ako 15 dní
– Od 1.1.2023 je možné zmenu držby vozidla (prepis) vykonať na ktoromkoľvek dopravnom inšpektoráte. Celý proces sa vykoná na jednom pracovisku.
– Od 1.8.2019 sa už nepredkladajú žiadosti o prihlásenie vozidla do evidencie vozidiel, ani žiadosti o vykonanie zmeny v evidencii vozidiel.
– Od 1.1.2023 žiadateľ musí uviesť, čo sa má stať s tabuľkami s evidenčným číslom vozidla.
– Ak sa vozidlo prevádza na blízku osobu doterajšieho držiteľa vozidla, nebude potrebné predkladať plnomocenstvo alebo doklad o nadobudnutí vlastníckeho práva k vozidlu.
Článok sme pre vás pripravili v spolupráci s:
Natália Várošová, Obsahový špecialista na optimalizáciu webov z PoctiveSEO: Pomôžeme vám s viditeľnosťou webu, marketingom či PPC reklamami.