ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark
picture

Trápi ťa tréma? Vieme, ako sa jej zbaviť

25.10.2019 09:56:29 | Redakcia portálu
https://www.brigada.sk/ | Počet zobrazení: 1354x

Poradíme ti, aké sú overené lieky na trému a úzkosť z vystupovania. Zvládneš ich aj ty! Prečítaj si nás článok a začni s trémou pomaly, ale isto pracovať.

 

Poznáš to aj ty? Spotené dlane, búchanie srdca, nesústredenosť a panika? Nie si jediný, stále mnoho ľudí zažíva podobné symptómy z rečnenia na verejnosti. Tréma vie prepadnúť aj toho najpripravenejšieho človeka, no my máme pre teba niekoľko tipov, ktorými sa môžeš tréme vyhnúť alebo ju zmierniť.
 
Nemusíš byť dokonalý
Úzkosť sa často spája s perfekcionizmom. Ak máš problém podať veci verejne a spôsobuje ti to až panikárenie, je možné, že na seba kladieš až moc veľkú záťaž. Je v poriadku nebyť v každom momente dokonalý, veci vyjdú aj keď trochu povolíš.
 
Venuj svoj čas príprave
Keď sme povedali, že aj toho najpripravenejšieho vie zastihnúť značná tréma, je to pravda, ale stále je lepšie mať dostatočné poznatky a naozaj sa svojej práci povenovať. To sa týka aj vlastnej prezentácie. Skús sa postaviť pred zrkadlo a odrecitovať si, čo presne nad druhý deň povieš. Prípadne, skús nejakého kamaráta, ktorý ti bude vedieť povedať, čo sa mu na tebe nezdá.
 
Ostať optimistom
Ľudia, ktorých trápi tréma zväčša strávia svoje značné premýšľanie nad vecami, čo ešte len budú a čo sa im nemusí podariť. Preto je dôležité zachovať si istý optimizmus a zameriavať sa na veci z inej strany. Teš sa na to, čo máš naplánované, usmievaj sa a povzbudzuj sa.
 
Zrelaxuj sa
Po ťažko odvedenej práci musí každý občas vypnúť a nemôže to byť inak ani u teba. Ešte pred začiatkom dňa si napríklad zacvič a načerpaj energiu meditáciou. Alebo si vypočuj hudbu. Vždy, keď cítiš, že sa na teba valí vlna stresu začni tú energiu pomaly využívať. Mnoho ľudí sa potrebuje napríklad prejsť.
 
Zži sa s davom
Počas toho, ako sa učíš prekonávať svoju trému, začneš si uvedomovať, že vlastne trénuješ. Pre toto je napríklad dobrá škola, kde sa pri rôznych príležitostiach môžeš prejaviť aspoň pred spolužiakmi. Keď tak začni chodiť na diskusie alebo kvízy s priateľmi, tam sa môžeš lepšie a zmysluplne s ľuďmi baviť. Najlepšie je osvojiť si vystupovanie a nebáť sa.

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,21
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.