ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark
picture

Viete, čo sú hepa filtre do vysávača, ako vznikli a ako fungujú?

1.3.2023 08:03:32 |
Autor/ka fotografie: cottonbro studio: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/doma-cisteni-koberec-vysavac-4107284/ | Počet zobrazení: 395x

Vysávač držíme v ruke takmer každý každý deň a napriek tomu, nie každý z nás vie, ako fungujú. Ako sa HEPA filtre do vysávačov dostali a čo je ich prednosťou? Pred pár rokmi prišlo k zmene značenia filtrácie na vysávačoch. Čo teda znamená EPA alebo HEPA?

Čo je to HEPA filter?  

Filter HEPA je typ filtra vzduchu. Názov HEPA vznikol z anglických slov high efficiency particulate arrestance, čo v preklade znamená vysoko účinný filter vzduchových častíc. 
 
Filtre patria k najdôležitejším častiam vysávaču. Bez nich by vysávanie nemalo ani zďaleka takú hygienickú účinnosť ako má dnes. Obzvlášť pre alergikov by vysávanie bez kvalitného HEPA filtra predstavovalo riziko zdravotných problémov. 

Ako HEPA filtre vznikli? 

V 40. rokoch 20. storočia bol vyvinutý HEPA filter v NASA na ochranu astronautov pred nebezpečnými časticami pri rádioaktívnom zamorení. Samotný dizajn filtra vychádzal z plynových masiek, ktoré nosili americkí vojaci bojujúci vo vojne. 
 
Armádny chemický zbor vyvinul jednotku na čistenie vzduchu vybavenú týmto filtračným papierom, ktorá sa používala vo veliteľstvách pozdĺž frontu. Táto jednotka a spôsob filtrácie je prvým predchodcom filtra HEPA.
 
Po vojne 
Technológia HEPA bola odtajnená po druhej svetovej vojne a stala sa dostupnou pre komerčné a domáce použitie. Filtre HEPA zohrali kľúčovú úlohu vo výskume a vývoji moderných liekov, v leteckom inžinierstve a pri výrobe počítačových čipov.
 
Od 50. rokov 20. storočia sa ich použitie rozšírilo na sanáciu plesní, čistenie azbestu, čistenie olova, čistenie chemických látok, filtre vzduchu v domácnostiach, kancelárske filtre a ďalšie.
 
Dnes
HEPA filter je všeobecne najdokonalejší filter na filtrovanie vzduchu. Preto sa často používa, ako filter do auta alebo v domácnostiach a to vo vysávačoch, ak má byť vysávanie naozaj účinné z hľadiska čistoty, najmä u alergikov. Býva zaradený ako posledný (výstupný) filter.

Ako HEPA filtre fungujú?  

Veľký plochý filter vyrobený zo skleneného mikrovlákna je mnohonásobne preložený a zložený do harmoniky tak, aby cez neho prešiel len čistý vzduch bez akýchkoľvek častín. V jednej vrstve je tento papier priepustný a práve vrstvenie vytvára jeho filtračné vlastnosti.
 
Účinnosť HEPA filtrov
Účinnosť HEPA filtrov sa udáva na stupnici 10-17. Čím vyššie číslo, tým vyššia trieda filtrácie a tým pádom lepšie kvalita výstupného vzduchu. Filtre vo vysávačoch dosahujú maximálnej triedy 13, vyššie triedy sa používajú vo farmaceutickom priemysle, na operačných sálach a podobne. 
 
– HEPA filter č. 10 – zadrží 85 % nečistôt o veľkosti 0,1-0,3 mikrometra
– HEPA filter č. 11 – zadrží 95 % nečistôt
– HEPA filter č. 12 – zadrží až 99,5 % nečistôt
– HEPA filter č. 13 – zadrží až 99,97 % nečistôt (z každých 10 000 častíc o veľkosti nad 0,01 mikrometra prepustí ďalej len 3 častice)

Ako spoznať HEPA filter? 

HEPA filtre pre vysávač spoznáte na prvý pohľad. Nevyzerajú ako molitan, filc či papierový filter. Vyznačuje sa aj tým, že má niekoľko vrstiev, pričom dôležitá je veľkosť plochy, cez ktorú prúdi vzduch, tzv. absorpčná plocha. Veľká absorbčná plocha sa dosahuje zložením do harmoniky. Práve toto skladanie je pre HEPA filtre charakteristické.

HEPA vs. EPA filtre 

V minulosti sa na HEPA filtroch vo vysávačoch používalo označenie HEPA H10 až H13. Dnes sa u vysávačov sa používajú filtre triedy EPA E10, E11 a E12 ale najvyššia trieda filtrácie nesie označenie HEPA H13. Aj keď existujú aj filtre s označením H14 vo vysávačoch sa už nepoužívajú. 
 
Prakticky sa teda zmenilo len označenie u niektorých tried vďaka novej medzinárodnej klasifikácií vzduchových filtrov podľa ČSN EN 779:2012 a ČSN EN 1822:2010.
 
Pokiaľ si budete vyberať vysávač a študovať jeho parametre, potom označenie EPA a HEPA znamená filter s vysokou mierou filtrácie. Pokiaľ máte v domácnosti alergika, požadujte filter triedy EPA E12 alebo HEPA H13. 
 
Natália Várošová, Špecialista na optimalizáciu webov - Naučte sa, ako nastaviť základné SEO on page faktory na svojom webe

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,49
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.