Všetko čo potrebujete vedieť o elektromobilite
2.1.2023 15:55:47 |Foto Ernest Ojeh na Unsplash | Počet zobrazení: 795x
Klimatické zmeny, nedostatok ropy, znečistenie ovzdušia. Zdá sa, že elektromobilita sa dnes stala neoddeliteľnou súčasťou budúcnosti, pretože významne prispieva k zníženiu vplyvu dopravy na životné prostredie. Niektoré krajiny majú dokonca v pláne do roku 2030 pokryť 40 % všetkých áut na hybridné alebo elektrické. Elektromobilita je dôležitým míľnikom na ceste k lepšej klíme, ktorá je šetrná k životnému prostrediu a svetu okolo nás.
Čo prechod k elektromobilite vlastne znamená a čo všetko by ste o nej mali vedieť?
Elektromobilita nie je žiadnou novinkou v evolúcii áut ani evolúcií bezpečnostných prvkov. Svoje prvé zlaté obdobie už má za sebou. Vedeli ste, že prvé autá poháňané elektrinou sa začali vyrábať už v polovici 19. storočia?
Fungujúce elektrické vozidlo zostrojil William Morrison v Spojených štátoch a tesne po zostrojení začali tieto vozidlá na cestách aj pretekárskych tratiach konkurovať tým so spaľovacími a parným motorom. Už vtedy boli elektromobily boli tichšie, bez vibrácií, ľahšie sa štartovali aj riadili, rýchlejšie jazdili a neprodukovali toľké emisie.
Ošiaľ však trval iba do 1. svetovej vojny, do popredia sa začali dostávať opäť vozidlá so spaľovacími motormi, a to vďaka vyšším nárokom a zlacneniu benzínu. Elektromobily odsunul aj vynález štartéra a jeho výrazné zjednodušenie štartovania spaľovacích automobilov. A rovnako tak aj začiatok hromadnej výroby vozidiel Ford, s ktorým zase prudko klesla cena spaľovacích automobilov.
Šancu na návrat získala elektromobilita v 70. rokoch, keď ceny ropy klesli, no ani napriek tomu sa neuchytila. Tretiu a úspešnú éru začala v roku 2008, počas hospodárskej krízy.
Väčší podiel elektriny sa začal vyrábať z obnoviteľných zdrojov, čím klesla jej cena a rástla energetická návratnosť. Dnes sa elektromobily stávajú populárnymi a uvažuje sa či elektromobilita a alternatívne pohony v budúcnosti úplne nahradia spaľovacie motory.
Vo všeobecnosti môžeme o elektromobilite povedať:
Elektromobilita je využívanie elektromobilov, ktoré sú plne alebo čiastočne poháňané elektricky, majú prostriedky a náhradné diely na ukladanie energie, ktorú získavajú najmä z elektrickej siete. Elektromobily sú tichšie, efektívnejšie a s nízkymi nákladmi. Používali sa hlavne na osobné účely, no dnes ich využívajú už aj doručovacie služby, taxíky či kamióny.
Emisie majú vážny vplyv na klímu a prostredie. Do atmosféry sa dostáva stále viac CO2, čo má za následok, že Zem sa stále viac znečisťuje a otepľuje. Podľa väčšiny prieskumov je doprava zodpovedná za viac ako 20% všetkých emisií CO2 na celom svete.
Autá s nízkymi emisiami neprispievajú k znečisteniu ovzdušia, a preto majú pozitívny vplyv – najmä v mestských aglomeráciách. Sú CO2 neutrálne v plnom zmysle slova vtedy, ak sa batérie a elektrina na ich pohon vyrábajú z obnoviteľných zdrojov energie.
Fosílne palivá ako ropa a nafta, z ktorých sa spaľovacie motory vyrábajú, sú obmedzené benzínové zdroje a ako dlho tieto zdroje vydržia, je otázne.
Aby sa tieto presadili, mnohé krajiny ponúkajú stimuly na nákup elektrických áut v podobe dotácií. Viete ako ich získať?
Cieľom štátnej dotácie na elektromobil a hybrid je podporiť predaj elektromobilov a hybridných vozidiel a postupne znižovať dopad dopravy na životné prostredie. Štát ponúka dotácia až do výšky 8 000 eur.
Kto môže získať dotáciu na elektromobil:
– Podnikatelia - fyzické aj právnické osoby
– Verejná správa
– Fyzické osoby - nepodnikatelia
Dotáciu je možné získať na nové batériové elektrické vozidlo a plug-in hybridné vozidlo. Vozidlo musí byť s pohonom na alternatívne palivá a v technickom preukaze nemôže mať uvedeného vlastníka ani držiteľa vozidla, ani byť prihlásené do evidencie vozidiel.
– Elektrobicykle: majú batériu a pedálový systém, ktorý umožňuje kombinovať jazdu a cvičenie zároveň. V závislosti od batérie a rýchlosť až 25 km/h je s nimi možné poskytnúť 30 až 80 kilometrov jazdy.
– Kolobežky: sú ďalšou udržateľnou a praktickou alternatívou dopravy. Sú ľahké, ľahko sa prenášajú a v závislosti od typu, poskytujú autonómnu jazdu až do 60 kilometrov.
– Motocykle: ich veľkou výhodou je, že sú tiché, šetria palivo a v závislosti od modelu a značky s nimi dokážete najazdiť 80-120 kilometrov.
– Elektromobily: majú efektívnejšie motory ako autá so spaľovacím motorom a aj oni podľa značky a batérie vozidla poskytujú autonómiu 200 - 600 kilometrov.
Môžeme ich rozdeliť podľa toho, aká technológia ich uvádza do pohybu:
Hybrid
Hybrid využíva elektrický aj benzínový či naftový pohon súčasne a má samonabíjaciu batériu, ktorú nabíja spaľovací motor alebo získava energiu priamo počas jazdy. Tieto autá sa hodia najmä na cestu v mestách a jazdu absolvovať iba na batériu, aby sa dosiahol čo najvyšší výkon a najnižšia spotreba.
Plug-in hybrid
Plug-in hybrid má takisto benzínový aj elektrický pohon. Jeho akumulátor získava energiu podobne ako hybrid, s tým rozdielom, že sa dá dobíjať aj zo siete alebo na verejných nabíjačkách.
Čistý elektromobil
Čistý elektromobil nemá spaľovací motor a poháňa ho výhradne elektrická energia. Hlavným zdrojom energie je externá nabíjačka, cez ktorú je akumulátor nutné nabíjať. Vo aute sa nachádza, ale aj batéria, ktorá sa čiastočne nabíja rekuperáciou. Výhodou takéhoto vozidla sú nulové emisie a dojazd stovky kilometrov.
S plánovaním väčšej podpory elektromobilov sa objavuje aj otázka či je infraštruktúra pre elektromobily na Slovensku pre elektrovozidlá dostačujúca. Čo sa týka kvality diaľnic, odpoveď je jasná: bohužiaľ nie. Slovensko výrazne zaostáva vo svetovom rebríčku.
Pokiaľ ide o nabíjaciie stanice, ich prevádzkovatelia upozorňujú, že naša nabíjacia sieť nie je dostatočne využívaná.
Lepšie pre našu planétu
Jednou z najväčších výhod je dopad na naše životné prostredie. Čisté elektromobily nemajú žiadnu koncovku výfuku, takže nevypúšťajú žiadne výfukové plyny, čo znižuje miestne znečistenie ovzdušia najmä v preplnených mestách. Používanie elektrických vozidiel pomáha znižovať emisie a CO2, zlepšujú kvalitu ovzdušia, a tým vedú k zníženiu respiračných, zrakových a kardiovaskulárnych ochorení.
Rozsiahla nabíjacia sieť
Ak vás od kúpy elektromobilu odrádzalo to, že vo vašom okolí nebol dostatok nabíjačiek, všetko je na dobrej ceste k výraznej zmene. Výzva na dotácie pre budovanie nabíjačiek má podporiť rozšírenie siete nabíjacích staníc. Nabíjačku môže s dotáciou vybudovať aj obec, nemusí to byť len súkromník.
Pohodlné nabíjanie v práci, aj doma
Predstavte si, že sa počas špičky nachádzate na rušnej čerpacej stanici a na pracovisko prichádzate neskoro. Tieto problémy možno ľahko prekonať pomocou elektrického vozidla. Jednoducho zapojte vozidlo do domácej nabíjačky na niekolko hodin predtým, ako plánujete vyraziť. Auto si môžete dobyť aj u vás doma s domácou nabíjačkou. Už nebudete musieť stresovať, či máte dostatok energie na dojazd.
Nízke prevádzkové náklady
Tento typ auta je šetrný pre každú peňaženku. I keď je pravdou, že počiatočné náklady môžu byť vyššie, s dlhodobého hľadiska rozhodne ušetríte na jeho prevádzke. Ušetríte na palive a pomerne veľa peňazí môžete ušetriť aj v rámci servisu a údržby auta. Netreba kontrolovať olej, sviečky, rozvody ani absolvovať emisné kontroly.
Nižšie dane
Ďalším lákadlom na kúpu elektrovozidla sú nižšie dane. Hybridné motorové a elektrické vozidlá majú sadzbu dane zníženú až o 50 %.
Elektromobilita je budúcnosť
A elektromobilita pravdepodobne bude v nasledujúcich rokoch poháňať našu budúcnosť. Spaľovací motor, obrovský zdroj emisií CO2, by mohol byť čoskoro minulosťou.
– Tesla Model 3
– Volkswagen ID.3
– Renault Zoe
– Volkswagen ID.4
– Ford Kuga PHEV
– Kia Niro EV
– Hyundai Kona Electric
1. Budete príkladom pre iných
2. Prispejete k dosiahnutiu cieľov pri znížení CO2
3. Prispejete k ochrane klímy a životného prostredia
4. Môžete získať dotácie (v závislosti od krajiny)
5. Získate spoľahlivú a celkom rozsiahlu nabíjaciu infraštruktúru
Dominika Blchová, obsahový a SEO špecialista