ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark
picture

Viete, čo je freediving? História a základné fakty

18.7.2023 13:24:12 |
Autor/ka fotografie: John Cahil Rom: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/more-osoba-voda-modra-2121302/ | Počet zobrazení: 16933x

Možno ste videli filmy o freedivingu, čítali knihy, alebo videli fotografie z podmorskej hladiny, s ktorými sa vám pochválil priateľ. Čo-to vám aj porozprával o tomto výnimočnom zážitku. Viete však, čo to freediving je?
 
Aj keď sa freediving javí ako novinka, v skutočnosti ide o jednu z najstarších foriem potápania. Možno ste ho robili už aj vy, len si to neuvedomujete. Freediverom je totiž každý, kto vkĺzne pod vodnú hladinu so zadržaným dychom. Nie je to však takéto čierno-biele, tento štýl potápania je oveľa farebnejší.

Čo je freediving? 

Freediving v mnohom pripomína šnorchlovanie, pri ktorom sa na dýchanie využíva potápačský šnorchel, má však niekoľko špecifík. 
 
Jednoducho povedané, ide o potápanie do hlbokých vôd na jeden nádych a bez akéhokoľvek dýchacieho prístroja. Freediveri zadržiavajú dych po celú dobu, čo sú pod vodou, až do chvíle, kým sa opäť nevynoria. Tu je veľmi dôležitá vnútorná kontrola, disciplína, ale aj sila na zostup. 
 
Freediving je rekreačný aj súťažný šport, pričom po celom svete sa pravidelne koná množstvo súťaží. Je známy aj ako nádychové potápanie, apnea alebo skin-diving. Využíva sa v celom rade ďalších vodných športov – podmorský rybolov, podvodný hokej, podvodné rugby, synchronizované plávanie a ďalšie.

História freedivingu 

Freediving má dlhú a pestrú históriu, ktorá siaha až do staroveku. Šport freediving, úmyselné potápanie so zadržaním dychu bez potápačského vybavenia, sa prvýkrát začal v Grécku v 5. storočí pred Kristom. Rybári využívali freedivery na chytanie rýb počas podmorského rybolovu.
 
Moderný šport freediving sa objavil v 19. storočí, keď potápači začali súťažiť o to, kto sa dokáže ponoriť najhlbšie na jeden nádych. V 20. storočí freediveri súťažili na medzinárodnej úrovni v rôznych disciplínach, ako je plutvové plávanie a hĺbkové potápanie.

Ako funguje freediving 

Na prvé počutie sa môže freediving javiť ako nebezpečná aktivita. Kto by už len dobrovoľne súhlasil s potápaním bez špeciálnej výbavy?! 
 
Ľudské telo je však úžasné v tom, ako sa dokáže prispôsobiť, ako orgány reagujú na rôzne situácie. Voľný ponor naštartuje v tele rôzne funkcie. Váš organizmus vedome aj podvedome využije tieto funkcie, aby vás bezpečne dostalo na povrch.

Druhy freedivingu 

Freediving právom patrí medzi obľúbené vodné športy. A hoci sa zdá, že freediving má iba jednu formu, v skutočnosti existuje niekoľko druhov takéhoto potápania. Tie môžeme rozdeliť na disciplíny na otvorenej vode a disciplíny v bazéne.
 
Freediving na otvorenej vode:
– Freediving s konštantnou hmotnosťou s plutvami (CWT) alebo bez plutiev (CNF):  potápači sa pri zostupe a výstupe spoliehajú výlučne na svoju vlastnú svalovú silu bez pomoci akéhokoľvek externého pohonného zariadenia.
– Free Immersion Freediving (FIM): potápači zostupujú dole iba pomocou rúk, ktorými sa pridržiavajú lana. Nohy sa nepohybujú.
– Freediving s premenlivou hmotnosťou (VWT): zahŕňa použitie závažia na zostup do požadovanej hĺbky. Po dosiahnutí cieľovej hĺbky potápač závažie uvoľní a pomocou plutiev a lana sa dostane späť na hladinu.
– Freediving bez obmedzení (NLT): aj tu sa používa závažie, ktoré vás dostane do čo najväčšej hĺbky, potom vztlakové zariadenie, ktoré vás vráti na hladinu. 
 
Bazénové disciplíny:
– Statická apnoe (STA): ide o ležanie na vodnej hladine s tvárou ponorenou pod vodou, pričom sa na čo najdlhšiu dobu snažíte zadržať dych. 
– Dynamická apnoe (DYN alebo DNF): vykonáva sa s plutvami (DYN) alebo bez plutiev (DNF). Pri tejto disciplíne sa ponoríte pod vodu so zatajeným dychom a usilujete sa prekonať čo možno najväčšiu vzdialenosť.  

Výbava na freediving 

Freediving je veľmi jednoduchý na začiatok a nevyžaduje si vôbec veľa vybavenia. Freedivingové masky umožňujú jasne vidieť pod vodou. Na rozdiel od plaveckých okuliarov majú nosové vrecko, ktoré tiež výrazne uľahčuje vyrovnávanie tlaku v ušiach.
 
Plutvy na freediving pomáhajú rýchlejšie plávať pod vodou s menšou námahou. Majú oveľa dlhšiu čepeľ ako plutvy na potápanie alebo šnorchl, takže môžete prekonať väčšiu vzdialenosť s menším počtom kopnutí.
 
Okrem toho sa vám môžu pri freedivingu zísť šnorchel, záťažový opasok (ak je to potrebné) a neoprénový oblek (v závislosti od miesta ponoru).

picture

Autor/ka fotografie: Elianne Dipp: 
https://www.pexels.com/cs-cz/foto/osoba-podvo 
dni-drat-neopren-4666752/

 
Výhody freedivingu  

Pravidelný freediving vám pomôže zvýšiť vašu kondíciu. Plávanie je skvelá forma cvičenia, pri ktorej precvičíte celé telo. Okrem toho môže freediving zlepšiť flexibilitu rebier a podporiť zdravý životný štýl. Viete, prečo je plávanie prospešné?
 
Freediving je skvelý spôsob, ako preskúmať podmorský svet. Môže to byť pohodlnejšie ako potápanie, pretože vyžaduje menej vybavenia. Jaskyne, kaňony, koraly a vraky lodí, pod vodou je toho naozaj veľa, čo môžete preskúmať. 
 
Ak hľadáte spôsoby na relaxáciu a upokojenie mysle, freediving môže byť mimoriadnou formou meditácie. Keď sa naučíte freedive, naučíte sa relaxačné a dychové techniky, ktoré vám pomôžu cítiť sa pod vodou pokojne. Freediving je veľmi prospešný pre vaše duševné zdravie.
 
Freedivingová komunita je veľmi výnimočná. Keď stretnete nového potápača, máte niečo spoločné a môžete sa o tomto športe rozprávať celé hodiny. Kamarát pre freediving je niekto, komu musíte úplne dôverovať. 
 
Freediving je perfektný na posilnenie sebavedomia. Keď uvidíte, ako postupujete od nervozity v prvý deň kurzu k ľahkému potápaniu a zdokonaľovaniu vašej techniky, budete na seba hrdí a vaše sebavedomie sa prirodzene zvýši.
 
Freediving môže byť skvelým spôsobom, ako uspokojiť svojho túlavého ducha. Cestovanie rozširuje myseľ a ako cestujúci freediver uvidíte najlepší podmorský život po celom svete a stretnete sa s ďalšími podobne zmýšľajúcimi freediviermi.

Ako začať 

Ak chcete začať s freedivingom, existuje niekoľko spôsobov, ktoré vám pomôžu vydať sa na toto vzrušujúce dobrodružstvo. K dispozícii sú kurzy freedivingu, pri ktorých môžete získať certifikát, prepožičať si základné vybavenie a dozvedieť sa rôzne tipy pre začiatočníkov, ktoré vám pomôžu pri objavovaní podmorského sveta na jeden nádych.
 
Freedivingové kurzy organizujú profesionálne freedivingové renomované organizácie ako PADI, AIDA, CMAS a Molchanovs. Zapísaním sa do kurzu sa môžete naučiť správne techniky a bezpečnostné opatrenia a získať sebadôveru, aby ste si naplno užili podmanivý svet freedivingu.
 
Po absolvovaní kurzu sa môžete pripojiť k freedivingovej skupine. Takéto skupiny vám pomôžu nájsť ďalších podobne zmýšľajúcich freediverov a vždy budete mať s kým ísť cvičiť k vode. Môžete natrafiť na skúsených potápačov, ktorí vám môžu ukázať nejaké triky.
 
Freediving môžu začať robiť aj deti. Všeobecnou podmienkou je vek 15 rokov, avšak existujú špeciálne prispôsobené kurzy už pre osemročné deti. Detský kurz freedivingu je určený pre rodičov, ktorí chcú prehlbovať a zlepšovať zručnosti detí nad aj pod hladinou.
 
Náš tip: Viete, ako naučiť malé deti vzťahu k vode a k plávaniu? 

Základné pravidlá freedivingu 

Ak sa freediving vykoná správne, môže byť bezpečnou aktivitou, pri ktorej zažijete množstvo zábavy. Ak sa však nerobí nesprávne, môže to byť nebezpečné. Nižšie sú uvedené najdôležitejšie pravidlá bezpečného freedivingu.
 
Nikdy sa nepotápajte sami
Prvým pravidlom bezpečnosti freedivingu je potápať sa s kamarátom, s iným potápačom či s inštruktorom. Je nevyhnutné, aby ste pod vodu nešli sami. 
 
Vyhnite sa pitiu kofeínu/alkoholu a jedeniu ťažkých jedál
Dôrazne sa odporúča vyhnúť sa pitiu alkoholu deň pred potápaním, pretože freediving je veľmi fyzický a počas kurzu budete potrebovať čistú hlavu. Kofeín zas zvyšuje srdcovú frekvenciu, čo je opak toho, čo chcete dosiahnuť pri freedivingu. Mali by ste sa tiež vyhýbať ťažkým jedlám.
 
Pred ponorením nehyperventilujte
Hyperventilácia má veľa nežiadúcich fyziologických účinkov na freediving a výrazne zvyšuje riziko blackoutu (straty vedomia). Keď sa pripravujete na ponor, len dýchajte, aby ste sa uvoľnili.
 
Pred dosiahnutím hladiny nevydychujte 
Niekedy je pri potápaní nutkanie vydýchnuť si, najmä počas stúpania. Výdych môže tiež veľmi dočasne zmierniť nepohodlie oxidu uhličitého v pľúcach. Ale váš jeden dych obsahuje vzácny kyslík a tiež prispieva k vášmu vztlaku, takže ho zadržte, kým sa nevrátite na hladinu.
 
Po každom voľnom ponore predýchajte
Obnovovací dych pozostáva z pasívneho výdychu, krátkeho úplného nádychu a krátkeho zadržania. Toto opakujte 3-krát. Urobte si z toho zvyk aj pri nenáročných ponoroch.

Freediving na Slovensku 

Po celom svete je veľa úžasných miest, kde sa môžete voľne potápať a objavovať krásy, ktoré sa skrývajú pod vodou. Kvôli freedivingu však nemusíte chodiť ďaleko. Táto obľúbená vodná aktivita sa vykonáva už aj na Slovensku.
 
Každá potápačská lokalita je iná. Na niektorých jazerách sa pravidelne trénuje seriózny freediving, na iných zas môžete objavovať zatopené atrakcie alebo sa môžete venovať klasickej šnorchľovačke.
 
Hĺbkový tréning sa koná napríklad na jazere Košariská pri obci Rovinka neďaleko Bratislavy. Vhodná lokalita pre začiatočníkov je napríklad Hlboké jazero v Senci, známe aj ako Guláška. 40ha veľké a 35m hlboké je jazero Čierna voda. Vhodné aj pre začiatočníkov, hlbšie časti len pre pokročilých potápačov, technických alebo nitroxových potápačov. Jazero Veľká Richňava v Štiavnických vrchoch sa nachádza v nádhernom okolí, perfektný tip na relax.
 
Freediving umožňujú aj rôzne športové a rekreačné centrá, kempingy v blízkosti veľkých vodných plôch, ktoré vám vedia zabezpečiť aj inštruktora a vybavenie. 
 
Mohlo by vás zaujímať: Poznáte najlepšie kempy na Slovensku?

Na záver 

Freediving je veľmi populárny medzi potápačmi, je však obľúbený aj u dovolenkárov, ktorí takýto voľný ponor skúsia v rámci dostupných aktivít. V konečnom dôsledku, cieľom freedivingu nie je vytvoriť svetový rekord, ale zabaviť sa, naučiť sa nové zručnosti a objavovať. Potrebujete len masku, plutvy a zmysel pre dobrodružstvo. 
 
Môže to však byť aj nebezpečné, preto je dôležitý správny tréning. Nepúšťajte sa do freedivingu sami, zverte sa do rúk profesionálov a zapíšte sa na potápačský kurz. Iba tak si dokážete užiť freediving so všetkým, čo so sebou prináša.

Eva Dedinská, Špecialista na optimalizáciu webov – Naučte sa, ako nastaviť základné SEO on page faktory na svojom webe

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,35
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.