ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark
picture

VIN číslo: čo to je a na čo slúži?

22.11.2022 17:57:22 |
Photo by Mike B: https://www.pexels.com/photo/white-mercedes-benz-cars-120049/ | Počet zobrazení: 327x

Keď riadite auto, pomocou svojho vodičského preukazu identifikujete, že môžete legálne sedieť za volantom. Auto je registrované na vaše meno, aby ste ukázali, že ste jeho právoplatným vlastníkom. Okrem týchto dvoch identifikátorov existuje ešte jeden, s ktorým ste sa už určite mohli stretnúť – číslo VIN, ktoré sa vzťahuje na identifikačné číslo vášho vozidla.
 
Chcete sa dozvedieť viac o čísle VIN? Potom určite čítajte ďalej.

Čo je VIN číslo? 

Identifikačné číslo vozidla (VIN číslo) je 17-miestne číslo, ktoré slúži ako jedinečný identifikačný kód vozidla. Každé jedno auto na planéte má svoje unikátne a jedinečné VIN číslo. Je to dôležitá súčasť auta. Nielen preto, že je úplne jedinečné, ale aj preto, že sa nikdy nedá zmeniť. Číslo VIN sa vydáva počas výroby automobilu a zostane tomuto automobilu pridelené navždy.

Číslo VIN je rozdelené na tri časti. Prvá časť identifikuje krajinu a výrobcu auta. Druhá časť a ďalších 6 znakov VIN čísla obsahuje informácie o type vozidla a popisuje všeobecnú charakteristiku daného modelu. Treťou časťou je jedinečný identifikátor vozidla. Posledných 8 znakov, ktoré obsahujú pozície 10 až 17, je pre každé auto unikátne. Ide o výrobné číslo VIS a pomáha identifikovať konkrétne vozidlo, jeho motor, prevodovku, výbavu, pohon, miesto a rok výroby a ďalšie veci.

Kde je na aute VIN číslo umiestnené? 

Teraz, keď už viete, čo je VIN číslo, by vás mohlo zaujímať, kde môžete VIN číslo nájsť. VIN číslo je vyrazené na mnohých miestach auta, aby sa v čo najväčšej miere zamedzilo jeho falšovaniu. Najčastejšie ho nájdete v aute:
 
– Na pravej strane auta v smere jazdy
– Pod čelným sklom
– Pod podlahou spolujazdca
– Na B stĺpiku
– Na dôležitých bezpečnostných prvkoch ako je ABS systém
– Na pravej strane batožinového priestoru
– Na deliacej priečke motorového priestoru
– Na ráme auta, prevodovke alebo nárazníkoch
 
Okrem toho môžete svoje VIN nájsť aj:
 
– Na kúpno-predajnej zmluve
– Pri žiadosti o pridelenie evidenčného čísla
– Na registračnom doklade k vozidlu (technický preukaz k vozidlu, zelená karta, servisná knižka, poistná zmluva k vozidlu)

Prečo je VIN číslo dôležité? 

Rovnako ako máte jedinečný odtlačok prsta, ktorý vás identifikuje, VIN číslo je jedinečným identifikátorom vášho auta. Čísla VIN môžu poskytnúť dôležité informácie o vašom vozidle a byť konečným zdrojom pravdivých informácií o vašom aute. Mechanici napríklad používajú VIN na identifikáciu správnych dielov a služieb, ktoré vaše auto potrebuje, aby sa oň správne staralo.
 
Tip: Chcete dať svojmu autu tú najlepšiu starostlivosť? Garáž, ulica alebo prístrešok? Viete ako najlepšie uchovávať svoje auto?
 
Pokiaľ sa chystáte kúpiť ojazdené vozidlo z druhej ruky, odporúčame vám dôkladne si overiť jeho históriu práve pomocou VIN čísla v registri prevádzkových záznamov vozidiel. Vďaka tomuto registru si viete overiť, či vaše potenciálne nové vozidlo nie je jedno z kradnutých vozidiel alebo na ňom nie sú záložné práva v SR. Ďalej tu môžete overiť aj existenciu zmlúv v leasingových spoločnostiach alebo počet najazdených kilometrov či rok výroby.
 
Ak si kupujete auto a to nemá viditeľné VIN číslo, niekto sa pravdepodobne snaží niečo skryť, to znamená, že by ste mali hľadať iné auto a vyhnúť sa akémukoľvek pochybnému podnikaniu.
 
Okrem identifikácie dielov a bezpečnosti sa VIN používa na zníženie počtu krádeží a nájdenie ukradnutých vozidiel. VIN možno použiť na získanie ukradnutého auta, pretože ak sa VIN číslo na vašom poistení alebo registračnej karte zhoduje s číslom na vašom aute, je jasné, že ste vlastníkom.

Prečo by ste mali poznať VIN svojho auta? 

Je potrebné a veľmi dôležité poznať VIN vozidla. Ako sme už spomínali vyššie pred kúpou ojazdeného auta si skontrolujte jeho VIN. Podľa toho spoznáte, či auto nebolo kradnuté alebo havarované. Mnoho obchodníkov a predajcov tvrdí, že vozidlá, ktoré predávajú, sú bez nehôd a nepoškodené.
 
Žiaľ, veľa neskúsených vodičov tomu uverí a neskôr sa ukáže, že auto je v hroznom stave a vyžaduje si dôkladnú úpravu. Kontrolou VIN čísla si môžete dôkladne overiť históriu a pôvod vozidla. Často sa stáva, že autá, ktoré mali vážne kolízie, majú sfalšované VIN čísla. Ak si teda všimnete nejaké nezrovnalosti, stačí nákup ihneď zrušiť.
 
Navyše sa dozviete aj predchádzajúce využitie auta, či slúžilo na súkromné alebo komerčné účely, napr. ako taxík a podobne. Ak by bolo auto poškodené alebo pokazené, VIN číslo umožní doviezť dostupné autodiely. To zaisťuje, že zakúpené komponenty budú perfektne sedieť. Autoservisy často objednávajú autodiely práve zadaním čísla VIN.
 
Tip: Dáte si záležať na výbere originálnych autodielov? Rovnakú starostlivosť by ste mali dať aj ostatnej výbave auta. Viete čo vám nesmie chýbať v aute?

Môžete požiadať o pridelenie náhradného VIN čísla? 

Podať žiadosť o pridelenie nového identifikačného čísla na Ministerstvo dopravy môžete v prípade, ak došlo k poškodeniu VIN čísla, či už pôsobením času alebo napríklad autonehodou. Žiadosť je spoplatnená sumou okolo 20 € a po jej schválení bude potrebné navštíviť pracovisko pre kontrolu originality, ktoré ako jediné má oprávnenie umiestniť identifikačné čísla na vozidlo.
 
Nové VIN číslo nemusia prideliť z nasledujúcich dôvodov:
 
– Odstránenie VIN kódu pri prestavbe vozidla
– Vozidlo bolo vyradené z prevádzky a je určené na recykláciu
– Pri kontrole sa zistí, že sa na aute nachádza viacero VIN čísel a podobne
 
Ak dokonca vznikne podozrenie s manipuláciou a úpravou VIN čísla, môže okrem nepridelenia VIN kódu hroziť aj odobratie technického preukazu.
 
Dúfame, že vám informácie v tomto článku boli užitočné. A ak zvažujete kúpu nového vozidla z druhej ruky, teraz viete, prečo by ste si vždy mali VIN číslo overiť. 
 
Dominika Blchová, obsahový a SEO špecialista

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,73
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.