ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark
picture

7 tipov ako prať ekologickejšie

2.11.2021 12:29:31 |
Obrázok od Steve Buissinne z Pixabay | Počet zobrazení: 5494x

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, že naše práčky a sušičky môžu predstavovať významnú časť spotreby energie a vody v domácnosti?

 

Existuje niekoľko jednoduchých, ekologických spôsobov, ako prať šetrnejšie, ktoré môžete do vašej pracej rutiny aplikovať už ihneď.
 
Ako prať oblečenie správne a zároveň znížiť spotrebu energie a tisíce litrov vody?


Umývajte sa menej často


Väčšina ľudí má tendenciu hodiť oblečenie do špinavého prádla už po jednom použití. Ak však oblečenie nie je znečistené, nesmrdí a vonia čisto, nie je potreba hneď ho prať. Perte oblečenie, keď je skutočne špinavé.


Používajte studenú vodu


Znížiť spotrebu energie môžete aj nastavením prania v studenej vode. Je to šetrnejšie k životnému prostrediu a aj k vašim účtom za elektrinu. Samozrejme, nie vždy je možné použiť studenú vodu a niektoré látky a materiály si vyžadujú pranie v teplej vode.
 
Tip: Nezabúdajte niektoré položky prať prevrátene, ako napríklad džínsy si tričká s potlačou.


Vyhýbajte sa škodlivým chemikáliám


Bežné pracie prostriedky a odstraňovače škvŕn obsahujú chemikálie, ktoré škodia životnému prostrediu, vášmu zdraviu a niekedy môžu dokonca poškodiť aj oblečenie (vybednutnie farby, stiahnutie a pod.). Našťastie existujú ekologické čistiace prostriedky, ktoré nie sú nebezpečné a sú rovnako účinné a zanechajú správnu farbu oblečenia. Biely ocot môže poslúžiť ako aviváž aj ako odstraňovač škvŕn.


Sušte oblečenie na vzduchu


Slnečné dni sú ideálne na sušenie bielizne na vzduchu namiesto sušičky. Táto metóda je oveľa udržateľnejšia a navyše zanechá vaše oblečenie neuveriteľne svieže. Navyše, slnko môže pomôcť vybieliť škvrny.
 
Tip: Nemáte dostatok vonkajšieho priestoru? Sušiaci stojan možno použiť na sušenie odevov v interiéri. Prečítajte si ďalšie rady pre bývanie.


Perte iba plnú práčku


Bez ohľadu na to, aký typ práčky máte, ak periete v práčke, ktorá je poloprázdna, stále je to veľa vody. Preto sa snažte vždy naplniť práčku a spustiť ju len vtedy, keď je plná. Ak potrebujete vyprať iba jednu alebo dve veci, môžete ich vyprať ručne.
 

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,50
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.