ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark
picture

Poznáte hydroponické pestovanie a jeho výhody?

4.11.2021 08:38:42 |
Obrázok od sippakorn yamkasikorn z Pixabay | Počet zobrazení: 5376x

Ak ste vášniví pestovatelia či záhradníci, pravdepodobne ste sa už stretli s pojmom "hydroponické pestovanie". Aj keď existuje veľa rôznych spôsobov ako pestovať rastliny, hydropónia sa stáva veľmi populárnou. Hydroponické pestovanie nevyužíva pôdu a je založené výlučne na vode.

 

Aké výhody vám tento spôsob pestovania môže priniesť?

Čo je hydropónia? 

 
Hydropónia je druh pestovania rastlín zeme a klasického substrátu. Rastliny a plodiny sa pestujú v špeciálnom živnom roztoku. Tento spôsob vám, teda umožní pestovať plodiny vo vašom byte ako aj všetky druhy izbových rastlín. Hydropónia je určená hlavne pre tých, ktorí nemajú čas a možnosť pravidelne polievať rastliny. Navyše ide o ekologické pestovanie, pri ktorom nespotrebujete veľké množstvo vody, nebudete si špiniť ruky zemou a substrátom a tým sa aj vaše pracovné náklady znížia na minimum. Existuje mnoho ďalších dôvodov, prečo sa pestovanie hydroponicky vyplatí.

Výhody hydropónie 

 
Šetrí priestor
 
Rastliny pestované v pôde potrebujú v priebehu rastu rozširovať korene, aby našli vodu a všetky živiny, ktoré potrebujú na prežitie. To znamená, že musia byť zasadené v určitej vzdialenosti od seba. Pri hydroponickom môžu rastliny rásť na obmedzenom priestore, blízko seba, bez toho, aby sa navzájom obmedzovali. Voda a živiny sú dodávané priamo k nim.

 

Regulácia živín
 
Hydroponické systémy "kŕmia" rastliny živným roztokom zmiešaným s vodou, čo umožňuje lepšiu kontrolu nad tým, aké živiny plodiny absorbujú.
 
Úspora vody
 
Keďže voda sa rastlinám dodáva kontrolovaným spôsobom a niektoré systémy dokážu vodu recyklovať, jej spotreba sa oproti klasickému pestovaniu znižuje.

 

Pestovanie v domácnosti
 
Ďalšou výhodou hydropónie je, pestovať si plodiny vo svojom byte. Vnútorné podmienky tiež umožňujú celoročné pestovanie, bez ohľadu na počasie. Môžete kontrolovať teplotu, klímu a regulovať živiny.
 
Zdravšie rastliny
 
Pri hydroponickom poľnohospodárstve rastú rastliny vitálnejšie než v pôde. Choroby a škodcovia sú zväčša prenášané pôdou, čo nie je v hydropónii problém, pretože pôda neexistuje.

 

 
Pestovanie v extrémnych podmienkach
 
S hydropóniou môžete pestovať skoro čokoľvek a kdekoľvek aj na balkóne. Tento druh pestovania sa odporúča aj na miestach, kde pestovanie v pôde nie je možné a starostlivosť nie je pravidelná. Vedeli ste o tom, že podobný systém pestovania rastlín sa využíva aj vo vesmíre?
 
Veľkými výhodami bude určite to, že vďaka hydroponickému substrátu sa vyhnete škodcom, herbicídom i pesticídom. Hydroponické pestovanie vám ušetrí čas, presádzanie rastlín je pri hydropónií v podstate nepotrebné.

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,46
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.