ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark
picture

8 tipov, ako odstrániť zápach z topánok

26.7.2023 09:31:48 |
Photo by Una Kao on Unsplash | Počet zobrazení: 20716x

Vaše topánky zapáchajú? Hoci je to prirodzené a celkom bežný jav, tento problém trápi mnoho ľudí. Nielen tých, ktorí strávia v jedných topánkach niekoľko hodín, či športovcov, kde sa s potením nôh počíta. Zapáchajúce topánky môžu byť dôsledkom aj niektorých zdravotných problémov alebo nedostatočnej hygieny.

 

Ak od potu zapácha tričko, jednoducho ho šupnete do práčky. Pri teniskách, topánkach či nebodaj pracovnej obuvi takéto riešenie nie je práve najlepšie. Isté problémy môžete vyriešiť kvalitnými ponožkami či kvalitnou priedušnou obuvou. Našťastie, existuje niekoľko šikovných spôsobov, ako odstrániť zápach z topánok bez použitia vody.

Čo spôsobuje zápach nôh? 

Nohy zapáchajú, lebo sa potia. To je najbežnejšia dedukcia, ktorá sa spája s nepríjemným zápachom. Nohy majú niekoľko tisíc potných žliaz, môžeme povedať, že sú nimi doslova pokryté. Preto sa niet čo čudovať, že stačí zopár minút, aby sa kúpali vo vlastnom pote.
 
Niektoré nohy sa potia viac, iné menej. Tu je však potrebné rozlišovať nadmerné potenie. Za nadmerné potenie môže:
 
– ak celý deň stojíte,
– v jedných topánkach zotrvávate niekoľko hodín;
– vykonávate náročnú fyzickú aktivitu;
– športujete;
– teplé počasie;
– máte nadváhu;
– hormonálne zmeny;
– úzkosť a emočný stres.
 
Keď sa nohy potia, pokožka zvlhne, čím sa vytvorí perfektné prostredie pre baktérie. K tomu všetkému, ak nosíte nekvalitné ponožky a topánky, ktoré tento pot absorbujú a s ním aj baktérie, zápach nôh sa môže zhoršiť. 
 
Dôvodom môžu byť aj niektoré zdravotné problémy, ako napríklad atletická noha. Ak cítite príliš silný zápach, môže to byť príznakom plesní. Zápach nôh sa často objavuje u diabetikov, spája sa s periférnou neuropatiou. Silný zápach môže byť znakom rany alebo vredu, ktorý si vyžaduje okamžitú lekársku pomoc.
 
Aj opakované používanie tých istých topánok bez toho, aby ste ich čistili, môže spôsobiť nepríjemný zápach. Zmierniť zápach môžete nosením kvalitnej obuvi, ktorá je priedušná. Tiež je potrebné, aby vám sedela čo najlepšie a nedochádzalo tak k odreninám a drobným rankám. 

Tipy na odstránenie zápachu z topánok 

Tajomstvom odstraňovania zápachu z topánok je riešiť problém vlhkosti. Mnoho ľudí sa pokúša riešiť tento problém pomocou dezodorantu, ktorý však zápach iba prekryje. Vysušením vlhkosti môžete odstrániť zápach pri zdroji, a to zabitím samotných baktérií.
 
Tu je 8 tipov. Použite ten, ktorý sa vám najviac pozdáva, alebo metódu, ktorú môžete urobiť pomocou vecí, ktoré máte doma.
 
1. Použite sódu bikarbónu
Jedlá sóda je silný neutralizátor pachu a výhodou je, že ju určite máte doma. Sóda pachy neutralizuje a baktérie zabíja. 
 
Vystačíte si s jednou čajovou lyžičkou do každej topánky. Nasypte priamo dovnútra a potraste, aby sa sóda rovnomerne rozložila v topánkach. Nechajte pôsobiť počas noci, aby sóda stihla absorbovať vlhkosť a minimalizovať zápach. Môžete pridať niekoľko kvapiek esenciálneho oleja.
 
Sódu bikarbónu ráno zlikvidujte. V prípade potreby použite vysávač na odstránenie zvyšnej sódy z vnútra topánok.
 
2. Biely ocot
Zopár kvapiek bieleho octu dokáže účinne bojovať proti baktériám a neutralizovať pachy v topánkach. Rozprašovač naplňte rovnakým dielom bieleho octu a vody. Nastriekajte prípravok do topánok a nechajte zaschnúť. 
 
Ide o jeden z najpopulárnejších odstraňovačov zápachu z topánok. Aby ste dosiahli čo najlepšie výsledky, pred nanesením roztoku topánky dôkladne očistite zvonka aj zvnútra.
 
3. Pomarančová alebo citrónová kôra
Kôra z citrusového ovocia obsahuje prírodné esenciálne oleje, ktoré topánky prevoňajú a pohltia pachy. Môžete použiť kôru z pomaranča, citróna, limetky alebo grapefruitu. 
 
Vložte kôru do topánok a nechajte pôsobiť 12 až 24 hodín. Budete prekvapení, čo to urobí s vašimi topánkami. Rovnako dobre fungujú aj citrusové esenciálne oleje. Len sa pred obutím uistite, že topánky sú celkom suché.
 
4. Čajové vrecúška
Čajové vrecúška majú schopnosť potlačiť niektoré nepríjemné pachy. Napríklad čierny čaj obsahuje taníny, ktoré dokážu zabiť baktérie prítomné v topánkach. Môže to byť užitočný domáci trik na páchnuce topánky, ak potrebujete so zápachom zatočiť okamžite. 
 
Ponorte čajové vrecko na niekoľko minút do vriacej vody. Vyberte ho a nechajte ho vychladnúť asi 5 minút, než ho vložíte do topánky. Nechajte ho v topánke asi hodinu.
 
5. Deodorizér obuvi
Nemýľte si ho s deodorantom. Deodorizér obuvi je špeciálne vyvinutý tak, aby pach neutralizoval, pohlcoval a zanechával vaše topánky príjemne voňavé. 
 
Tak ako vrecúška čaju aj vrecká deodorizéru stačí vložiť do topánok a nechať pôsobiť cca 6 hodín. Výhodou je, že tento neutralizátor pachu môžete použiť opakovane.
 
6. Šalvia
Šalvia je ďalší zabijak pachu z náručia matky prírody. Navyše má silné antibakteriálne účinky. Vložte zopár lístkov do topánok a nechajte pôsobiť niekoľko hodín.
 
7. Podstielka pre mačky
Podstielka pre mačky absorbuje vlhkosť a v závislosti od typu podstielky neutralizuje zápach. Stačí ju nasypať do topánok. Pohodlnejšie však bude, ak ňou nasypete plátenné vrecko alebo staré ponožky a tie potom vložíte dovnútra obuvi. 
 
8. Zamrazte ich
Je to dosť nezvyčajná metóda, ale veľmi populárna. Stačí vložiť zapáchajúce topánky do veľkého uzatváracieho plastového vrecka a potom na noc do mrazničky. Extrémny chlad ich môže zbaviť zápachu spôsobeného baktériami. Baktérie sa množia na teplých a tmavých miestach, takže šok zo studeného vzduchu baktérie zabije a zabráni zhoršovaniu zápachu. 

picture

Photo by Irina on Unsplash

 
Ako predchádzať zápachu v topánkach? 

Kľúčom k tomu, aby ste sa vyhli zapáchajúcim topánkam, je aj správna a pravidelná starostlivosť o nohy. Tá ide ruka v ruke so starostlivosťou o obuv. Tu je zopár odporúčaní, ktoré by ste si mali osvojiť:
 
– Umývajte si nohy každý deň jemným mydlom a vlažnou vodou.
– Pilníkom na chodidlá zoškrabte tvrdú odumretú kožu z chodidiel. Pokožka môže byť vlhká a mäkká, čo priťahuje baktérie.
– Dôkladne ich osušte a uistite sa, že ste odstránili všetku vlhkosť aj medzi prstami.
– Udržujte nechty na nohách krátke a čisté.
– Pravidelná pedikúra môže pomôcť udržať vaše nohy čisté a bez plesní.
– Každý deň noste čisté ponožky. Vhodné ponožky sú tie, ktoré dokážu odvádzať vlhkosť.
– Chôdza naboso doma môže pomôcť znížiť zápach nôh, pretože pomáha nohám dýchať.
– Spánok bez ponožiek môže pomôcť vyhnúť sa hromadeniu baktérií.
– Zaobstarajte si viac párov topánok a pravidelne ich striedajte.
– Nosenie sandálov namiesto topánok prevzdušňuje nohy.
– Mokré a vlhké topánky nechajte vždy vyschnúť, najlepšie na slnku.
– Vložky do topánok sú často zdrojom zápachu. Ak už roky nosíte tie isté vložky, pravdepodobne je načase ich vymeniť. 
– Ak ste už vyskúšali všetky spôsoby a zápach z topánok nepominul, možno by mali putovať do odpadkového koša. Potešte sa novými dobre padnúcimi topánkami.

Na záver 

Všetky z týchto našich rád sú iba dočasné riešenia a nemusia fungovať v prípade, ak trpíte nadmerným potením známym aj ako bromodóza. Ak vyššie uvedené domáce recepty nefungujú, možno si to žiada zmenu životného štýlu.
 
Pamätajte, zápach nôh je prirodzený, nedovoľte však, aby vás dostal do nadmerného stresu. Vždy môžete vyhľadať podiatra alebo iného odborníka, ktorí vám ochotne poradia. Môžete tiež siahnuť po silnejších antiperspirantoch a mydlách na nohy, ktoré môžu zmierniť nadmerné potenie. 

Eva Dedinská, Špecialista na optimalizáciu webov – Naučte sa, ako nastaviť základné SEO on page faktory na svojom webe

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,42
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.