ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark
picture

Možnosti na vykurovanie domácnosti: od obyčajnej piecky po najmodernejšie spôsoby

1.9.2023 13:31:37 |
Obrázok od Pexels z Pixabay | Počet zobrazení: 13876x

Ľudia odjakživa túžili po teplom a suchom mieste, v ktorom by sa cítili komfortne a bezpečne. Dnes si mnohí nevedia domov bez ústredného kúrenia ani predstaviť. Aká bola cesta vykurovania históriou a aké možnosti vykurovania máte k dispozícií dnes?

Niečo z histórie  

Vyhrievanie vnútorných priestorov je tu takmer od nepamäti. Už pravekí ľudia si v jaskyniach zakladali ohne, aby im bolo teplejšie. Najnovšie štúdie dokonca ukazujú, že v jaskyniach dokázali vhodne zvoliť miesto tak, aby maximalizovali úžitok z ohňa a súčasne minimalizovali dym v priestore. 
 
TIP: Viete, ako vybrať najlepší spôsob vykurovania pre domácnosť? 
 
Prvý centrálny vykurovací systém
Postupne sa ohniská začali upravovať, aby dokázali efektívne vyhriať aj prístrešky a domy. Dymové plyny boli vedené buď podlahou alebo dutinami v stenách, a tak dokázali vyhriať celý dom. Po vynáleze komína ohniská postupne vystriedali piecky, krby a kachle. 
 
Historici pripisujú vznik prvého centrálneho vykurovacieho systému starým Rimanom, ale objavil sa aj na Kórejskom polostrove a v Číne. Rimania tento spôsob kúrenia využívali napríklad aj vo verejných kúpeľoch. Išlo o prvú formu toho, čo dnes môžeme nazvať ako podlahové kúrenie
 
Príchod elektriny
Časom sa začala na vykurovanie používať aj vodná para alebo teplá voda. V 19. storočí sa objavili plynové ohrievače. Stále však jasne dominovali piecky na uhlie. Významným prelomom pre vývoj vykurovacích zariadení bol objav elektriny. Na začiatku 60. rokov 19. storočia sa zavádza už aj elektrické vykurovanie.

Vykurovanie dnes 

Dnes už je možností vykurovania dostatok a záleží len na preferenciách. Medzi najčastejšie používané energetické zdroje pre vykurovanie patrí: 
– elektrina
– plyn
– olej
– propán
– drevo
 
Transport tepla vykurovacou sústavou zabezpečuje teplonosné médium. Najčastejšie využívanými médiami dodnes sú:
– voda v kvapalnom skupenstve vo vodnej vykurovacej sústave
– vzduch v teplovzdušných systémoch
– voda v plynnom skupenstve v parnej vykurovacej sústave
 
TIP: Viete, ako zabezpečiť pre domácnosť alebo firmu odpadové hospodárstvo? 
 
Vykurovacie plochy a vykurovacie telesá
Pri výbere vykurovacej plochy je zásadný spôsob odovzdávania tepla. K tomu môže prichádzať: 
– konvekciou: prúdením vzduchu
– sálaním: vyžarovaním
– kondukciou: vedením
 
V niektorých prípadoch môžu byť vykurovacie plochy súčasne aj vykurovacími telesami – napríklad radiátory. 

Aké máte možnosti?  

V posledných rokoch sa začína upriamovať pozornosť aj na ekológiu. Samozrejme stále hrá významnú úlohu aj cena a životnosť vykurovacieho systému. 
 
Plyn 
Jednou z obľúbených variant sú plynové kondenzačné kotly. Vďaka svojmu výkonu v kombinácii s radiátorovým kúrením dokážu priestory vyhriať za pomerne krátky čas a následne teplotu aj udržiavať. Tieto kotly sú nenáročné na ovládanie a zároveň ekologické – do ovzdušia odchádza prakticky len “čistá” vodná para a spĺňajú tie najprísnejšie emisné predpisy.
 
Elektrina
Zväčša najjednoduchšou a najpraktickejšou možnosťou je kúrenie pomocou elektrickej energie. Nepotrebujete plynovú prípojku ani miesto na skladovanie paliva. V tomto prípade, je však na mieste porovnanie nákladov na vykurovanie. Ak váš dom nedisponuje vlastnými zdrojmi elektrickej energie, táto možnosť nebude najlacnejšia.
 
Tuhé palivo
Využitie tuhého paliva sa týka len rodinných domov. Z hľadiska vplyvu na životné prostredie, sa však nejedná o najvhodnejší spôsob vykurovania domácnosti. Kotol na tuhé palivo potrebuje vlastný priestor – kotolňu. Zhodnotenie nákladov je o niečo náročnejšie, pretože záleží či sa rozhodnete pre drevo, pelety, uhlie alebo koks.
 
Natália Várošová, Špecialista na optimalizáciu webov – Naučte sa, ako nastaviť základné SEO on page faktory na svojom webe

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,06
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.