Možnosti na vykurovanie domácnosti: od obyčajnej piecky po najmodernejšie spôsoby
1.9.2023 13:31:37 |Obrázok od Pexels z Pixabay | Počet zobrazení: 21039x
Ľudia odjakživa túžili po teplom a suchom mieste, v ktorom by sa cítili komfortne a bezpečne. Dnes si mnohí nevedia domov bez ústredného kúrenia ani predstaviť. Aká bola cesta vykurovania históriou a aké možnosti vykurovania máte k dispozícií dnes?
Niečo z histórieVyhrievanie vnútorných priestorov je tu takmer od nepamäti. Už pravekí ľudia si v jaskyniach zakladali ohne, aby im bolo teplejšie. Najnovšie štúdie dokonca ukazujú, že v jaskyniach dokázali vhodne zvoliť miesto tak, aby maximalizovali úžitok z ohňa a súčasne minimalizovali dym v priestore.
TIP: Viete, ako vybrať najlepší spôsob vykurovania pre domácnosť?
Prvý centrálny vykurovací systém
Postupne sa ohniská začali upravovať, aby dokázali efektívne vyhriať aj prístrešky a domy. Dymové plyny boli vedené buď podlahou alebo dutinami v stenách, a tak dokázali vyhriať celý dom. Po vynáleze komína ohniská postupne vystriedali piecky, krby a kachle.
Historici pripisujú vznik prvého centrálneho vykurovacieho systému starým Rimanom, ale objavil sa aj na Kórejskom polostrove a v Číne. Rimania tento spôsob kúrenia využívali napríklad aj vo verejných kúpeľoch. Išlo o prvú formu toho, čo dnes môžeme nazvať ako podlahové kúrenie.
Príchod elektriny
Časom sa začala na vykurovanie používať aj vodná para alebo teplá voda. V 19. storočí sa objavili plynové ohrievače. Stále však jasne dominovali piecky na uhlie. Významným prelomom pre vývoj vykurovacích zariadení bol objav elektriny. Na začiatku 60. rokov 19. storočia sa zavádza už aj elektrické vykurovanie.
Dnes už je možností vykurovania dostatok a záleží len na preferenciách. Medzi najčastejšie používané energetické zdroje pre vykurovanie patrí:
– elektrina
– plyn
– olej
– propán
– drevo
Transport tepla vykurovacou sústavou zabezpečuje teplonosné médium. Najčastejšie využívanými médiami dodnes sú:
– voda v kvapalnom skupenstve vo vodnej vykurovacej sústave
– vzduch v teplovzdušných systémoch
– voda v plynnom skupenstve v parnej vykurovacej sústave
TIP: Viete, ako zabezpečiť pre domácnosť alebo firmu odpadové hospodárstvo?
Vykurovacie plochy a vykurovacie telesá
Pri výbere vykurovacej plochy je zásadný spôsob odovzdávania tepla. K tomu môže prichádzať:
– konvekciou: prúdením vzduchu
– sálaním: vyžarovaním
– kondukciou: vedením
V niektorých prípadoch môžu byť vykurovacie plochy súčasne aj vykurovacími telesami – napríklad radiátory.
V posledných rokoch sa začína upriamovať pozornosť aj na ekológiu. Samozrejme stále hrá významnú úlohu aj cena a životnosť vykurovacieho systému.
Plyn
Jednou z obľúbených variant sú plynové kondenzačné kotly. Vďaka svojmu výkonu v kombinácii s radiátorovým kúrením dokážu priestory vyhriať za pomerne krátky čas a následne teplotu aj udržiavať. Tieto kotly sú nenáročné na ovládanie a zároveň ekologické – do ovzdušia odchádza prakticky len “čistá” vodná para a spĺňajú tie najprísnejšie emisné predpisy.
Elektrina
Zväčša najjednoduchšou a najpraktickejšou možnosťou je kúrenie pomocou elektrickej energie. Nepotrebujete plynovú prípojku ani miesto na skladovanie paliva. V tomto prípade, je však na mieste porovnanie nákladov na vykurovanie. Ak váš dom nedisponuje vlastnými zdrojmi elektrickej energie, táto možnosť nebude najlacnejšia.
Tuhé palivo
Využitie tuhého paliva sa týka len rodinných domov. Z hľadiska vplyvu na životné prostredie, sa však nejedná o najvhodnejší spôsob vykurovania domácnosti. Kotol na tuhé palivo potrebuje vlastný priestor – kotolňu. Zhodnotenie nákladov je o niečo náročnejšie, pretože záleží či sa rozhodnete pre drevo, pelety, uhlie alebo koks.
Natália Várošová, Špecialista na optimalizáciu webov – Naučte sa, ako nastaviť základné SEO on page faktory na svojom webe