ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark
picture

9 tipov, ako čo najlepšie predať byt alebo dom

21.7.2022 15:32:06 |
Photo by Vecislavas Popa | Počet zobrazení: 866x

Pre väčšinu majiteľov nehnuteľností je proces predaja mimoriadna udalosť. Predaj bytu alebo domu môže byť časovo a emocionálne náročný, najmä ak ste to nikdy predtým neurobili.
 
Nech už sú vaše dôvody na predaj akékoľvek, tu je niekoľko praktických tipov a rád, ako vašu nehnuteľnosť predať čo najrýchlejšie a za dobrú cenu.

1. Nájdite správneho realitného makléra 

Ak chcete rýchlo predať svoj dom, prvým krokom je najať si realitného makléra. Spolupráca s profesionálom môže mať veľa výhod. Skúsený realitný maklér pozná miestny trh, môže byť skvelým zdrojom vedomostí a odporúčaní, vypočíta a odporučí najrelevantnejšiu trhovú cenu vašej nehnuteľnosti. Správna cena je pre váš úspech zásadná.

2. Dajte o byte vedieť 

Ak ste s ponukou oslovili vaše okolie a rodinu, ale nemali ste to šťastie a kupcu ste ešte nenašli, je čas vytvoriť pútavý inzerát, ktorý budúcich kupcov ihneď zaujme. Venujte jeho vytvoreniu dostatok času a dajte si na obsahu naozaj záležať.
 
Kvalitné fotografie patria k základu celého inzerátu, preto zaistite, aby boli výnimočné. Fotografie môžu zvýšiť potenciál predaja. Urobte fotografie každej izby, pekne nafoťte interiér aj okolie tak, aby ukazovali reálny stav. Ak nie ste zruční v oblasti fotografovania, najmite si profesionála.
 
Dôležitý je aj popis nehnuteľnosti, ktorú chcete predať. Tu je najlepšie byť úprimný a uviesť všetky podstatné detaily. Nezabudnite uviesť aj cenu, aby ste predišli zbytočným obhliadkam bytu a strácali tak váš čas.

3. Dôkladne vyčistite nehnuteľnosť 

Čistý dom naláka viac kupujúcich než špinavý domov, ktorý ich môže odplašiť. Kupujúci si už pri prehliadke musia vedieť predstaviť žiť v danom priestore. Doprajte domu dôkladné upratanie, zbavte sa neporiadku a skryte rodinné fotografie a iné osobné veci.
 
Najjednoduchší spôsob, ako vyčistiť nehnuteľnosť čo najlepšie, je osloviť a využiť služby profesionálnej čistiacej spoločnosti.

Usporiadajte pekný nábytok tak, aby váš dom vyzeral lákavo a aby sa kupujúci mohli pohybovať po interiéri bez toho, aby do čohokoľvek narazili.

4. Zvýšte hodnotu nehnuteľnosti 

Ak chcete čo najrýchlejšie nehnuteľnosť predať, je dôležité urobiť dobrý prvý dojem. Prvá vec, ktorú kupujúci uvidí, je exteriér, teda okolie nehnuteľnosti a okolitú štvrť. Ak chcete zvýšiť príťažlivosť nehnuteľnosti, venujte pozornosť aj okoliu.
 
Ak je už na veľké rekonštrukcie neskoro, zvážte drobné opravy a údržbu exteriéru, ako je vymaľovanie, umývanie okien a oprava čohokoľvek rozbitého.

Nezabudnite ani na osvetlenie. Malé veci môžu znamenať veľký rozdiel a zvýšiť hodnotu nehnuteľnosti bez toho, aby ste minuli čo i len cent navyše! Svetlý, žiarivý a veselý dom je pre kupujúcich oveľa lákavejší. Taktiež sa zbavte prachu, pachov a nečistoty z okien, odkvapov či balkóna.

5. Postarajte sa o rýchle opravy 

Pred obhliadkou bytu sa zamerajte na rýchle úpravy a opravy, aby ste vyriešili veci, ktoré by potenciálnych kupcov mohli odradiť. Ešte raz dokonale preskúmajte byt alebo dom a postarajte sa o jednoduché opravy ako napríklad:
 
– Opravte všetky uvoľnené dlaždice v kúpeľni alebo kuchyni
– Upevnite uvoľnené pánty na dverách alebo skrinkách
– Opravte všetky netesné kohútiky
– Odstráňte škvrny na koberci a podobne

picture

Photo by Vecislavas Popa

 
6. Pri obhliadkach stavte na úprimnosť 

Prvý dojem je vždy iba jeden. Či už pri prezeraní ponuky na internetovej stránke alebo pri samotnej obhliadke. Na čo dbať a ako postupovať pri obhliadke nehnuteľnosti:
 
– zvoľte príjemný prístup
– zabezpečte, aby v interiéri nebola zima ani teplo alebo hluk z ulice
– priestory pripravte tak, aby pôsobili čo najpriestrannejšie
– dbajte na poriadok a čistotu
– uveďte pravdivé údaje o pôdoryse, o vlastníkoch a upozornite napríklad aj na to, ak máte exekúcie alebo nevysporiadané majetko-právne záležitosti
– neskrývajte nedostatky, mohlo by sa vám to skôr či neskôr vrátiť a vy budete mať iba zbytočné problémy naviac
– pri obhliadke sa nebojte byť úprimní

7. Našli ste kupcu? A čo ďalej? 

Predaj bytu bez realitky si rovnako vyžaduje vedieť, ako celý obchod zrealizovať tak, aby ste neprišli o vašu nehnuteľnosť bez jediného centu. Pri predaji nehnuteľnosti nejde iba o pár eur, a preto je dôležité byť ostražitý.
 
Ako prvé odporúčame s kupcom podpísať rezervačnú zmluvu. Na základe rezervačnej zmluvy si kupca a vy ako predávajúci dohodnete presný čas o podpise kúpnej zmluvy. Pri rezervačnej zmluve zvykne kupca zložiť rezervačnú zálohu, ktorá slúži ako ochrana oboch strán. Pre kupcu je to ochrana pred predaním nehnuteľnosti inému záujemcovi, napríklad v čase, ak si už vybavuje hypotéku. A pre predávajúceho je to ochrana pred zmenou názoru na poslednú chvíľu.
 
Tip: Viete na čo myslieť pri vybavovaní hypotéky?
 
Hoci uzavretie rezervačnej zmluvy nie je povinnosťou, je to vhodná praktika, ktorá chráni obe strany súčasne.

8. Kúpna zmluva 

Ďalším krokom je podpísanie kúpnej zmluvy. Zmluva sa spisuje medzi predajcom a kupcom a jej obsah musí zahŕňať tieto náležitosti:
 
– spôsob platby
– dátum odovzdania nehnuteľnosti
– ozrejmenie o tom, že kupujúci videl nehnuteľnosť a pozná jej stav
– jasné potvrdenie, že byt kupuje a pristupuje k zmluve so správcom nehnuteľnosti
 
Takýto právny dokument odporúčame vždy vytvoriť v spolupráci s právnikom alebo notárom, ktorí už majú skúsenosti a vedia, čo všetko je potrebné.

9. Odovzdanie bytu 

Po vybavení všetkých formalít zostáva už len odovzdanie bytu novému majiteľovi a niekoľko posledných administratívnych úkonov ako spísanie protokolu o odovzdaní bytu a prepis energií. 
 
Dúfame, že sme vám mohli odovzdať užitočné tipy k tomu, ako úspešne predať dom alebo byt. Ak máte ďalšie otázky, kontaktujte realitného makléra, ktorý vám určite s vašimi otázkami poradí.
 
Dominika Blchová, PoctiveSEO.sk

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,53
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.