ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark
picture

Čo je burza cenných papierov?

16.8.2022 12:28:45 |
Photo by Austin Distel on Unsplash | Počet zobrazení: 655x

Vedeli ste o tom, že myšlienky spojené s obchodovaním s tovarom siahajú až do najstarších civilizácií? Burzy majú naozaj dlhú históriu a dnes zohrávajú kľúčovú úlohu v svetovej ekonomike. Ak sa aj vy zaujímate o burzu cenných papierov, tu je niekoľko základných informácií, ktoré by ste mali vedieť.

Dlhodobé investovanie 

Keďže niekedy môže byť finančný trh nestály, pre túto neistotu sa oplatí myslieť na budúcnosť, začať čo najskôr sporiť na dôchodok a zvoliť vhodné dlhodobé investovanie. 
 
Investovať sa oplatí začať čo najskôr, aby sa výsledky dostavili včas. Na rozdiel od jednorazového investovania je to pravidelné stálejšie a menej rizikové, najmä pre začiatočníkov. Jednorazová investícia je vhodnejšia skôr pre skúseného investora.

Čo je burza? 

Burza predstavuje druh organizovaného trhu, ktorý sa koná pravidelne na určitom mieste a v určitom čase. Na burze sa sústreďuje dopyt a ponuka tovaru alebo služby.
 
Podľa predmetu obchodovania sa burza delí na:
– Peňažnú burzu
– Burzu cenných papierov
– Valutovú burzu
– Devízovú burzu
– Tovarovú burzu (komoditná)
– Burzu služieb (poisťovacia burza)
– Burzu lodného priestoru

Obchodovanie na burze 

Podnikanie na burze sa v minulosti dialo tak, že ak niekto chcel aktívne nakupovať alebo predávať, musel prísť do sídla burzy. Neskôr prišla vymoženosť pomocou telefonických objednávok, kedy obchodník zadal objednávku telefonicky.
 
Dnes je obchodovanie na burze cenných papierov oveľa jednoduchšie. Všetko si viete urobiť a vybaviť z pohodlia domova bez toho, aby ste niekam chodili alebo volali. Vaše obchodné nariadenia môžete zadávať prostredníctvom obchodnej platformy. Jediné, čo potrebujete, je telefón, notebook alebo počítač, internetové pripojenie, účet u brokera a obchodnú platformu.
 
Tip: Zariaďte si svoju pracovňu prvotriednym nábytkom pre zefektívnenie vašej práce pri obchodovaní a reprezentatívny vzhľad.

Burza cenných papierov 

Burza cenných papierov je špecifickým druhom burzy, na ktorej sa uskutočňujú obchody s akciami, dlhopismi, podielovými listami a podobne. Burza cenných papierov je súčasťou kapitálového trhu. Firmy ju využívajú predovšetkým na získavanie alebo ukladanie svojich finančných zdrojov. 
 
Obchodovanie na burze cenných papierov spravidla prebieha pomocou maklérov alebo maklérskych firiem. Ide tak o aktívne centrum diania, kde prebiehajú menšie aj väčšie finančné operácie.
 
Slovenská legislatíva člení cenné papiere na:
– akcie
– dočasné listy
– podielové listy
– dlhopisy alebo tiež obligácie
– investičné kupóny
– kupóny
– šeky, cestovné šeky a ďalšie
 
Inšpirujte sa: Radi by ste sa dali do investovania, ale neviete, ktorá investícia sa vám najviac oplatí? Najspoľahlivejšou investíciou stále zostáva investícia do nehnuteľností. Vymeňte starú plechovú strešnú krytinu za novú a zvýšte hodnotu svojej nehnuteľnosti pred predajom, alebo urobte novú podlahu v byte a prenajmite ho za vyššiu cenu.

Ako funguje burza cenných papierov? 

Na burze sa obchoduje s rôznymi cennými papiermi, ktoré možno poznáte pod názvom "finančné inštrumenty". Burza cenných papierov funguje na základe členského princípu. Medzi členov môžu patriť subjekty, ktoré majú status obchodníka s cennými papiermi alebo sú správcovskou spoločnosťou. Môžu to byť domáci aj zahraniční obchodníci.
 
Okrem toho má každá burza cenných papierov svoje burzové indexy, ktoré spĺňajú funkciu indikátorov akciového trhu a tak určujú pohyby cien. Aktuálne kurzy svetových burzových indexov môžete sledovať aj online.

Najväčšie trhy na obchodovanie s cennými papiermi 

– Newyorská burza (NYSE)
– NASDAQ
– Tokijská burza (TSE)
– Šanghajská akciová burza (SSE)
– Hongkonská burza cenných papierov (HKSE)
– Londýnska burza (LSE)
– Bombajská burza (BSE)

Inšpirácia: Ďalšia možnosť, kde môžete vložiť vaše peniaze je investovanie do ETF fondov.

Burza cenných papierov v Bratislave 

Aktívnu burzu cenných papierov máme aj na Slovensku v Bratislave. Vznikla 15. marca 1991 podľa rozhodnutia Ministerstva financií SR. BCPB je tak jediný organizátor regulovaného trhu s cennými papiermi na Slovensku.
 
Akciovým indexom BCPB je Slovenský akciový index – SAX, ktorý odzrkadľuje celkovú zmenu majetku spojenú s investovaním do akcií zaradených do indexu. Do indexu SAX sú zaradené iba akcie spoločností z trhu cenných papierov.

Dominika Blchová, SEO, Optimalizácia webu pre vyhľadávače

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,60
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.