Aké je správne nastavenie životného poistenia?
20.2.2019 11:31:43 |https://www.tomasmaga.sk | Počet zobrazení: 20378x
Pri životnom poistení sa často stretávame s nekvalitným spracovaním, nedostatočným krytím, preplácaním či mnohými podobnými nepríjemnosťami.
Ako tomu predísť? Ako si nastaviť svoje životné poistenie tak, aby bolo správne a krylo všetky potrebné riziká?
Životné poistenie a jeho správne nastavenie.
Všetci chceme byť zdraví, šťastní, spokojní a byť v pohode. Chceme mať do poriadku vyriešené všetky povinnosti – či už príjemné alebo nepríjemné. A s tým je spojené aj životné poistenie a jeho správne nastavenie.
Je mnoho ľudí, ktorí si platia drahé životné poistenie s dobrým pocitom, že si dôkladne zabezpečili „pokojný spánok“. Neraz sa takémuto človeku môže stať, že sa jedného dňa ocitne v situácii, keď zistí, že celé jeho životné poistenie bolo len zbytočným dotovaním poisťovne – pretože mu poistenie nekrylo to, čo potreboval.
A navyše zbytočne platil za niečo, čo vôbec krytie nepotrebuje.
Ako sa niečo také môže stať? A ako niečomu takému predchádzať? Poďme sa pozrieť na to, ako správne nastaviť životnú poistku.
Sporenie a poistenie.
V prvom rade je dôležité podotknúť, že prostredníctvom poistenia sa nesporí. Na sporenie slúžia samostatné a oveľa výhodnejšie produkty. Toto je tiež jedna z vecí, ktoré mnohí ľudia nedodržujú, nevedia o tom a potom bývajú sklamaní.
Ako správne poistiť a nastaviť riziká v životnom poistení?
V správnom poistení je dôležité správne zvoliť riziká, ktoré poistíme a sumy na aké ich nastavíme. Čo je teda potrebné poistiť a čo je už zbytočné poisťovať?
Čo poisťovať?
Poistiť sa určite hodí – poistenie smrti, poistenie trvalých následkov, invaliditu (čiastočná alebo trvalá), kritické choroby a práceneschopnosť.
Čo nie je až tak potrebné poisťovať?
Mnoho ľudí si stále poisťuje aj záležitosti ako napríklad odškodnenie z úrazov, hospitalizáciu v nemocnici, chirurgický zákrok a ďalšie riziká – ktoré sa v dnešnej dobe považuje už za prežitok poisťovať.
Prečo? Pretože takéto poistenia sú zbytočné drahé a ich krytie nie je až tak nápomocné, riešiace ako sa môže zdať na prvý pohľad.
Napr. pár stovák Eur asi nikoho jednorazovo nespasí – pri nejakom prípadnom úraze – a zároveň je otázne či vôbec tieto Eurá pokryjú aspoň sumu, ktorú za ňu za celé poistné obdobie mesačne zaplatíme. A neovplyvní to ani nijako výrazne náš príjem – pre príjem je oveľa podstatnejšie a dôležitejšie správne si nastaviť poistenie práceneschopnosti.
No ak v poistení chýba alebo je zle nastavená práceneschopnosť tak je to oveľa vážnejší „problém“ ako keby v ňom chýbalo poistenie úrazu.
Je to podobný „problém“ ako keď mnohí mladí ľudia vôbec neriešia napríklad dôchodok – pretože bývalo trendy rozprávať o tom, že sa ľudia svojho dôchodku ani nedožijú.