ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark
picture

Aké sú symptómy ADHD a ako sa starať o dieťa s touto chorobou?

30.6.2021 09:43:52 |
Photo by Stephen Andrews on Unsplash | Počet zobrazení: 1538x

Príznaky ADHD u detí a dospievajúcich sú zvyčajne viditeľné už pred dosiahnutím 6 roku života. Vyskytujú sa vo viacerých situáciách, ako napríklad doma aj v škole.

Nepozornosť 

Hlavné príznaky nepozornosti sú:


Deti nie sú pozorné a dajú sa ľahko rozptýliť


Robia neopatrné chyby


Zabúdajú alebo strácajú veci


Nevedia sa sústrediť na domáce úlohy a na vykonávanie pokynov


Majú ťažkosti s organizovaním úloh

Hyperaktivita a impulzívnosť 

Hlavné príznaky hyperaktivity a impulzívnosti sú:


Neschopnosť pokojne sedieť, najmä v pokojnom alebo tichom prostredí


Neustále musia niečo robiť


Nadmerný fyzický pohyb


Majú ťažkosti ovládať negatívne emócie


Prehnane veľa rozprávanie


Niekedy môžu konať aj bez rozmýšľania


Prerušujú rozhovory inýchTip: Vyskúšajte ADHD test. Na základe tohto skríningového testu môžete zistiť či má vaše dieťa ADHD.
Tieto príznaky môžu spôsobiť v živote dieťaťa značné problémy, ako napríklad nedostatočné výsledky v škole, slabá sociálna interakcia s ostatnými deťmi a dospelými ako aj problémy s disciplínou.

picture

Obrázok od chenspec z Pixabay

 
Starostlivosť o dieťa s poruchou pozornosti a hyperaktivitou (ADHD) 

Ak sa staráte o dieťa s ADHD, nasledujúce rady vám môžu pomôcť.


1. Naplánujte si deň, aby vaše dieťa vedelo, čo môže čakať. Nastavené rutiny môžu zmeniť to, ako sa dieťa s ADHD vyrovnáva s každodenným životom.


2. Uistite sa, že každý vie, aké správanie sa očakáva, a pozitívne správanie posilnite okamžitou pochvalou alebo odmenami. Majte jasno, použite vynútiteľné následky, napríklad odobratie privilégií, ak dôjde k prekročeniu hraníc, a dôsledne ich dodržujte.


3. Buď pozitívny a vaše dieťa nezabudnite pochváliť. Týmto dáte svojmu dieťaťu jasne najavo, že ste spokojní a prečo.


4. Motivujte vaše dieťa. Napríklad za dobré správanie sa môžete vášmu dieťaťu z času na čas dovoliť hrať sa na počítači alebo mu zakúpiť hračky a pomôcky špeciálne určené pre deti s ADHD.


5. Zaistite, aby vaše dieťa malo počas dňa veľa fyzickej aktivity. Chôdza, preskakovanie a športovanie môžu pomôcť vášmu dieťaťu vydať čo najviac energie, a tak napríklad zlepšiť kvalitu spánku.


6. Sledujte aj to, čo vaše dieťa zje. Ak je vaše dieťa po konzumácii určitých potravín, ktoré môžu obsahovať prídavné látky alebo kofeín, hyperaktívne, píšte si denník a prediskutujte ich s lekárom.

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,23
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.