ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark
picture

Aké typy displejov pre mobilné zariadenia existujú a aké majú výhody a nevýhody?

27.6.2023 12:53:20 |
Autor/ka fotografie: Czapp Árpád: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/internet-pripojeni-technologie-displej-17077346/ | Počet zobrazení: 6744x

Displej je jednoznačne jednou z najzákladnejších súčastí smartfónu. Pozeráme sa naň pokojne i niekoľko desiatok minút alebo niekedy dokonca pár hodín denne.

 

Keď chytíme náš smartfón do ruky, prvá vec, ktorá nás zaujíma, je náš displej. Práve s ním máme bezprostredný kontakt a aby sme so smartfónom vedeli správne pracovať, potrebujeme ho mať čo najlepší. 
 
Na trhu však máme veľké množstvo smartfónov s množstvom rôznych displejov, ktorých parametre sa líšia. Ak si chceme vybrať správny smartfón či už na bežné používanie alebo na hranie a náročnejšie úkony, mali by sme hľadieť aj na ne.

LCD displeje 

Aj keď sa LCD displej pre mobily pomaly stáva minulosťou, všeobecne môžeme povedať, že patrí medzi najpoužívanejšiu technológiu zobrazovania. Hlavný princíp tohto displeja je vo využití podsvietenia. Pixely sú tvorené z tekutých kryštálov, ktoré sa dokážu modifikovať tak, aby prepúšťali podsvietenie v správnej farbe a intenzite. Samé o sebe však nesvietia. 
 
Častou nevýhodou, ktorá je spojená s LCD je fakt, že tento displej nedokáže úplne sprostredkovať čiernu farbu, s tým súvisí aj nízky kontrast. Napriek tomu, že sa kryštály úplne uzavrú, časť bieleho svetla z podsvietenia stále preniká, a preto je čierna farba viditeľná skôr ako tmavošedá.
 
Všetky zobrazovacie technológie používajú k zobrazeniu farieb kombináciu pixelov. Každý pixel sa skladá z troch subpixelov rôznych farieb. Tieto farby sú modrá, zelená a červená. 
 
Kombináciou týchto farieb vznikajú všetky druhy a odtiene farieb. Tieto tri subpixely ale nesvietia stále. Menia svoju intenzitu, a tým dochádza k zmene odtieňov farieb. U LCD to znamená, že subpixely nie je možné úplne vypnúť, pixel stále presvitá a dochádza ku skresleniu farieb obrazu.

LED displeje 

Toto je displej, ktorý najviac pripomína technológiu LCD. Jediný rozdiel je v zdroji podsvietenia. LED displej k tomu využíva diódy, ktoré sú úsporné.
 
Tip: Modré svetlo a LED osvetlenie môže byť nebezpečné pre naše zdravie. Viete, na čo myslieť pri práci so zobrazovacími zariadeniami?

TFT displeje 

V spojení s displejmi mobilných telefónov je možné sa stretnúť s označením TFT. Ide o LCD displeje využívajúce tzv. aktívnu matricu. Je to spôsob ovládania pixelov, ktorý je tvorený thin-film transistors, dotiaľ pochádza aj označenie TFT. 
 
Oproti staršiemu typu LCD s pasívnou matricou priniesli TFT displeje vyšší kontrast alebo lepšie pozorovacie uhly. Pretože sú dnes prakticky všetky LCD displeje zároveň TFT, sú tieto dve označenia považované takmer za synonymá.
 
TFT panely zvyčajne využívajú na ďalšie vylepšenie obrazu prídavné technológie, ako TN alebo IPS. Spravidla však ide o displeje nižších kvalít, čo však neprekvapí, pretože sa objavujú najmä pri lacnejších telefónoch.

TN technológia 

Túto zobrazovaciu technológiu možno zhrnúť ako technológiu, ktorej najväčšou výhodou je veľmi nízka výrobná cena a minimálna odozva.
 
Nevýhodou je naopak vyššia spotreba oproti IPS, nižšia kvalita farieb, a najmä podstatne horšie pozorovacie uhly. Keď sa na TN panel nepozeráme kolmo, ale zo strany, dochádza k výrazným farebným deformáciám. Obraz stráca kontrast a začína blednúť či černieť, čo znamená, že z neho miznú detaily. 

Pozorovanie zo strany nie je komfortné a na použitie v mobilnom telefóne, s ktorým sa neustále pohybuje a ktorý niekedy leží pri používaní napríklad na stole, sa táto technológia príliš nehodí. Možno aj práve preto sa používa len pri najlacnejších telefónoch. Ak teda nechceme byť obmedzovaní uhlom pohľadu na mobilný telefón, určite sú pre nás vhodnejšie certifikované komponenty a výrobky.

picture

Autor/ka fotografie: cottonbro studio: 
https://www.pexels.com/cs-cz/foto/ruka-iphone 
-chytry-telefon-blok-5053738/

 
IPS technológia 

Ide o už celkovo pokročilú technológiu s nízkou spotrebou, dobrým podaním farieb a bezchybnými pozorovacími uhlami. Pri sledovaní obrazovky pod uhlom sa farby menia takmer nebadateľne, čo robí IPS displeje veľmi univerzálnymi. 
 
Silnou vlastnosťou IPS je tiež relatívne dobrá čitateľnosť na slnku. Samozrejme, s ohľadom na úroveň jasu, ktorou kontaktný displej práve disponuje.

OLED displeje 

Na rozdiel od LCD nevyužívajú podsvietenie. Pixely svietia samé o sebe. Z toho vyplýva jedna veľká výhoda a tou je práve to, že OLED panely sú schopné zobraziť absolútnu čiernu, a to jednoduchým vypnutím požadovaných pixelov. 
 
Podsvietenie nepotrebujú OLED displeje preto, že využívajú organické diódy. Tie svietia po privedení elektrického prúdu samé o sebe. Vďaka absencii vrstvy podsvietenia môžu byť panely tenšie, čo znamená, že môžu byť tenšie aj celé mobilné telefóny, televízory a monitory. 
 
Zároveň je obsah OLED displejov v porovnaní s IPS lepšie viditeľný pri pozorovaní pod veľkým uhlom. Cenou za to však niekedy býva jemné sfarbenie do zelena.
 
Keďže u OLED displejov nie sú prítomné žiadne podsvetlovacie trubice a svetlo sa vytvára podľa vlastných potrieb, sú tieto displeje výrazne úspornejšie. Veľkou nevýhodou OLED panelov je potom vysoká cena, čo znamená, že tieto displeje nájdeme spravidla v drahších telefónoch.

AMOLED displeje 

AMOLED displej je typ OLED displeja s aktívnou matricou. Displeje s aktívnou matricou sú  vhodné pre konzumáciu grafického obsahu, ako pozeranie filmov vo vysokom rozlíšení, hranie náročných grafických her a pod.
Tip: Filmy a počítačové hry častokrát obmedzujú deti v aktívnom životnom štýle. Viete, ako odtrhnúť deti od obrazovky mobilu či telefónu a inšpirovať ich k pohybu?
Laicky je možné povedať, že AMOLED displeje sú tvorené množstvom mikroskopických farebných LED diód, ktoré samozrejme nepotrebujú žiadne podsvietenie, pretože samotné sú vlastne zdrojom svetla a celého obrazu. 
 
Práve preto ich často vidíme v najmodernejších smartfónoch. Sú tenké, flexibilné a majú nízku spotrebu. Keď už spomíname energetickú úsporu, LED diódy sa počas zobrazovania čiernej farby kompletne vypnú, z toho vyplýva, že daný prvok nespotrebúva žiadnu energiu.

P-OLED 

Skutočný rozdiel medzi P-OLED a AMOLED je prakticky iba v názve. Môžeme hovoriť o marketingovom označení od dvoch rôznych výrobcov mobilných displejov, Samsung a LG.
 
Keďže sa jedná o rôznych výrobcov, technológie nie sú úplne rovnaké, ale sú si veľmi podobné. P-OLED by mal mať výhodu v tom, že je tento displej umiestnený na plastovom podklade, čo umožňuje vyrábať zahnuté displeje. Ale, týmto istým spôsobom LG vyrába AMOLED displeje.
 
AMOLED by mal zase používať aktívnu matricu, ale faktom zostáva, že rovnakú matricu využíva aj P-OLED. V konečnom dôsledku môžeme teda hovoriť o rovnakej technológii, ktorá má iné prevedenie.

Na záver 

V mobilných zariadeniach môžu byť rôzne typy displejov. Niektoré sa vyskytujú už menej, iné sú zasa stále používané. Každý displej má svoje výhody aj nevýhody, no niektoré displeje sú pre moderné smartfóny vhodnejšie.

Michal Horváth, Špecialista na optimalizáciu webov - Naučte sa, ako nastaviť základné SEO on page faktory na svojom webe

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,48
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.