ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark
picture

Zubná protetika: od histórie po súčasnosť

29.6.2023 14:37:02 |
Autor/ka fotografie: Karolina Grabowska: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/osoba-ruce-zena-divani-6627536/ | Počet zobrazení: 6531x

Stomatológiu určite všetci poznáte, aj keď nepatrí práve medzi obľúbené odvetvia. Viete ale, čo je protetická stomatológia? Protetická stomatológia sa zaoberá nahradzovaním poškodených alebo stratených mäkkých a tvrdých tkanív ústnej dutiny.

Pohľad do histórie 

S rozvinutou technikou zubných náhrad prišli starí Etruskovia. Náhradné chrupy zo zvierat najprv obrúsili a potom ich vložili do držiakov z rýdzeho zlata. Zlaté páskové spojky používali aj k spevneniu uvoľneného chrupu, ale len v tých miestach, kde sú zuby pri hovorení vidieť. 
 
Starí Mayovia boli majstrami kozmetickej stomatológie. V zuboch sa vŕtali hlavne pre krásu a parádu. Vykladali ich drahými kamienkami a zdobili jemnou rezbou.
 
Tip pre krásny vzhľad:  Krása bola veľmi dôležitá už v minulosti a tento trend pokračuje až doteraz. Vedeli ste, že kvalitný spánok môže ovplyvňovať našu celkovú krásu? 
 
Kelti sa zase nezapreli, že sú vynikajúcimi železiarmi. Zubné implantáty vyrábali zo železa.

O niečo bližšia história  

Skutočným priekopníkom sa stalo najmä Taliansko a Giuseppangelo Fonzi. Ten zuby do protéz, ktoré sa do tej doby odoberali mŕtvym, nahradil porcelánom. 
 
Dramatický vývoj nastal až v posledných rokoch. Je tu vývoj od prvých amalgámových výplní, zlatých koruniek, prvých keramických, plastových a sklo-keramických koruniek k materiálom, ako je titán, počítačom navrhnuté a opracované celokeramické korunky, počítačovo riadené implantácie, mikrochirurgia, ošetrovanie pod operačným mikroskopom.
 
Zaujímavosť: Viete, ako pristupuje ajurvéda a tradičná čínska medicína k ústnej hygiene?

Ako to vyzerá dnes? 

Vďaka modernej zubnej protetike je možné plnohodnotne nahradiť chýbajúci zub, prípadne aj celé zuby. Určite ste už počuli o zubných implantátoch, korunkách, mostíkoch alebo snímateľných zubných protézách. Tieto protetické riešenia majú nielen funkčný, ale aj estetický význam. 
 
Zubné náhrady
Zubné náhrady sú dôležitou súčasťou zubnej protetiky. Sú pomerne často využívané, no dá sa povedať, že s vekom stúpa ich potreba. Asi najzákladnejším rozdelením zubných náhrad je na fixné a snímateľné.
 
Snímateľné náhrady
Snímateľná náhrada je zubná protéza, ktorá nahrádza jeden, skupinu, alebo všetky zuby. Táto náhrada má v súčasnej dobe asi iba jednu výhodu, ktorou je cenová dostupnosť. 
 
Jej nevýhodou je horšia fixácia v ústach. Väčšinou veľmi dobre nedrží, hýbe sa, hlavne pri jedle a pri rozprávaní. Je, bohužiaľ, tiež dobre vidieť, že zuby nie sú prirodzené.
 
O tieto náhrady sa stará celkom ľahko. Vyberú sa z úst a opečujú zubnou kefkou na protézy, vložia sa do nádobky a dočistia sa čistiacou tabletou alebo čistiacim gélom. V ústach sa dá protéza prichytiť lepidlom. 
 
Fixné náhrady
Sú to náhrady, ktoré sa trvalo uchytávajú v ústach pomocou špeciálnych materiálov. Môžu nahradzovať jeden zub alebo aj viacero zubov. 
 
Korunka nahrádza jeden zub, pri ktorom sú zachované korene, ale nad ďasnom časť zuba chýba.
 
Mostík nahrádza zub, alebo zuby, ktoré chýbajú. Okolité zuby sa pred nasadením musia obrúsiť a na tieto obrúsené zuby sa potom mostík nesedí. 
 
Zubný implantát 
V posledných rokoch sa do popredia v riešení náhrad v ústach dostávajú zubné implantáty. Zubný implantát nahrádza celý zub aj s koreňom. 
 
Skladá sa z titánového valčeka, ktorý sa zavedie priamo do kosti, a tým vlastne nahrádza koreň zuba. Na neho sa po dobe hojenia nasadí korunka. Pomocou viacerých implantátov sa môže nahradiť aj viac zubov a na ne potom nasadiť fixný mostík alebo sa nacvakne protéza.
 
Výhodou implantátov je vysoká estetika, je to veľmi dlhodobé riešenie, nie je potrebné obrusovať okolité zuby, všetko je presné aj pri zlých anatomických pomeroch v ústach.
 
Nevýhodou je vysoká cena. Tiež nie všetci klienti sú na zavedenie implantátu vhodní. Neliečená cukrovka nie je priateľom implantátov, ale ani fajčiari a klienti so zlou úrovňou ústnej hygieny nie sú vhodnými kandidátmi na implantáciu.

picture

Fotka od href="https://pixabay.com/cs/users/rgerber-29 
12728/?utm_source=link-attribution&utm_me 
dium=referral&utm_campaign=image&utm_ 
content=1514697">Reto Gerber z href="https://pixabay.com/cs//?utm_source=lin 
k-attribution&utm_medium=referral&utm 
_campaign=image&utm_content=1514697">Pixa 
bay

 
Úlohy zubnej protetiky 

Protetická stomatológia, respektíve zubné náhrady majú za úlohu pacienta rehabilitovať po mnohých stránkach.
 
– Funkčná rehabilitácia: zubná náhrada zlepšuje možnosť príjmu potravy a žuvacej funkcie.
 
– Estetická rehabilitácia: správny tvar a farba zubnej náhrady esteticky dotvára vzhľad celej tváre, ktorý ovplyvňuje aj vaša pleť. A tá by sa nemala zanedbávať. Môžete využiť tipy, ako si vytvoriť domácu pleťovú masku pre krásnu pleť.
 
– Fonetická rehabilitácia: nevhodný tvar či strata zuba sa môžu negatívne prejaviť na spôsobe výslovnosti.
 
– Psychická rehabilitácia: niektorí ľudia môžu mať pocit hanby zo vzhľadu i výslovnosti. Zubná náhrada môže odstrániť tieto nedostatky, a tým môže zlepšiť ich psychický stav. 
 
– Profylaktická rehabilitácia: zubná náhrada môže zabrániť vzniku patologických zmien v chrupe. Keď sa nahradí zub zubnou náhradou, vyrovná sa aj predošlé zaťaženie tkanív ústnej dutiny. 
 
– Sociálne a ekonomické hľadisko: niektoré povolania vyžadujú určitý estetický vzhľad alebo výslovnosť. Tým pádom sa môže zvýšiť aj práceschopnosť, keď sa nahradia alebo opravia poškodené zuby. 

Michal Horváth, Špecialista na optimalizáciu webov - Naučte sa, ako nastaviť základné SEO on page faktory na svojom webe

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,59
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.