ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark
picture

Aké výhody ponúka zateplenie domácnosti?

28.12.2022 15:55:52 |
Foto Erik Mclean na Unsplash | Počet zobrazení: 552x

Benefity, ktoré vám prinesie domáca izolácia siahajú od zníženia spotreby energie až po udržanie vášho domova počas studenej zimy v teple a pohodlí. Správne zateplenie domu je jedným z najlepších spôsobov, ako predĺžiť jeho životnosť a znížiť účty za energie. Zatiaľ čo mnohí majitelia domov myslia na izoláciu iba v chladnejších mesiacoch, v skutočnosti je izolácia prospešná po celý rok.
 
Predtým, ako sa ponoríme do výhod izolácie domu, povedzme si najprv o tom, čo je izolácia domu a na aký účel slúži.

Čo je izolácia domu? 

Zjednodušene povedané, izolácia je akýkoľvek druh materiálu, ktorý sa používa na zateplenie, v tomto prípade domu. Na izoláciu domu sa používajú rôzne materiály, ktoré je možné inštalovať v rôznych oblastiach, ako je podkrovie, strecha alebo steny. To znižuje tepelné straty vytvorením bariéry medzi vnútrom domu a vonkajším prostredím.
 
Izolácia domu je nevyhnutná pre udržanie tepla v zime, udržanie pohodlia v domácnosti a zníženie tepelných strát. Bez primeranej izolácie môže dom zaznamenať veľké tepelné straty, ak teplo uniká najmä cez oblasti, ako je strecha a steny. Ak je dom zle izolovaný, nielenže sa bude oveľa ťažšie vykurovať, bude vás to aj oveľa viac stáť.

Benefity správnej izolácie domu 

Tu je niekoľko výhod zateplenia domu:
 
Komfort
Izolácia udrží váš domov v teple počas zimy a v primeranom chlade počas leta. Vďaka tomu vaša rodina zostanete v pohodlí po celý rok bez toho, aby ste museli napínať vykurovací alebo chladiaci systém na maximum, spoliehať sa na ďalšie prikrývky, investovať do ventilátorov a uspokojiť sa s príliš horúcim alebo príliš studeným domovom. Správna izolácia vám jednoducho poskytuje také bývanie, aby ste si užili celoročný komfort. 
 
Menej hluku
Máte hlučných susedov, alebo bývate na rušnej ulici? Práve v takýchto prípadoch sa domáca izolácia hodí. Nezabezpečí vám absolútne ticho, ale rozhodne pohlcuje zvuk a pomôže urobiť z vášho domova tichšie a pokojnejšie miesto na oddych. Po nainštalovaní izolácie si určite všimnete okamžité a výrazné zníženie vonkajšieho hluku.
 
Prispieva k lepšiemu životnému prostrediu
Ak máte záujem žiť viac „zeleným“ životným štýlom, správna izolácia vám v tom môže pomôcť. Keďže izolácia vám umožňuje spotrebovať menej energie a na oplátku produkovať aj menej emisií, znížite svoju uhlíkovú stopu a svoj vplyv na životné prostredie. Navyše si môžete vybrať taký typ izolácie, ktorá má najmenší dopad na životné prostredie. Niektoré typy izolácií sú lepšie pre vašu peňaženku aj matku prírodu, pretože neobsahujú škodlivé chemikálie ani pridané prísady.

Zvýšenie trhovej hodnoty 

Keď sa povie izolácia, málokomu napadne v tej súvislosti predajná hodnota. No ak uvažujete o predaji svojho domu v nasledujúcich rokoch, práve izolácia môže rozhodnúť o tom, ako rýchlo ho predáte. Kvalitná a spoľahlivá izolácia vášho domu môže byť tým pravým víťazným argumentom pre kupcov.
 
Tip: Plánujete dom zatepľovať svojpomocne? Prečítajte si jednoduchý návod, ako postupovať pri zatepľovaní domu.
 
Izolácia je dobrá pre vaše zdravie
Ak máte vo svojich stenách izoláciu, dokáže blokovať alergény, čo prispieva k celkovému pohodliu a zdraviu každého člena domácnosti. Nižšie teploty okrem toho ohrozujú váš imunitný systém. Život v chladnom prostredí zvyšuje šance, že ochoriete, takže správna izolácia sa vám bude hodiť.
 
Eliminujete problémy s vodou a plesňami
Kondenzácia na okenných rámoch môže viesť k hromadeniu plesní. To platí najmä počas zimných mesiacov, keď sú okná neustále vystavené chladnému vonkajšiemu vzduchu a teplému vzduchu z interiéru. Ústredné kúrenie vytvára teplý vzduch, ktorý sa mieša s chladným vlhkým vzduchom v zle izolovaných priestoroch, ako sú podkrovia alebo steny, čím sa vytvárajú dokonalé podmienky pre rast plesní.
 
Izolácia zabraňuje tomuto procesu, pretože udržuje každú miestnosť na konštantnej teplote počas celého roka, a to aj pri výraznom kolísaní teplôt.
 
Izolácia nielen zlepšuje štrukturálnu integritu vášho domu, ale pomáha tiež predchádzať nákladným škodám spôsobeným vodou, ktoré môžu viesť k nákladnejším opravám. Ak eliminujete tieto dva problémy, ušetríte z dlhodobého hľadiska nezanedbateľnú čiastku.

Nižšie náklady na energiu 

Ak má váš dom zlú izoláciu a dochádza k úniku vzduchu, môžete na vykurovanie a chladenie minúť viac, ako je potrebné. Znamená to tiež dodatočné opotrebovanie vykurovacieho systému a klimatizácie. So správnou izoláciou domu môžete značne predĺžiť jeho životnosť, zvýšiť komfort bývania a znížiť svoje účty za energie. Napríklad sanáciou na úroveň nízkoenergetického domu sa dá ušetriť až 85 % nákladov na vykurovanie. To je veľký rozdiel medzi zatepleným a nezatepleným domom.
 
Chráni pred ohňom
Ďalším dôležitým faktorom, ktorý treba zohľadniť pri zateplení domu, je nebezpečenstvo požiaru. Niektoré izolačné materiály sú vyrobené tak, aby odolali požiarom a fungujú aj ako protipožiarna bariéra, ktorá spomaľuje šírenie plameňov do ďalších miestnosti. 
 
Podpora tepelnej sanácie
Vedeli ste, že existujú dotácie na zateplenie domu? Štátny fond rozvoja bývania podporuje tepelnú sanáciu a obnovu budov. Ak chcete ušetriť, skúste požiadať o príspevok od štátu. Môžete tak získať peniaze na zateplenie obvodového plášťa, zateplenie strechy, výmenu okien, výmenu zdroja tepla či vypracovanie projektovej dokumentácie.
 
Ak sa teda chystáte na rekonštrukcie a zatepľovanie staršieho domu, kde je potrebná aj projektová dokumentácia, z fondov môžete získať až 8 800 eur, z ktorých tieto položky pohodlne uhradíte. V prípade, že sa chystáte na rekonštrukciu svojpomocne, mali by ste podávanie žiadosti určite zvážiť.

Zhrnutie 

Mnohí z nás sa nad zatepľovaním domu nezamýšľajú, považujú to za akýsi zbytočný nadštandard. No ľudia, ktorí rozumne investovali do primeranej izolácie svojho domu, vám určite na počkanie vysypú z rukáva všetky výhody zatepleného domu: od samotného komfortu bývania cez zvyšovanie životnosti domu až po nezanedbateľné finančné úspory. 
 
Nehovoriac o tom, že zateplený dom sa stáva neporovnateľne vzácnejším na trhu nehnuteľností. Myslite preto aj v širších súvislostiach a rozhodne otázku zateplenia domu nepodceňujte!

Dominika Blchová, obsahový a SEO špecialista

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,27
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.