ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark
picture

Top 10 programovacích jazykov, ktoré by ste sa mali naučiť

2.1.2023 11:05:16 |
Fotka od Pexels z Pixabay | Počet zobrazení: 659x

Ak ste nováčik v oblasti vývoja softvéru, prvá otázka, ktorá vám pravdepodobne napadne je: „Kde začať?” Pokúšať sa preniknúť do oblasti programovania softvéru môže byť skľučujúca skúsenosť, najmä pre ľudí bez predchádzajúcich skúseností s programovaním. Nie všetky programovacie jazyky sú však rovnaké. Rôzne roly, spoločnosti a typy softvéru si vyžadujú poznať a porozumieť rôznym programovacím jazykom. Na výber sú stovky, ale ako zistíte, ktorý bude najvhodnejší pre vás, vaše záujmy a kariérne ciele?
 
Jedným z najjednoduchších spôsobov, ako si vybrať najlepší programovací jazyk na naučenie sa, je sledovať, čo hovorí trh a kam smeruje trend.

1. Python 

Python možno považovať za budúcnosť programovacích jazykov. Podľa mnohých štatistík je Python hlavným kódovacím jazykom pre približne 80 % vývojárov. V súčasnosti je Python trendom a možno ho považovať za „kráľa programovacích jazykov”. Je to tiež zaujímavý jazyk pre začiatočníkov a dnes už existuje mnoho kurzov, kde sa môžete naučiť všetky základy. Takže učenie sa tohto programovacieho jazyka vám môže zaručiť úspech a rast vo vašej kariére. 
 
Python ponúka aj tieto benefity:
 
– Ľahko sa učí a kóduje
– Rozsiahle knižnice, ktoré podporujú množstvo aplikácií
 
Spoločnosti pracujúce s Pythonom: Intel, Facebook, Spotify, Netflix a ďalšie.

2. Java 

Java je jedným z najvýkonnejších a najpopulárnejších programovacích jazykov súčasnosti. Používa sa v desktopových aplikáciách, mobilných aplikáciách, vývoji webu, umelej inteligencii a mnohých ďalších. So širokou škálou aplikácií a flexibilitou je Java obľúbeným nástrojom pre začiatočníkov.
 
Spoločnosti pracujúce s Javou sú Amazon, Adobe, Flipkart aj Instagram.

3. JavaScript 

JavaScript je ďalším z populárnych programovacích jazykov na svete. Podľa prieskumu viac ako 97 % webových stránok používa JavaScript a to najmä z nasledujúcich dôvodov:
 
– Má dobre organizovanú kódovú základňu, ktorá poskytuje zvýšenú produktivitu a lepšiu čitateľnosť
– Ľahko sa učí a je veľmi žiadaný
 
Spoločnosti používajúce JavaScript sú Microsoft, Uber, PayPal, Google, Walmart. Vývojári JavaScriptu sú nesmierne žiadaní a naučiť sa tento jazyk môže byť tým správnym rozhodnutím, ktoré môžete pre svoju kariéru urobiť.

4. PHP 

PHP je jedným zo skriptovacích jazykov, ktorý už niekoľko rokov boduje na priečke najobľúbenejších a najviac používaných programovacích jazykov. Je to jeden z prvých jazykov do ktorého bolo možné vložiť HTML kódu na pridanie funkčnosti do webových stránok. Vzhľadom na rastúci online trend sú vývojári PHP veľmi žiadaní. Niektoré z úžasných funkcií sú:
 
– Jednoduchý a ľahko sa učí
– Rýchlejší ako iné skriptovacie jazyky
– Vysoko bezpečný
 
Webové stránky ako Facebook, Yahoo aj Wikipedia bežia na PHP.

picture

Foto Brett Jordan na Unsplash

 
5. Kotlin 

Kotlin je multiplatformový programovací jazyk určený na vývoj aplikácií. Používa ho väčšina vývojárov Androidu. Kotlín patrí k najrýchlejšie rastúcim programovacím jazykom a niektoré z úžasných vlastností Kotlinu sú:
 
– Stručný kód
– Vylepšené bezpečnostné funkcie
 
Spoločnosti pracujúce na Kotline sú Pinterest, Uber, Trello, Amazon atď. Takže ak ste chcete budovať svoju kariéru vo vývoji aplikácií pre Androidy, potom je čas naučiť sa Kotlín.

6. R 

R je programovací jazyk pre štatistické a grafické programovanie. Je často používaný medzi štatistikmi a na analýzu údajov, preto má veľký význam pri analýze údajov, vo finančných oblastiach a telekomunikačných sektoroch. Okrem iného má rozšírené knižnice pre interaktívnu grafiku a je objektovo orientovaný.

7. Go 

Go bol navrhnutý spoločnosťou Google v roku 2007 na správu rýchlo rastúcej infraštruktúry. Rýchlo si získal popularitu a niektoré z úžasných funkcií Go sú:
 
– Jednoduchý na učenie a pochopenie
– Podporuje procesy automatizácie
– Efektívny, čitateľný a bezpečný jazyk pre programovanie a vytvorenie vlastného webu
– Uľahčuje procesy AI a vedy o údajoch
– Má veľkú knižnicu štandardov a rozsiahlu dokumentáciu
 
Spoločnosti pracujúce na Go sú Google, BBC a Uber. Go môže byť budúcnosťou programovacích jazykov, takže určite môžete premýšľať o tom, že sa naučíte.

8. C 

C je univerzálny programovací jazyk, ktorý je navrhnutý tak, aby efektívne fungoval v hrách, grafike aj aplikáciách. Spolu s Pythonom a Java tvorí C „dobrý základ“ na učenie sa programovania. Aj napriek tomu, že patrí k starším programovacím jazykom, je stále veľmi žiadaný. Vždy, keď je potrebné vytvoriť vysoko výkonné aplikácie, C zostáva najobľúbenejšou voľbou.
 
Spoločnosti používajúce C sú GitHub, Telegram Messenger, MasterCard atď.

9. Swift 

Ďalším na zozname je Swift. Swift je univerzálny kompilovaný programovací jazyk s otvoreným zdrojom vyvinutý spoločnosťou Apple Inc. Používa sa na vytváranie aplikácií pre iOS, watchOS, macOS a mnohé ďalšie. Swift bol navrhnutý tak, aby bol vhodný pre začiatočníkov a je považovaný za rýchly, bezpečný a ľahko čitateľný. Je jednoduchý na pochopenie a údržbu.
 
Na rozdiel od od iných programovacích jazykov si Swift vyžaduje menej kódovania. Preto je pre vývojárov a technikov jednoduchšie prejsť z JavaScript, Java, Python, C# a C++ na Swift.
 
Spoločnosti pracujúce na Swift sú Apple, Instagram, Uber a Slack.
 
Inšpirácia: Jednoduché tipy, ako si vytvoriť vlastný a úspešný web. 

10. C# 

C# je výkonný, objektovo orientovaný programovací jazyk. Microsoft vyvinul C# ako rivala Javy. C# má množstvo funkcií, ktoré uľahčujú učenie pre začiatočníkov, pretože kód je konzistentný a logický. Aj odhalenie chýb v C# jazyku je jednoduché, pretože sa kód skontroluje ešte predtým, ako sa prevedie na aplikáciu.
 
Je perfektný na vývoj webových aplikácií, desktopových aplikácií a osvedčil sa aj vo VR, 2D a 3D hrách.
 
Či už ste v programovaní nováčik alebo si chcete oprášiť svoje zručnosti, dúfame, že naše tipy na vám pomôžu k tomu vedieť, ktoré jazyky sú momentálne žiadané.
 
Dominika Blchová, obsahový a SEO špecialista

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,27
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.