ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark
picture

Ako na správne pranie a ako byť pri praní šetrnejší ?

15.1.2022 10:01:45 |
Photo by engin akyurt on Unsplash | Počet zobrazení: 6763x

Vedeli ste, že po chladničke sú práčka a sušička hlavnými vinníkmi z hľadiska vysokej spotreby zdrojov v domácnosti? Pranie pravdepodobne nie je na prvom mieste v zozname spôsobov, ako žiť ekologickejšie. Ale je to možné. Ekologickejšie pranie sa pre niekoho môže zdať veľkou vedou. Pritom správnym spôsobom prania ušetríte nielen čas, prírodu, peniaze, ale aj množstvo odpadu.

 

Pranie a sušenie odevov ekologickejším spôsobom môže prispieť k ekologickejšej domácnosti. Ako prať užitočnejšie, aby ste dosiahli, čo najlepší výsledok?

1. Triedenie 

Ešte predtým, ako začnete prať, prvým krokom k správnemu praniu patrí aj správne triedenie bielizne. Čierne a tmavé oblečenie znesú spoločné pranie, pastelové a jemne farby môžete prať spolu, ako farebné oblečenie. No a špeciálnu starostlivosť si zaslúži biele prádlo, ktoré by sa podľa možnosti vždy malo prať osobitne. Dávajte pozor aj na niektoré farby (červená a modrá), ktoré môžu pri prvých praniach púšťať veľa farbiva a zafarbiť iné oblečenie.
 
Triedenie podľa farby však nie je jediným kritériom, ale aj druh materiálu hrá pri praní svoju rolu. Každý materiál má iné vlastnosti a vyžaduje si inú starostlivosť. Určite by ste nemali prať šaty z hodvábu s teplákovinou.
 
Okrem toho väčšina bielizne nie je tak špinavá, ako si možno myslite. Samozrejme ak neprídete z turistiky v lese alebo zo stavby. Pri bežnom nosení je to však len o pote a prachu. Prádlo, teda môžete triediť aj podľa toho aké je špinavé (po bežnom nosení, s miestnymi škvrnami a veľmi špinavé).

2. ​​Pranie pri nižších teplotách 

Na bežne znečistené oblečenie a pokiaľ to dovoľuje typ materiálu, najideálnejšie je prať na 40°C, uteráky a posteľnú bielizeň pri teplote 60°C. Pranie bielizne pri nižších teplotách spotrebuje oveľa menej energie a dokonca môže byť pre vaše oblečenie šetrnejšie. Vystavenie oblečenia vysokým teplotám môže skrátiť jeho životnosť.
 
Ak sa obávate sa, že oblečenie nebude pri nízkych teplotách dostatočne čisté, posilniť účinok pracieho prášku môžete pridaním mydlových vločiek alebo kúsok nastrúhaného mydla.
 
Aby ste sa uistili, že dodržujete maximálnu odporúčanú teplotu prania, nezabudnite skontrolovať štítky na oblečení. Najmä čo sa týka jemných tkanín či textilu s nažehľovacími nálepkami a obrázkami

Tip: Viete o tom, že aj pomocou reflexných prvkov môžete zvýšiť bezpečnosť na cestách vašich detí?

3. Pranie plnej náplne 

Každá náplň práčky, ktorú periete spotrebuje vodu a elektrinu, dokonca aj tie najmenšie. Ak práčku preplníte, bielizeň sa nemusí dobre vyprať a zároveň riskujete opotrebovávanie práčky. Ak do práčky dáte málo bielizne veci budú pravdepodobne čisté, no na úkor vysokej spotreby energie a aj vody. Aby ste využili prací cyklus čo najefektívnejšie, odporúča sa naplniť bubon do 3/4.

4. Výber pracieho prostriedku 

Čo sa týka pracích prostriedkov na pranie, na trhu je nespočetné množstvo možností. Bohužiaľ, väčšina z nich nie je udržateľná. Mnoho bežných čistiacich prostriedkov používa chemikálie, ktoré znečisťujú životné prostredie, môžu byť dráždivé pre vašu pokožku a škodiť vášmu celkovému zdraviu.
 
Našťastie existujú aj ekologické pracie prostriedky, ktoré vám pomôžu udržať vaše oblečenie čisté a svieže bez veľkého negatívneho dopadu na planétu. Pri kúpe pracích prostriedkov, dávajte pozor na etikety, a to či je výrobok biologicky odbúrateľný a bez fosfátov. Tieto čistiace prostriedky sú často šetrnejšie aj k pokožke.

5. Sušenie 

Jedným z najoptimálnejších spôsobov, ako sušiť udržateľnejšie, je zavesiť oblečenie, aby sa vysušilo na vzduchu. Ak to počasie dovoľuje, zaveste bielizeň vonku. Slnko ju vysuší a vietor vyrovná a prevetrá. Ak nie zaveste ho na linku v domácnosti. Sušička je síce veľmi praktická vec, no aj tento domáci spotrebič spotrebuje veľa energie. Okrem toho teplý vzduch z nej znižuje životnosť bielizne a tým sa rychlejsie opotrebuje. Sušenie prádla na vzduchu ušetrí 100% energiu spotrebovanej pri použití sušičky, čím sa znížia aj vaše účty.

Extra tip 

Ešte predtým než si kúpite oblečenie alebo iný textil, myslite na na to, ako sa budete oň starať. Rôzny materiál si vyžadujú inú starostlivosť. Ak nosíte veľa make-upu, kúpte si uteráky tmavšej farby, ak sa výrazne potíte, zvoľte priedušnejšie tkaniny. Bielizeň tak nebudete musieť tak často prať, čo bude mať za výsledok menej spotrebovanej vody, menej pracích prostriedkov, menej časté nakupovanie oblečenie a samozrejme menej minutých peňazí. Taktiež vám odporúčame kupovať prírodné vlákna, ako je organická bavlna, ľan, konope, vlna a koža, než tie syntetické, ktoré môžu obsahovať škodlivé a toxické látky.

Ako pranie bielizne ovplyvňuje životné prostredie? 

Nie je prekvapením, že pranie, spotreba vody vody a sušenie, spotrebúvajú veľa elektriny. Navyše, chemické čistiace prostriedky sú často plné škodlivých látok, ktoré predstavujú veľký problém pre vaše zdravie, ale aj životné prostredie.

Aký prací prostriedok je najekologickejší? 

Existuje veľa prírodných alternatív k chemickým čistiacim prostriedkom, je možné prať pomocou gaštanov či orechov a dokonca si môžete vyrobiť vlastné pracie prostriedky. Taktiež, ak používate tekuté pracie prostriedky, zvážte doplnenie pracieho prostriedku v obchodoch s "bez obalu" namiesto toho, aby ste zakaždým kupovali novú plastovú kanvičku.
 
Osvojte si priateľskejšiu a udržateľnejšiu rutinu prania pomocou našich rád. Tieto tipy vám nezaberú veľa času ani úsilia, ale môžu vám pomôcť vytvoriť ekologickú praciu rutinu, ktorá vám vyhovuje.

Dominika Blchová, SEO služby a copywriting

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,39
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.