ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark
picture

Odvetraná fasáda - ako funguje a aké sú jej výhody?

29.1.2022 13:13:49 |
Obrázok od F. Muhammad z Pixabay | Počet zobrazení: 5991x

Odvetrávaná fasáda, niekedy nazývaná aj prevetrávaná fasáda, je fasáda, ktorá vďaka vzduchovej vrstve medzi tepelnou izoláciou a fasádnym obkladom dobre odvádza nielen vlhkosť zo stien, ale aj teplo v letných mesiacoch. Odvetrávaná fasáda sa v poslednej dobe stala veľmi obľúbenou a investícia do nej sa určite oplatí.

 

Ako funguje a aké sú jej výhody pre váš dom?

Čo je odvetraná fasáda a ako funguje? 

Fasáda, ako vonkajšia časť budovy, je pravdepodobne najdôležitejšou súčasťou architektúry. Preto je dôležité mať fasádu, ktorá bude dobre vyzerať a zároveň ochráni nehnuteľnosť pred poveternostnými vplyvmi. Odvetraná fasáda, teda znamená nielen moderné, ale aj zdravšie a úspornejšie bývanie. Pristane rodinnému domu, obchodnému centru, ale hodí sa aj na zateplenie garáže.
 
Jej systém je založený na prúdení vzduchu, ktoré zaisťuje odvetrávanie vlhkosti. Súčasťou zateplenia fasády je vzduchová medzera, vďaka ktorej dochádza k odvádzaniu vlhkosti. Odvetrané fasády na domy sú vo väčšine prípadoch zateplené minerálnou vatou, ktoré veľmi dobre prepúšťa vodné pary, čím sa zaisťuje odvod vlhkosti zo stien. 
 
Existujú dve formy realizácie odvetranej fasády – suchá a mokrá možnosť. Pri mokrej alternatíve sa k zateplenej nosnej konštrukcii primurováva nenosná priečka. Suchý variant sa aplikuje tak, že sa k obvodovej stene pripevní závesná konštrukcia, tepelná izolácia a až potom sa umiestňujú obkladové materiály.
 
Takáto fasáda ponúka okrem eliminácie tepelných mostov a akumulácie teploty omnoho viac výhod.

Výhody odvetranej fasády 

Zatepľovanie bytových priestorov ponúka množstvo výhod, a to platí aj pre odvetrané fasády.
 
Úspora energie
Kvalitne namontovaná fasáda dodá vášmu domu vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti, ktoré znižujú aj výdavky za vykurovanie. Izolačné vlastnosti však oceníte aj v lete, dom sa neprehrieva, lepšie sa ochladzuje a tým ušetríte za prevádzku klimatizácie.
 
Ochrana pred plesňami a hubami
Vzduchová medzera medzi fasádnou zaisťuje cirkuláciu vzduchu a zbavuje murivo vlhkosti. Vďaka tomu sa vo vnútri domu potom netvoria plesne, ktoré môžu spôsobiť alergie a astmu.
 
Zvuková izolácia
Už žiadny hluk z ulice. Prevetrávaná fasáda s kvalitnými oknami pôsobia ako štít, ktorým do interiéru neprenikne žiadny ruch.
 
Regulácia tepla
Vyrovnáva tepelné rozdiely medzi interiérom a exteriérom bez extrémneho namáhania konštrukcie.
 
Odolnosť proti dažďom 
Odvádza dažďovú vodu bez rizika preniknutia do skladby tepelnej izolácie.
 
Dlhá životnosť
Odvetrávanie vlhkosti z muriva zabraňuje, aby bolo mokré a tým sa predlžuje životnosť celého domu.
 
Ľahká údržba
​​O fasádu sa nemusíte starať, je totiž bezúdržbová.
 
Všestrannosť
Odvetraná fasáda sa však hodí pre všetky typy budov aj pre alternatívne bývanie.
 
Jednoduchá oprava fasády
V prípade poškodenia stačí iba oprava časti fasády.
 
Estetický, moderný vzhľad
Odvetraná fasáda dodá budove novú hodnotu. Stavba získa modernejší a krajší vzhľad na pohľad, čo zvyšuje celkovú hodnotu nehnuteľností.
 
Možnosť pri výbere materiálu, farieb a tvarov
​​Fasádne dosky sú dizajnovo variabilné a umožňujú množstvo materiálových kombinácií. Vďaka tomu sa stáva celá budova jedinečnou. Odvetranú fasádu si môžete vytvoriť podľa vašich predstav.
 
Jedinou nevýhodou môže byť jej vyššia cena.
 
Dominika Blchová, SEO služby a copywriting

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 4,56
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.