ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark
picture

Ako napísať motivačný list?

17.12.2020 13:45:53 | Redakcia portálu
https://www.brigada.sk/ | Počet zobrazení: 1977x

Motivačný list je dnes už neodmysliteľná súčasť pri zasielaní žiadosti o prácu. Odosielal sa väčšinou spolu so životopisom a oba dokumenty sú veľmi dôležité pre ďalší postup výberového konanie. Niet teda divu, že je to pre ľudí veľmi dôležité a snažia sa ho napísať, čo najprofesionálnejšie. Máme teda pre teba návod, ako napísať dobrý motivačný list!

 

Ako napísať dobrý motivačný list? Tak, aby motivoval zamestnávateľa k tomu, aby ťa pozval na pohovor  aby tiež ukázal tvoju motiváciu pre konkrétnu prácu?
Najpodstatnejšie zo všetkého je myslieť na to, že motivačný list, rovnako ako životopis potrebuje mať štruktúru, ktorá je zhruba takáto:
 
OSLOVENIE
Vždy za začiatku potrebuješ vedieť, komu svoj motivačný list ideš posielať a teda toho človeka aj oslovíš. Môže sa jednať o personalistu alebo priamo o zamestnávateľa.
 
OBSAH
Väčšinou zahŕňa tri odseky. ten prvý, v ktorom budeš hovoriť, prečo ťa práce táto práca oslovila a hlavne čím ťa aj firma zaujala. Nie je treba zveličovať, tiež nepoužívaj nijaké ohrané frázy a snaž sa byť, čo najúprimnejší.
Druhý odsek obsahuje tvoje pracovné skúsenosti a prax, hlavne, čo ti tvoja práca dala a v čom si mal možnosť sa zlepšiť. Typ od nás: snaž sa zo svojho života vybrať tie najrelevantnejšie informácie, ktoré by poukázali na to, že sa na prácu, o ktorú sa zaujímaš aj naozaj hodíš.
Tretí odsek je celý o tvojich zručnostiach, o tom v čom si najlepší a čo ti ide, prípadne na čom by si v budúcnosti ešte chcel pracovať. Opäť: buď hlavne úprimný a neklam.
 
ZÁVER
V nijakom motivačnom liste nemôže chýbať aj záver, ktorý má väčšinou v pozitívnom zmysle ukončiť tvoj motivačný list. Najčastejšie sa používajú vety s odkazom na najbližšie stretnutie, napríklad veta: Ak vás moja žiadosť o zamestnanie zaujala, rád vám doplním ďalšie informácie na osobnom stretnutí.
 
Tiež môžeš nad motivačným listom popremýšľať z estetického hľadiska: napríklad ak si zvolil nejakú farebnú variantu aj pri tvorbe svojho životopisu, neváhaj ho využiť aj pre motivačný list. Bude tak vidieť, že k sebe patria. Avšak upozorňujeme, že nie e vhodné ak sa používa bledé pozadie s bledým písmom a naopak, alebo príliš krikľavé farby a nečitateľné písmo. Menej je v tomto prípade viac!

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,68
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.