Ako uspieť na online pohovore?
20.12.2019 13:13:53 | Redakcia portáluhttps://www.brigada.sk/ | Počet zobrazení: 1794x
Online pohovory skrývajú mnoho nástrah. Ak nie si dostatočne skúsený, skús si prečítať naše rady, ktoré ti pomôžu pracovný pohovor dotiahnuť do zdarného konca.
Hlásiš sa na prácu, ktorá je od teba príliš ďaleko? Nie, pracovnému pohovoru sa nevyhneš. Aby firmy nemrhali svojím, ale aj tvojím časom, uchádzačov o prácu radšej pozvú na pohovor online.
Klasický
Ide v podstate o rovnaký priebeh, aký má bežný pracovný pohovor. Rozdiel je najmä v tom, že budeš sedieť doma, alebo na nejakom tichom mieste a nie v kancelárii. Funguje na rovnakých princípoch, takže personalista ti položí otázky a ty odpovedáš.
Video pohovor
Druhou možnosťou je video pohovor, pri ktorom budeš potrebný iba ty sám. Firma ti pošle otázky, na ktoré by si mal odpovedať. Natočíš sa a pošleš.
Už vieš, ktorí bude ten tvoj? Máme pre teba potrebné rady:
Priprav sa
V žiadnom prípade nepodceňuj skorú prípravu, nikdy nevieš, čo sa môže stať. Najmä ak sa jedná o techniku. Preto si ako prvé určite skontroluj slúchadlá, mikrofón a kameru. Taktiež sa nemôže stať, že uprostred pohovoru ťa odpojí z internetu.
Aplikáciu si preskúšaj
Vieš, cez akú aplikáciu budete mať pohovor? V tom prípade si ju stiahni a popros kamaráta, aby ste si skúsili zavolať. Pomôže to v lepšom orientovaní a taktiež aj ľahšie zistíš, v akom stave máš techniku. Ak aplikáciu vôbec nepoznáš, vytvor si profesionálne meno. Najlepšie ak to bude tvoje meno a priezvisko.
Dbaj na výzor
Online pohovor je to isté, ako bežný pohovor. Oblečenie vyberaj opatrne, rovnako ako keby si sa s personalistom mal stretnúť zoči-voči. Mnoho ľudí robí tú chybu, že dbajú iba o vrchnú časť a spodnú ignorujú. Radšej to nerob.
Buď online načas
To isté sa týka dochvíľnosti. Prihlás sa aspoň o 15-10 minút skôr, ako pohovor začne.
Tvoje okolie
Rovnako ako tvoj výzor, aj okolie je podstatné. Na pohovor sa najlepšie hodí neutrálna čistá stena, bez ozdôb. Pri pohovore je väčšinou menej viac a na to mysli. Kameru si nastav tak, aby ťa čo zachytávala. Rovnako sa snaž upriamiť pozornosť na kvalitu kamery a svetlo, aby ťa bolo dobre vidieť.
Pomaly a zrozumiteľne
Stres je stres a vďaka nemu veľakrát zabúdame na najpodstatnejšie veci. Taktiež vieme veľakrát rozprávať veci príliš rýchlo a nezrozumiteľne. Snaž sa tomu vyhýbať. Mikrofón je sám o sebe veľakrát problémovou záležitosťou. Aby ťa druhá strana riadne ocenila, je potrebné ťa dobre počuť a tým pádom aj chápať.
Fungovať to však musí aj na tvojej strane. Riadne počúvaj, odpovedať k veci a aktívne sa zapájaj do konverzácie.