ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark
picture

Alzheimerova choroba

23.4.2022 14:36:54 |
Obrázok od Udo Voigt z Pixabay | Počet zobrazení: 1251x

Mnoho ľudí si myslí, že problémy s pamäťou sú jednoducho súčasťou starnutia. Alzheimerova choroba je však najčastejším typom demencie a pomaly sa rozvíjajúce degeneratívne ochorenie mozgu, ktoré spôsobuje zmenšovanie mozgu a odumieranie mozgových buniek.
 
Čo všetko by ste o tejto chorobe mali vedieť? Aké sú jej príznaky a je možné jej predísť?

Alzheimerova choroba 

K najčastejším degeneratívnym ochoreniam mozgu patrí okrem ADHD, autizmu, demencie aj Alzheimerova choroba. Alzheimer postihuje zväčša osoby vo vyššom veku a počet pacientov s Alzheimerovou chorobou bohužiaľ každý rok pribúda. Prejavuje sa postupnou stratou pamäti a rozumu až do takej fázy, že to ovplyvňuje každodenný život človeka.
 
Pri tejto chorobe ubúdajú mozgové bunky a strácajú tak svoju funkciu. Dôvody a príčiny, prečo sa tieto procesy začnú diať a aké sú ich spúšťače, nie sú celkom známe a stali sa predmetom výskumu vedcov po celom svete.
 
Tip: Viete, ako zvládnuť hyperaktivitu u detí?

Rizikové faktory 

Na rozvoj tohto ochorenia majú vplyv nielen genetické predpoklady, ale aj vonkajšie podmienky a environmentálne faktory. Niektoré z nich nevieme ovplyvniť, iné áno.
 
Neovplyvniteľné rizikové faktory:
– vek
– dedičnosť
 
Ovplyvniteľné rizikové faktory:
– vysoký cholesterol
– obezita, nadváha
– vysoký krvný tlak
– ochorenia srdca a ciev
– cukrovka
– fajčenie, alkoholizmus
– strava
– životný štýl
– nedostatočná fyzická aktivita a iné

Príznaky alzheimerovej choroby 

Príznaky Alzheimerovej choroby sa môžu deliť podľa toho, v akom štádiu sa pacient nachádza. Tieto sa postupom času môžu výrazne zhoršovať až nakoniec chorý stratí samostatnosť a je odkázaný na pomoc druhého. Včasnou prevenciou testovaním sa však dá veľa ovplyvniť.
 
Viete, aké sú najčastejšie civilizačné ochorenia a ako im predísť?
 
Prvé príznaky by sa určite nemali podceňovať. K nim môže patriť:
 
– Strata pamäti, časté zabúdanie
– Ťažkosti s vykonávaním každodenných činností, ako je varenie, upratovanie, telefonovanie
– Odkladanie vecí na iné miesto
– Ťažkosti s rečou a zabúdanie slov
– Miestna a časová dezorientácia, blúdenie na známych miestach
– Zhoršené abstraktné myslenie
– Časté zmeny nálad a správania, pocit úzkosti, strachu alebo depresii
– Zmeny osobnosti a povahových vlastností
– Strata iniciatívy a záujmu o koníčky

Aké sú možnosti liečby? 

Kľúčom k úspešnej liečbe je včasná diagnostika. Alzheimerovou chorobu nie je možné úplne vyliečiť, ale je možné jej priebeh zmierniť a spomaliť. Konkrétny spôsob sa však bude odvíjať od typu demencie. Môže ísť o kombináciu farmakologickej a nefarmakologickej liečby.
 
Farmakologická liečba
V tomto prípade sa využíva predovšetkým liečba na potlačenie príznakov demencie a oddialenie najťažších štádií ochorenia.
 
Pri tejto liečbe sa pacientovi môžu predpísať lieky, ktoré podporujú činnosť mozgu a potrebné je aj podrobne sledovať a upravovať rizikové faktory. Teda kontrolovať krvný tlak, hladinu inzulínu a podobne.
 
Nefarmakologická liečba
Nefarmakologická liečba je liečba bez použitia liekov a spočíva napríklad v tréningu kognitívnych funkcií, psychosociálnej rehabilitácii (stretnutia v komunite) a iných doplnkových alebo alternatívnych metódach. Môže ísť aj o alternatívnu liečbu alzheimera s pomocou CBD produktov.

Je možná prevencia? 

Ako sme spomínali, alzheimer je ochorenie, ktoré môže mať viac príčin vzniku. Faktory, ktoré môžu mať ochranný vplyv na nervové bunky a mozog, sú napríklad:
 
– vyšší dosiahnutý stupeň vzdelania
– aktívny životný štýl
– dostatok duševnej a sociálnej aktivity
– spokojnosť v súkromnom aj pracovnom živote
 
Dôležitý je aj celkový životný štýl s udržaním zdravia a so snahou vyhnúť sa vzniku ochorení, akými sú vysoký cholesterol, vysoký krvný tlak, obezita, cukrovka, nadmerná konzumácia alkoholu či fajčenie. Odporúča sa aj rozumná životospráva s dostatkom vitamínov stopových prvkov.
 
Dôležité je taktiež zachovávať si psychickú a kognitívnu aktivitu v dôchodkovom veku činnosťami, ako je napríklad čítanie, lúštenie krížoviek, tréning pamäti a podobne. 
 

Dominika Blchová, PoctiveSEO.sk

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,41
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.