Asertivita a jej výhody
23.7.2020 09:19:03 | Redakcia portáluhttps://www.brigada.sk/ | Počet zobrazení: 2533x
O asertivite v dnešnom svete počúvame skoro stále, aj napriek tomu veľa ľudí nevie čo to asertivita vlastne je. Oplatí sa byť asertívny? Aké pozitíva so sebou prináša?
Byť asertívnym znamená ovládať svoje rozhodnutia. Je to schopnosť komunikovať s ohľadom na seba samého a s ohľadom na svoje okolie. Asertívny človek nemá problém povedať “nie”, na druhej strane ani problém riešiť veci tak, aby okolie nebolo v nevýhode.
Možno sa pri viacerých situáciách zdá asertívny človek mierne agresívnej povahy - to však vôbec nie je pravda. Asertívna komunikácia prinináša benefity obom stranám - slobodu prejavu a rešpektovanie iných názorov. Taká agresívna komunikácia sa môže niektorými smermi podobať tej asertívnej - je to hlavne kvôli tomu, lebo niektoré prvky z nej preberá. Rovnako ako z pasívnej komunikácie.
Agresívna komunikácia je taká, kedy jedna strana preyentuje iba svoj názor - bez ohľadu na okolie, bez ohľadu na to, aký efekt to bude mať na druhých. V centre yáujmu je väčšinou iba sám rečník.
Na druhej strane, pasívna komunikácia je taká, kedy jedna strana “prikývne” vždy v prospech druhej strany. Ľudia, ktorí majú tendencie viesť pasívnu komunikáciu sa často stávajú obeťami manipulátorov a podobne.
Asertivita sa snaží z oboch strán vyťažiť to najlepšie. Dá sa jej naučiť - ale podstatné je uvedomiť si základné veci :
Stanov si hranice
To odkiaľ pokiaľ si schopný zájsť - pri každej situácii je potrebné uvedomovať si realitu, jej poyitíva a negatíva. Hranice, ktoré nebudeš prekračovať a uvedomíš si, že keď bude čas povedať “stop” tak prestaneš. Ako je napísané vyššie - niektorí ľudia majú prosto problém povedať nie a yamotajú sa do vecí, ktorým by sa radi vyhli. Pokiaľ si stanovíš hranice, pocítiš, že ti niečo nie je prijemné je na čase povedať svoje “nie”.
Prezentuj svoj názor za seba samého
To znamená, že vždy sebavedome a bez strachu povedz, čo si o veci myslíš.Aby asertivita fungovala - je potrebné byť úprimný. Naopak ak sa stretneš s takým človekom je potrebné jeho názor rešpektovať a skôr z neho vyvodiť dlhšiu konverzáciu.
To napríklad platí o kritike (ktorá môže byť dobrá aj zlá!). Ak sa stretneš napríklad s negatívnou kritikou, neotáčaj sa jej chrbtom - ak si ňou zaujatí radšej sa druhej strany opýtaj na bližšie detaily.
Skús pozmeniť začiatok svojich viet. Myslíš sám za seba, sú to tvoje myšleinky - preto je podstatné povedať “Podľa mňa…” , “Ja si myslím..” a podobne.
Vysvetlovanie svojich akcií
To by ťa nemalo pri konverzáciách s ľuďmi zaujímať. Ak máš záujem viesť rovnocenný rozhovor s druhou osobou, je načase brať aj samého seba rovnocenne. Preto napríklad ak za tebou príde kolega, aby si s tebou vymenil v sobotu zmenu a ty naozaj nechceš, môžeš mu jednoducho povedať, že nemôžeš. Nie je dôvod rozvíjať celý príbeh.