ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark
picture

Bicykel naprieč minulosťou

19.5.2022 16:37:03 |
Photo by Library of Congress on Unsplash | Počet zobrazení: 1050x

Bicykel je v súčasnej dobe jedným z najobľúbenejších dopravných prostriedkov. Ľudia ho upredňostňujú pre jeho cenovú dostupnosť, jednoduchú ovládateľnosť a priestorovú flexibilitu. Okrem iného je šetrný k životnému prostrediu, podporuje v ľuďoch zdravý životný štýl a slúži nielen pre dospelých, ale aj pre deti. Bicykel sa stal akýmsi populárnym fenoménom, ktorý je obľúbený široko - ďaleko.

 

Ako sa však pozeralo na bicykel v minulosti? Existoval vôbec dopravný prostriedok ako bol tento? V dnešnom článku sa pozrieme na evolúciu bicykla, čo predchádzalo jeho vytvoreniu a aké bolo jeho využitie v minulosti.

Dopravné prostriedky v minulosti 

V minulosti bolo úplne typické, keď sa po uliciach ľudia prevážali vo vozoch s koňmi. Bol to zároveň jeden z najpopulárnejších dopravných prostriedkov vtedajšej doby. Kone predstavovali prostriedok, ktorý umožňoval pomerne rýchlu prepravu z miesta na miesto. Avšak v tomto období v krajine sa vyskytoval častokrát hladomor, čo malo dopad aj na samotný chov koní, ktorý mal výrazne klesajúcu tendenciu. Ľudia tak potrebovali vymyslieť dopravný prostriedok, na ktorý nemuseli použiť žiadne náklady a schopne by nahradil kone aspoň na kratšie vzdialenosti.

Predchodca bicykla 

Prvým predchodcom bicykla bol takzvaný velocipéd. Predstavoval dopravný prostriedok, ktorý bol poháňaný človekom a mal jedno alebo viac kolies. Avšak bicykel, ktorý by sme mohli skôr prirovnať dnešnej podobe sa spája s menom Karl Von Drains, ktorý prišiel s daným vynálezom v roku 1817. Tento bicykel bol vyrobený z dreva a mal dve kolesá. Ovládaný bol človekom, ktorý sa nohami odrážal od zeme a tak pripomínal skôr detské odrážadlo ako bicykel. Okrem toho bol veľmi ťažký a aj istým spôsobom nebezpečný. Postupne s dobou hladomoru tento prostriedok upadol nakrátko do zabudnutia.

Tip: Viete, že jazda na bicykli je skvelý spôsob, ako naučiť deti porozumieť cestnej premávke?

Prvý pedálový bicykel 

Bicykel s pedálmi bol prvýkrát vytvorený približne v roku 1840. Mechanizmus daného bicykla stále nebol príliš efektívny, pretože zadné koleso bolo spojené s pedálmi v dôsledku čoho pri pedálovaní sa aj koleso otočilo iba jedenkrát a tak bicyklovanie bolo fyzicky veľmi namáhavé. Postupom času sa však tento dopravný prostriedok vylepšoval a na uľahčenie bicyklovania sa zväčšilo predné koleso. Napriek tomu ešte nebol potenciál bicykla využitý v plnej miere, pretože bol veľmi vysoký a zle sa naň nasadalo a tiež bol stále ťažko ovládateľný.

Bicykel s reťazou 

Až v roku 1885 bol vytvorený bicykel, ktorý už dostal prívlastok ako “bezpečný”, ktorého vynálezcom bol John Kemp Starley. Mal menšie kolesá, bol rýchlejší a stabilnejší, ale najmä, obsahoval už aj reťaz, ktorá slúžila na pohon zadného kolesa. Avšak jedinou nevýhodou bolo to, že bol veľmi drahý a dovoliť si ho mohli len ľudia “z vyššej spoločnosti”.

Sufražetky a bicykel 

Bicykel zohral svoju významnú úlohu aj v boji za práva žien. V tomto období nebolo ženám umožnené riadiť dopravný prostriedok, mali možnosť len dopravy v koči. Ženy však bojovali za právo, aby mohli jazdiť na bicykli a tento cieľ sa im podarilo aj dosiahnuť. V dôsledku toho boli vyvinuté aj prvé cyklistické nohavice, keďže sukne, ktoré nosili ženy, boli pre jazdu na bicykli nepraktické a nebezpečné.

Bicykle a ich funkcia 

Postupom času sa bicykle dostávali čoraz viac do povedomia. Boli využívané vo vojne na premiestňovanie vojakov, ľudia na nich chodili do práce až nakoniec sa bicyklovanie pre niektorých stalo celoživotným koníčkom a záľubou. V súvislosti s tým bol v roku 1908 zostrojený aj prvý závodný bicykel, ktorý mal riadidlá. Od toho dnešného sa príliš nelíšil, rozdiel bol len v tom, že dnes už má bicykel viacero užitočných vymožeností a je oveľa kvalitnejší.

Bicykle v súčasnosti 

Bicykel je stále žijúcim “evergreenom”, ktorý zažíva čoraz viac slávy. V mnohých krajinách sa preferuje samotný bicykel viac než auto. Stavajú sa kvalitné cyklotrasy na lepšie a efektívnejšie využitie potenciálu bicykla. Ak si chcete vychutnať nejakú z cyklotrás, odporúčame navštíviť krajiny ako Holandsko, Dánsko či Francúzsko a mnohé ďalšie, kde cyklistická infraštruktúra spĺňa tie najlepšie podmienky.
 
Veľkou výhodou dnešného bicykla je, že spája rodiny a priateľov, pretože nie je určený len pre dospelých, ale aj pre deti, ktoré sú vedené už odmalička na to, aby sa naučili bicyklovať.
 
Bicyklovanie je jednou z najprestížnejších športových aktivít v súčasnosti. Je to prostriedok, ktorý dopomáha k zdravšiemu životnému štýlu, lepšej fyzickej aktivite, psychickej pohode a  má veľkú perspektívu aj do budúcna pre ďalšie generácie.

Martina Balážová, PoctiveSEO.sk

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,01
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.