ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark
picture

Inzulín: Čo by ste o ňom mali vedieť?

21.5.2022 14:23:40 |
Photo by PhotoMIX Company from Pexels | Počet zobrazení: 767x

Hormón inzulín mnoho ľudí pozná najmä v spojení s cukrovkou. Inzulín patrí k významným látkam a dôležitým hormónom v ľudskom tele.
 
Aké sú jeho úlohy a ako jeho hladiny vplývajú na celkové zdravie?

Hormóny, ktoré spravujú glukózu v krvi: 

– Inzulín
– Glukagón
– Adrenalín
– Kortizol
 
Inzulín má za úlohu redukovať a regulovať hladinu cukru v krvi. Proti inzulínu pôsobí glukagón, adrenalín a kortizol. Glukagón uľahčuje uvoľňovanie glukózy z pečene, kortizol začína pôsobiť na svitaní, zvyšuje hladinu glukózy na začínajúci sa deň a adrenalín zvyšuje hodnotu cukru v krvi v stresových situáciách. 
 
Súhra inzulínu a ostatných hormónov zaisťuje v tele rovnováhu a efektívne hospodárenie s glukózou. Tým je zabezpečený plynulý prísun glukózy do celého tela, jej spracovanie a využitie.

Pri cukrovke však táto rovnováha v tele zlyháva, organizmus nedokáže udržať hladinu cukru v krvi pod kontrolou a prekračuje normu. Hladina krvného cukru tak stúpa, čo môže spôsobiť množstvo zdravotných ťažkostí s obličkami, srdcom, očami, cievami, nervami a mozgom. V tom horšom prípade môže vysoká hladina cukru v krvi dokonca zapríčiniť cukrovku. Vysoký cukor môže ohroziť aj budúce mamičky a vyvolať tehotenskú cukrovku.

Ako sa navzájom inzulín a glukagón dopĺňajú? 

Inzulín:
 
– Znižuje zvýšený krvný cukor
– Premieňa glukózu a bielkoviny na tuk
– Odstraňuje tuk z krvi a transportuje ho do tukových buniek
– Zvyšuje ukladanie glykogénu do svalov a pečene
– Premieňa tuk zo stravy na tukové zásoby
– Zvyšuje v tele produkciu cholesterolu
– Pomáha obličkám zadržiavať nadbytočné tekutiny
– Aktivuje rast buniek svalov v cievach
 
Tip: Zníženie cukru v krvi s pomocou správnej životosprávy. Viete ako na to?
 
Glukagón:
 
– Zvyšuje nízku hladinu cukru
– Premieňa tuk a bielkoviny na glukózu
– Uvoľňuje tuk z tukových buniek do krvi
– Ukladá glykogén do pečene a podporuje jeho odbúravanie
– Mení tuk zo stravy a posiela ho do tkanív ako zdroj energie
– Znižuje produkciu cholesterolu
– Pomáha obličkám uvoľňovať tekutiny

Čo je inzulín? 

Inzulín je hormón, ktorý je produkovaný bunkami Langerhansových ostrovčekov v pankrease. Skladá sa z aminokyselín a jeho hlavnou úlohou je regulovať, resp. znižovať, hladinu cukru v krvi. Inzulín sa okrem toho podieľa na tvorbe svalových buniek a umožňuje, aby sa glukóza získaná z potravy dostala do vnútra bunky a tam sa premenila na energiu. Najvyššia tvorba inzulínu nastáva po jedle, najnižšia je, naopak, v noci pri spánku alebo pri hladovaní.

Pri zníženej tvorbe inzulínu vzniká ochorenie cukrovka inak aj tichý zabiják, kedy sa v krvi hromadí glukóza a vzniká hyperglykémia. Pri zvýšenej tvorbe inzulínu je naopak glukózy v krvi málo a vzniká hypoglykémia.

Čo sa stane, ak je v tele veľa cukru? 

Cukor je v tele dôležitý, aby tak mohlo všetko fungovať, ako má a aby sme mali dostatok energie na každodennú činnosť. Prijímame ho v strave a náš organizmus ho postupne spracováva, využíva alebo ukladá. Ak konzumujeme cukru viac, ako by sme mali, alebo ho naše telo nestíha spracovať, jeho hladina v krvi sa zvýši a nastáva hyperglykémia.

Cukrovka 

Cukrovka, diabetes mellitus, je ochorenie, pre ktoré je príznačné zvýšenie glukózy v krvi a je spôsobené poruchou vylučovania inzulínu, pôsobenia inzulínu alebo oboch porúch súčasne. O cukrovke môžeme hovoriť vtedy, ak je hodnota cukru v krvi nalačno viac ako 7,00 mmol/l a 2 hodiny po jedle alebo viac ako 11,00 mmol/l.
 
Príznaky cukrovky:
 
– Veľký smäd
– Časté močenie
– Náhly hlad
– Únava, nedostatok energie
– Poruchy videnia
– Náchylnosť na choroby a infekcie
 
Liečba cukrovky
 
Cieľom liečby cukrovky je dlhodobé udržanie normálnej hladiny cukru v krvi. To je možné dosiahnuť:
 
– kontrolovaným prísunom cukru vhodnou stravou
– správnym spaľovaním krvného cukru primeranou a pravidelnou fyzickou aktivitou
– medikamentóznou liečbou (tabletky, priame podávanie inzulínu)
 
Tip: Vedeli ste, že aj pobyt v kúpeľoch môže pomáhať pri liečbe cukrovky?
 
Pre dobrý výsledok je rozhodujúca zodpovedná spolupráca medzi lekárom a pacientom, preto o spôsobe liečby vo všeobecnosti rozhoduje ošetrujúci lekár.

Prevencia 

Znížiť riziko závažnej alebo dlhotrvajúcej hyperglykémie môžete správnymi stravovacími návykmi, pravidelným pitným režimom, dodržiavaním liečebného plánu, kontrolou glykémie, ako aj vhodnou fyzickou aktivitou.

Dominika Blchová, PoctiveSEO.sk

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,54
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.