ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark
picture

Čo je to psoriáza a aké sú jej príznaky?

12.10.2020 12:06:35 |
www.herbatica.sk | Počet zobrazení: 2057x

Psoriáza je chronické ochorenie kože, ktoré je charakteristické nadmernou tvorbou a následnou obnovou kožných buniek. Toto ochorenie sa najčastejšie vyskytuje na lakťoch, kolenách, chodidlách, ale postihuje aj vlasovú časť a v niektorých prípadoch aj nechty.

Psoriáza a aké su jej príznaky 

Psoriáza je chronické ochorenie kože, ktoré je charakteristické nadmernou tvorbou a následnou obnovou kožných buniek. Toto ochorenie sa najčastejšie vyskytuje na lakťoch, kolenách, chodidlách, ale postihuje aj vlasovú časť a v niektorých prípadoch aj nechty.
 
Niektorým pacientom so psoriázou sa prejaví aj bolesť a opuch kĺbov. Psoriáza patrí medzi ochorenia, pri ktorom sa imunitný systém otočí voči vlastnému organizmu. Najčastejšie sa objavuje medzi 15. až 35. rokom života. Môže sa objaviť aj v neskoršom veku.
 
Niektorí pacienti si myslia, že psoriáza patrí medzi kozmetické ochorenie. Avšak opak je pravdou - toto ochorenie býva chronické, často stresujúce a môže ovplyvniť aj tie najjednoduchšie činnosti v bežnom každodennom živote (upratovanie, športovanie a pod.).
 
Aké sú príznaky psoriázy? Je možná prevencia pred týmto chronickým ochorením?
 
Vyprovokovať psoriázu môže mnoho faktorov, ako napríklad (škrabanie, injekčný vpich, poštípanie hmyzom, piercing, tetovanie, popálenie a pod.). Psoriáza sa, teda môže vyskytnúť v ktoromkoľvek ročnom období a na ktoromkoľvek charakteristickom mieste.
 
Prevencia pred týmto chronickým ochorením je určite zdravý životný štýl, vyhýbanie sa stresujúcim situáciám a zvládanie stresu - čo nemusí byť jednoduché.
 
Dá sa toto ochorenie vyliečiť?
 
Psoriáza patrí medzi ochorenia, ktoré sa v súčasnosti bežnou medicínou nedajú úplne vyliečiť. Dajú sa však veľmi dobre eliminovať príznaky a pacient s týmto ochorením môže byť dlho bez prejavov psoriázy.
 
Existuje veľa liečebných metód, ktoré pomáhajú zlepšovať priebeh tohto ochorenia.
 
Čo trápi najviac pacienta s týmto chronickým ochorením?
Psoriáza je ochorenie, ktoré ovplyvňuje negatívne nielen fyzický, ale aj duševný stav pacienta. Pacienti s týmto ochorením často bývajú vystavení rôznym depresiám, ktoré obmedzujú ich citový život.
 
Pracovné zaradenie pacientov s rozsiahlym chronickým ochorením a zaradenie do spoločenského života býva niekedy tiež obmedzujúce.
 
Ako sa dá liečiť psoriaza?
Našťastie v súčasnosti existuje množstvo spôsobov, ako psoriázu liečiť. Liečba psoriázy znižuje zápal a čistí pokožku. Rozdeľuje sa na tri základné časti liečby:

Topická liečba - Ku tejto liečbe sa zahŕňajú rôzne krémy, maste oleje, ktoré toto ochorenie zmierňujú alebo dočasne môžu aj vyliečiť. Táto liečba je väčšinou účinná pri strednej alebo stredne ťažkej psoriáze. Ak je ochorenie vážnejšie tento druh liečby sa kombinuje s liekmi.
Svetelná terapia - Na túto liečbu sa používa prirodzené alebo ultrafialové svetlo. Aj slabšia denná dávka slnka alebo tohto osvetlenia môže psoriázu zlepšiť. Táto liečba sa takisto používa pri strednej a strednej ťažkej chorobe - ošetruje  postihnutú kožu a zdravú pokožku nepoškodzuje.
Perorálna (lieky, injekcie) - Tato liečba sa používa hlavne pri ťažkej forme ochorenia.

 
Mnoho lekárov odporúča psoriázu liečiť aj bylinkami a rôznymi vitamínmi. Napríklad pri tomto chronickom ochorení môže pomáhať rakytník. Rakytník či rakytníkový olej môže zmierňovať, ba dokonca niekedy až dočasne odstrániť všetky možné prejavy psoriázy. Avšak na každého pacienta s týmto ochorením to môže vplývať inak.
 
 
 
 

 

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,77
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.