ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark
picture

Čo je transformátor a ako funguje?

20.11.2020 19:44:32 |
www.elvin.sk | Počet zobrazení: 2124x

Viete čo je to transformátor, ako funguje a kde všade sa s ním môžeme stretnúť?

Čo je vlastne transformátor? 

Transformátory sú zariadenia používané na prenos energie medzi dvoma časťami elektrického obvodu, ktoré vytvárajú izoláciu pri meniacich sa prúdoch a napätiach - využívajú elektromagnetickú indukciu a premieňa elektrickú energiu určitého napätia na elektrickú energiu iného napätia. 
 
Transformátory sú aj elektrické zariadenia, ktoré používame na premenu napätia jednofázovej alebo trojfázovej sústavy danej frekvencie na iné napätie s rovnakou frekvenciou.
Načo nám slúžia transformátory ?
Transformátory slúžia ako neoddeliteľné súčasti väčšiny elektrických systémov a využívajú sa v elektrickom a elektrotechnickom priemysle.
 
Výkonové transformátory sa používajú najmä vtedy, keď je potrebný vysoko efektívny prenos energie. V závislosti od konkrétnej aplikácie môžu zariadenia pracovať nepretržite alebo nepretržite s plnou nosnosťou. 
Aké majú využitie transformátory ?
Transformátory, i keď to tak na prvý pohľad nevyzerá, obklopujú každého z nás. Okrem toho ich viete využiť aj vy, a to ako z hľadiska bezpečnosti, tak i z hľadiska šetrenia elektrickej energie.
 
Druhým významom používania transformátorov je bezpečnosť. V tomto smere sa využívajú napríklad pri ventilátoroch alebo iných elektronických zariadeniach v kúpeľniach či v blízkosti bazéna, kde je potrebné pri elektroinštalácii dodržiavať predpísané ochranné zóny. A práve preto sa transformátory môžu  využiť aj napríklad pri rôznych inštaláciách a montažiach v domácnosti.
 
Rozdelenie transformátorov 
Transformátory rozdeľujeme na 2 základné skupiny :


Jednofázový transformátor 


Trojfázový transformátor


Jednofázový transformátor 
Jednofázové EI transformátory majú rozsah vstupného a výstupného napätia do 1000v. Ich základná charakteristika je nasledujúca. Majú frekvenciu napájacieho napätia 50 alebo 60 Hz…
 
Jednofázový transformátor sa skladá z dvoch cievok, ktoré majú spoločné jadro z mäkkej ocele. Primárna cievka je pripojená na striedavý prúd, ktorý vytvára v jadre transformátora premenlivé magnetické pole.
Trojfázový transformátor
Magnetický obvod trojfázových transformátorov sa skladá z troch jadier spojených navzájom dvoma magnetickými spojkami.
 
Trojfázový transformátor sa pochopiteľne používa k transformácii trojfázového prúdu. Princíp fungovania je úplne rovnaký a aj konštrukcia je veľmi podobná. Každé fáza má vlastnú primárnu aj sekundárnu cievku a všetky majú jedno a to isté spoločné jadro, rovnako ako u jednofázového transformátora.

 

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,44
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.