ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark
picture

Dopad stresu na náš život

15.7.2020 11:07:59 | Redakcia portálu
https://www.brigada.sk/ | Počet zobrazení: 2524x

Stres vnímame ako negatívnu skúsenosť a nie je to len tak. Mnoho článkov ti dnes povie, ako stres škodí, ale má aj nejaké pozitíva? Prečo ho máme a ako sa s ním dá pracovať v pozitívnom zmysle?

 

V prvom rade je dobré začať tým, prečo je v každom z nás stres. Stres ani tak nie je situácia, ako prirodzený pocit. Pocit, ktorý naším predkom mohol zachrániť život. Vieš, ako stres funguje?
Keď sa človek nachádza v nebezpečnej situácii, začne na ňu reagovať. Celé sa to začína tým, že naše zmysly (sluch, zrak, hmat ...) rozpoznajú o čo ide, čo sa následne spracováva v mozgu. Náš mozog si uvedomí, že niečo nie je v poriadku a preto spustí tzv. fight or flight effect (bojovať alebo utiecť). Vtedy sa začne rozhodovať, čo sa bude diať. Reakcia mozgu je tak rýchla, že si to ani sám nemusíš uvedomiť. Avšak je to reakcia, ktorá ti môže zachrániť život.
 
Pozitíva stresu začínajú pri funkcií mozgu. Počas stresu náš mozog vypúšťa viac adrenalínu, čo spôsobuje napríklad nadmernú silu, zbystrenie zraku alebo lepšiu pamäť. Povedzme, že stres je niečo ako palivo a pomáha nám sa aj viac sústrediť. To znamená, že ak dostaneš úlohu zo školy, ktorú máš odovzdať za jeden deň a veľmi ti na tom záleží, spustí sa stres. Vďaka nemu napríklad zvládneš byť aj dlhšie hore, pracovať rýchlejšie a detailnejšie.
 
To ako negatívne stres vplýva na náš život je očividné. Nikomu nie je prijemné byť v strese, aj napriek tomu, že je to dočasné a veľmi dobre to vieme. Ľudia, ktorí majú v živote stresu nadmerne alebo ním trpia chronicky môžu po dlhšom čase pocítiť úzkosti alebo depresie. Fyzicky sa stres po dlhšej dobe odzrkadľuje napríklad vysokým tlakom, ktorý so sebou nesie cievne ochorenia alebo infarkt.
 
Ako so stresom bojovať?
Najlepšie je relaxovať, odpútať sa od vonkajšieho sveta a robiť to, čo máš rád – čítaj knihy, zájdi si na masáž alebo si zapni seriál. Druhým tipom je šport alebo hocijaká fyzická aktivita, ktorá z teba ten stres dostane. Ďalej ešte pomáha spoločnosť, porozprávať sa s niekým a zabávať sa.
Stresu nie je dobré sa úplne vyhýbať, je treba ho obmedzovať a vydýchnuť si. Na druhú stranu, človek, ktorý stres prežíva často je schopný naučiť sa ho ovládať, alebo skôr ovládať situáciu, ktorá ho stresuje. Takže, ak napríklad nerád rozprávaš pred mnohými ľuďmi – skúšaj to častejšie a určite sa to zlepší.

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,84
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.