História a evolúcia automatických autoumyvární
20.3.2023 10:53:30 |Fotka od Paul Brennan z Pixabay | Počet zobrazení: 1294x
Automobilová kultúra sa od svojho vzniku až dodnes neustále mení a vyvíja. Čistota a lesk auta je pre mnohých majiteľov prioritou, preto nie je prekvapením, že sa automyčky stali súčasťou našej každodennej reality. V tomto článku sa pozrieme na históriu a vývoj automyčiek od ich vzniku až po súčasnosť.
Ako to všetko začalo?Už to bude čochvíľa 100 rokov od otvorenia prvej autoumyvárky. Prvé pokusy o zostrojenie automatického umývacieho systému spadajú do skorých rokov 20. storočia. Vtedy ešte tzv. “automatická práčovňa“ bola prvou umyvárňou, ktorá bola otvorená a nachádzala sa v Detroite v roku 1914. V tejto autoumyvárni boli vozidlá ručne tlačené tunelom, kde pracovníci auto umyli, opláchli a vysušili. Umývanie pripomínalo montážnu linku, pretože každému zamestnancovi bola pridelená špecifická úloha.
Táto automyčka bola založená dvoma ľuďmi z Detroitu, (Frank McCormick a J.W. Hinkle). Ich vynález pozostával z dreveného zjazdového prahu, ktorý slúžil na to, aby umožnil autám vyjsť hore a mohli byť tak umyté. Tento spôsob bol však veľmi (aj časovo) náročný, pretože sa muselo použiť veľmi veľké množstvo vody na umytie jedného auta. Každopádne to boli prvé začiatky zamerané na starostlivosť o auto z vizuálneho hľadiska.
Hollywood, pre každého veľmi dobre známe miesto, ktoré je snom pre každého herca, umelca či speváka. Málokto však vie, že v roku 1940 bola v Hollywoode otvorená prvá a nová “automatizovaná“ autoumyváreň v štýle tzv. dopravníka. Tento nový štýl bol špecifický v tom, že umývanie bolo automatizované na spôsobe ťahania umyvaného auta cez čistiaci tunel navijákovým systémom, kde za pomoci pracovníkov prebehlo umytie auta.
O pár rokov neskôr v roku 1946, prišiel Thomas Simpson s novou technológiou do tohto priemyslu. Jednalo sa o zavedenie poloautomatického systému umývania áut. Vybavenie bolo už o niečo pokročilejšie, resp. na pohyb áut v umyvárke sa začal využívať dopravný pás spolu s horným ostrekovačom na umývanie vozidiel a dúchadlo s výkonom 50 HP na sušenie auta.
Za zlomový rok je možné považovať rok 1951, kedy sa bratia Andersonovci rozhodli otvoriť automatickú umývačku áut bez použitia rúk v Seattli vo Washingtone. Autoumyváreň teda fungovala plne na využívaní strojov určených na vykonanie všetkej práce súvisiacej s umytím auta, a to vrátane ťahania áut cez tunel, mydlenia, drhnutia, oplachovania a sušenia vozidiel.
So zavedením tejto novej automatizovanej technológie sa v priebehu 50. a 60. rokov minulého storočia začalo objavovať viac autoumyvární. Počas tejto doby sa objavili aj ďalšie inovácie, vrátane ovinovacích kief, trecieho prania mäkkou handričkou a systémov recirkulácie vody. Aj keď sú autoumyvárne v 50. a 60. rokoch veľmi odlišné od tých, ktoré vidíme dnes, boli obrovským zlepšením v porovnaní s plne manuálnymi možnosťami v 1910.
Po 70. rokoch, kedy ekonomiku sprevádzali ropné šoky, sa americká ekonomika postupne dostávala do poriadku. So začiatkom 80. rokov sa ekonomika v Amerike výrazne posilnila a zlepšovala. Spolu s hospodárskym oživením napredovalo aj zvyšovanie vlastníctva áut a spolu s tým aj sektor zameraný na ich umývanie. V týchto rokoch sa do popredia dostávali vysokotlakové čističe áut, ktoré boli vybavené rôznymi typmi trysiek a nadstavcov, ktoré umožňovali prispôsobiť prúd vody na čistenie rôznych častí vozidla.
Vysokotlakové čističe na auto sú dnes často používané v priemyselných prostrediach, ako sú umývacie linky, ale sú tiež často videné aj napríklad v domácom prostredí, kde majú majitelia áut možnosť si svoje vozidlo vyčistiť sami. Použitie vysokotlakového čističa na auto môže byť veľmi účinné, a to pri čistení silne znečistených alebo mazľavých vozidiel, ako sú napríklad terénne vozidlá alebo nákladné automobily.
Je ale potrebné poznamenať, že pri použití vysokotlakového čističa na auto, môže príliš vysoký tlak vody poškodiť lak a iné povrchové úpravy vozidla. Je preto dôležité dbať na to, aby bol tlak vody prispôsobený povrchu vozidla, ktorý sa čistí.
Novinkou v 80. rokoch bola flexibilná autoumyváreň, ktorá fungovala na princípe “flex-serve”, čo umožňovalo voliť rôznu kombináciu ponúk, ktorými sa auto v autoumyvárke umylo. Zákazníci si tak odteraz mohli vybrať typ a rozsah služieb automatickej autoumyvárne.
Aj keď sa dnešný model autoumyvárne s flexibilným podávaním líši od pôvodného modelu, osemdesiate roky boli kľúčom k tomu, aby sa priemysel autoumyvární stal tým, čím je dnes.
V súčasnosti už existuje pomerne veľa rôznych typov autoumývačiek, či už máme na mysli malé samoobslužné zariadenia alebo veľké automatizované systémy, ktoré sú schopné umyť desiatky áut za hodinu. Mnoho autoumyvární dnes ponúka aj rôzne služby, ako napríklad detailovanie, voskovanie, výmenu oleja a podobne.
Na druhej strane je možné konštatovať, že tzv. automobilová kultúra a s ňou spojené autoumyvárky sa v posledných rokov podstatne zmenili a zameriavajú sa na udržiavateľnosť a environmentálnu zodpovednosť. Mnoho automyčiek dnes používa recykláciu vody a biologicky odbúrateľné čistiace prostriedky na znižovanie ich vplyvu na životné prostredie.
Pri takto veľkom dopyte, aký máme dnes, je docela pravdepodobné, že dnešná autoumyvárka bude o 50 rokov na nepoznanie.
V súčasnosti existuje mnoho autoumyvární, ktoré sa medzi sebou odlišujú svojou konštrukciou, veľkosťou a spôsobom použitia. Tie najbežnejšie z nich si teraz predstavíme:
Portálové autoumyvárne
Pojem portálové automyčky je možné chápať ako jeden z typov automatických umývačiek vozidiel. Vozidlá sa nachádzajú v uzavretých priestoroch, do ktorých prídu cez otvorenú bránu, za ktorou sa nachádza umývacia zóna. Autá sa pritom pohybujú po pevne určených koľajniciach, kde sú následne umývané rôznymi spôsobmi.
Tieto autoumyvárne majú zvyčajne špeciálne čistiace nástroje, ako sú vysokotlakové trysky, umývacie kefy a čistiace prostriedky. Vodič môže pomocou diaľkového ovládača spustiť celý proces umývania po zaparkovaní svojho auta na určenom mieste v portálovej autoumyvárni.
Portálové autoumyvárne sa často používajú na rôznych miestach, vrátane parkovísk, nákupných centier, čerpacích staníc a ďalších miest, kde môžu vodiči rýchlo a jednoducho umyť svoje autá bez toho, aby museli investovať veľa času a úsilia.
Rýchlo-otvorené autoumyvárne
Tento typ autoumyvárne umožňuje vozidlám rýchlo prejsť cez umývacie zóny, a to vďaka pohyblivým ramenám, ktoré dokážu vozidlá umyť a opláchnuť v priebehu niekoľkých sekúnd.
Samoobslužné autoumyvárne
Už podľa názvu je očividné, že majiteľ auta si samostatne umýva svoje vozidlo napríklad pomocou kef a vodného prúdu.
Ručné autoumyvárne
Jedná sa o menšiu autoumyváreň, ktorá je ale zameraná na vyššiu kvalitu umývania vozidiel, pretože sa v nej používajú rôzne čistiace prostriedky a metódy, ktoré sú aplikované ručne pomocou pracovníkov autoumyvárne.
Mobilné autoumyvárne
Posledným, relatívne bežným typom, ktorý sa zvyčajne používa pre komerčné účely, sú mobilné autoumývačky. Ide napríklad o umývanie vozidiel v rámci flotíl alebo na umývanie vozidiel na mieste výkonu práce. Tieto autoumyvárne sú prenosné a môžu byť umiestnené kdekoľvek na parkovisku alebo inom otvorenom priestore.
Okrem umytia vašeho auta, je potrebné dodržiavať aj základnú údržbu a starostlivosť o vaše auto. Dôvody asi netreba moc pripomínať, pretože je asi každému jasné, že sa chce voziť v aute, ktoré je plne funkčné, spoľahlivé a hlavne bezpečné. Pozrite si tipy na základnú údržbu a starostlivosť o auto.
Taká údržba v sebe zahŕňa pravidelnú výmenu oleja, kontrolu stavu pneumatík, brzdových platničiek či kontrolu stavu batérie atď. Z hľadiska starostlivosti o vaše vozidlo je všeobecne doporučovaným pravidlom parkovanie v tieni, čím minimalizujete poškodenie interiéru auta UV žiarením a teplom. Poďakuje sa vám za to aj váš lak na aute, ktorý tak ochránite pred slnkom.
Často využívanou ochranou na lak auta je vosk, ktorý svojou účinnosťou spomaľuje oxidáciu a navyše vytvára ochranu pred vtáčím trusom a iným znečisteniam.
A čo zima?
Často diskutovanou témou je aj to, ako správne pripraviť auto na zimu, kedy je vhodný čas vymeniť letné pneumatiky za zimné a ako sa čo najjednoduchšie vyhnúť problémom s naštartovaním auta v zime.
Pri dôkladnejšie údržbe a príprave vašeho auta na zimu by ste mali v prvom rade myslieť v akom stave je váš podvozok a pred nástupom zimných mesiacov ho tak riadne skontrolovať, či náhodou nejaví známky korózie. Taktiež je vhodné sa zamerať na pravidelnú kontrolu zapaľovacích a žeraviacich sviečok, údržbu karosérie a filtrov.
Neodmysliteľnou súčasťou príslušenstva do auta v zime je nepochybne škrabka. Asi netreba moc pripomínať jej využitie. Ďalším vhodným nástrojom môže byť odmrazovač čelného skla či štartovacie káble.
Čomu sa naopak vyvarovať?
Každý chce mať po umytí svojho auta vynikajúci výsledok, avšak taký sa dosiahne len pri správnom postupe, ktorý nemusí každý poznať. Častokrát práve jarné počasie býva obdobím vysokej prašnosti a peľu na vozidlách, čo vodiči riešia návštevou autoumyvárne.
Niekto si zvolí automatické linky alebo bezkontaktné boxy, iný dajú prednosť umytiu auta na záhrade. Niektoré automatické linky, ktoré je vidieť najčastejšie na čerpacích staniciach, môžu niekedy priniesť viac škody ako úžitku.
Je to spôsobené hlavne tým, že rotačné kefy môžu spôsobiť nepekné kruhy na autách s tmavým lakom, ktoré sa odstránia len prípadným preleštením, čo je relatívne nákladná záležitosť. Preto je radšej lepšie sa pri jarnej údržbe spoliehať na bezkontaktné “wapky”, ktoré takýmto problémom zamedzia. V konečnom dôsledku stačí iba malý omyl v procese umývania a nepekné fľaky či výrazné poškrabanie laku sú na svete.
Každopádne veríme, že svoje vozidlo podrobíte dôkladnej údržbe a kvalitnému umytiu, po ktorom môžete využiť rozličné antibakteriálne vône a osviežovače vzduchu nielen do auta, ktoré sú užitočné na zníženie, resp. odstránenie baktérií a nepríjemného zápachu v priestore.
Michal Oravec, Špecialista na optimalizáciu webov – Naučte sa, ako nastaviť základné SEO on page faktory na svojom webe