Keto diéta so všetkým všade a mýty, ktoré ju sprevádza
20.4.2023 16:00:48 |Fotka od zuzyusa z Pixabay | Počet zobrazení: 1953x
Vo svete všetkých možných diét často upútajú pozornosť stravovacie plány s nízkym obsahom sacharidov a vysokým obsahom bielkovín. Paleo, South Beach a Atkinsova diéta patria do tejto kategórie. Niekedy sú označované ako ketogénne alebo „keto“ diéty. Ale skutočná ketogénna diéta je iná. Na rozdiel od iných nízkosacharidových diét, ktoré sa zameriavajú na bielkoviny, keto plán sa sústreďuje na tuk, ktorý dodáva až 90 % denných kalórií. A nie je to typ diéty, ktorú treba skúšať ako experiment.
Čo je keto diéta?„Ketogénny“ je termín pre nízkosacharidovú diétu (ako Atkinsova diéta). Ide o to, aby ste získali viac kalórií z bielkovín a tukov a menej zo sacharidov. Najviac obmedzíte sacharidy, ktoré sú ľahko stráviteľné, ako je cukor, sóda, pečivo a biely chlieb.
Ketogénna diéta s veľmi nízkym obsahom sacharidov a vysokým obsahom tukov je v mnohých ohľadoch porovnateľná s Atkinsonovou a nízkosacharidovou diétou. Znamená to výrazne znížiť príjem sacharidov a nahradiť ich tukom. V dôsledku tohto obmedzenia sacharidov vaše telo vstúpi do metabolického stavu známeho ako ketóza.
Keď k tomu dôjde, vaše telo sa stane vysoko efektívnym pri spaľovaní tukov na energiu. Navyše spôsobuje, že pečeň produkuje ketóny z tuku, ktoré môže mozog využiť ako palivo.
Hladinu cukru a inzulínu v krvi možno výrazne znížiť ketogénnymi diétami. To má okrem zvýšených ketónov aj rôzne zdravotné výhody. Viete, aké sú výhody keto diety?
Avšak je potrebné poznamenať, že “hlavným cieľom ketodiéty býva zníženie frekvencie výskytu epileptických záchvatov u detí. Hoci sa to pokúšalo aj o zníženie hmotnosti, skúmali sa iba krátkodobé výsledky a zistenia sú protichodné. Nie sme si istí jeho dlhodobou účinnosťou a bezpečnosťou”, varuje diétologička Kathy McManusová.
Ketózu je možné chápať ako metabolický stav, počas ktorého vaše telo používa tuky namiesto sacharidov. K tomuto javu dochádza vtedy, keď výrazne znížite počet uhľohydrátov, čím dôjde k obmedzeniu glukózy - hlavným zdrojom energie pre bunky.
K dosiahnutiu stavu ketózy sa môžete rýchlejšie dostať aj cez praktizovanie prerušovaného hladovania. Dnes existuje veľa foriem zameraných na toto prerušovanie, ale takou najbežnejšou metódou zameranou na obmedzovanie príjmu potravy je metóda 16-8, resp. kde 8 hodín denne konzumujete potravu a zvyšných 16 naopak nie.
Sú aj určité spôsoby, ako napríklad krvné, močové či dychové testy, ktoré vám povedia, či ste už vstúpili do keto fázy, a to meraním množstva ketónov produkovaných vaším telom.
Avšak niektoré príznaky môžu tiež naznačovať, že ste vstúpili do ketózy, vrátane zvýšeného smädu, sucha v ústach, častého močenia a zníženého hladu alebo chuti do jedla.
Ako je už uvedené, jedná sa o druh nízkosacharidovej stravy s vyšším obsahom tuku, kde cieľom je uviesť vaše telo do stavu metabolizmu nazývaného ako ketóza. Za bežných okolností sú pre ľudské telo hlavným zdrojom energie sacharidy, resp. glukóza. Tento typ sacharidu nachádzajúci sa vo svaloch a v pečeni sa v prípade potreby uvoľňuje do krvi a je tak pre telo zdrojom energie.
Základným princípom ketózy je teda to, že obmedzením sacharidov dochádza k tomu, že vaše telo nemá dostatok krvného cukru, tak prechádza k čerpaniu energie z vlastných tukových zásob.
Pri obmedzovaní sacharidov je tiež vhodné sa zamerať na prijímaný objem bielkovín. Narozdiel od iných nízkosacharidových diét, je v prípade ketodiéty príjem množstva bielkovín relatívne malý. Je to spôsobené najmä tým, že aminokyseliny nachádzajúce sa v bielkovinách môžu byť premenené na glukózu, čo samozrejme nie je to, čo ketóza vyžaduje.
Tip: Poznáte nízkobielkovinovú diétu a aké má riziká?
Hlavným prínosom keto diéty je prinútiť vaše telo prijímať iný typ “paliva”. Narozdiel od cukru, ktorý sa nachádza v uhľohydrátoch (zelenina, ovocie, strukoviny, obilniny) sa ketodiéta sústreďuje na ketolátky, resp. taký typ “paliva”, ktoré pečeň produkuje z uloženého tuku.
Z tohto hľadiska sa spaľovanie tukov javí ako ideálny spôsob na chudnutie. Ale prinútiť vašu pečeň, aby produkovala ketolátky, môže byť zložité:
– Konzumácia príliš veľkého množstva bielkovín môže ketodiétu narušiť
– Je potrebné sa zbaviť sacharidov, tzv. menej ako 20 až 50 gramov sacharidov denne (pamätajte, že aj stredne veľký banán má približne 27 g sacharidov)
– Dosiahnutie stavu ketózy trvá zvyčajne niekoľko dní
Vzhľadom k tomu, že keto diéta vyžaduje pomerne vysokú potrebu tuku, je potrebné jesť tuk ideálne pri každom jedle. Pri dennej diéte cca 2 000 kalórií, to môže vyzerať na 165g tuku, 40 gramov sacharidov a 75 gramov bielkovín. Samozrejme, podľa vašich potrieb si môžete množstvá a pomery trochu upraviť.
Typicky orechy, mandle, vlašské orechy, avokádo, tofu a olivový olej sú pri keto diéte povolené ako zdravé nenasýtené tuky. Naopak kvôli vyššiemu obsahu sacharidov nie sú vhodné pistácie, kešu orechy či ľanové alebo slnečnicové semienka. Každopádne nasýtené tuky z olejov (palmový, kokosový), bravčovej masti, masla a kakaového masla sú podporované vo vysokých množstvách.
Proteíny sú tiež súčasťou keto diéty. Zvyčajne sa ale nerozlišuje medzi chudými bielkovinovými potravinami a medzi zdrojmi bielkovín s vysokým obsahom nasýtených tukov, akými je hovädzie, bravčové mäso a slanina.
Hoci ovocie poskytuje telu cenné vitamíny, obsahuje veľa sacharidov, preto sa obvykle neodporúča zahrnúť ho do keto diéty. Ak však neviete odolať ovociu, môžete tak siahnuť po bobuľovitých plodoch, ako sú napríklad černice, jahody alebo čučoriedky, ktoré majú nízky obsah sacharidov. Malé množstvo sacharidov obsahujú aj mrazom sušené maliny, z ktorých môžete pripraviť dokonalý keto dezert v kombinácii s pravou nesladenou šľahačkou a vysoko percentnou čokoládou.
V porovnaní s ovocím, zelenina obsahuje menej sacharidov, takže je vhodnejšia pre keto diétu. Niektoré príklady zeleniny, ktoré sa môžu konzumovať v obmedzenom množstve, sú listová zelenina, rôzne druhy šalátov, uhorky, zeler a reďkovky. Ďalej, karfiol, kapusta a cuketa sú skvelé voľby pre túto diétu. Odporúčame vyskúšať aj mrazom sušenú brokolicu, ktorá obsahuje množstvo vitamínov a minerálov a môže slúžiť ako výborný doplnok do zeleninových šalátov alebo ďalších nízkosacharidových jedál.
Sladkosti alebo resp. pochutiny sú často považované za zakázané “ovocie” na takmer každej diéte a pri ketónovej diéte to platí dvojnásobne. Vzhľadom na to, že hlavným cieľom je obmedziť sacharidy, je nevyhnutné znížiť príjem sladených nápojov, zákuskov, cukrovín, cereálií a pečiva, ale aj množstvo príloh, vrátane zemiakov, ryže, cestovín a strukovín. Aj viacero druhov ovocia má tiež vysoký obsah cukru, rovnako ako niektoré potraviny, ktoré by ste nečakali, ako napríklad šalátové dresingy, sladené jogurty alebo sušené mäso, ktoré sa často ochucuje korením s cukrom.
Niektoré druhy zeleniny, ako napríklad kukurica a mrkva, majú tiež vysoký obsah cukrov. Do zakázaných potravín patrí akékoľvek kalorické sladidlo, aj keď ide o zdravšie verzie, ako napríklad med, javorový alebo agávový sirup. Umelé sladidlá, ako je napríklad sukralóza, neobsahujú sacharidy a majú nízky obsah kalórií, preto sa hodia pre keto diétu. Na druhej strane, nejedná sa o zdravú súčasť stravy, preto je lepšie sa vyhýbať aj týmto alternatívnym sladidlám.
Zásady zdravej stravy a keto diéta sú niekedy na prvý pohľad v rozpore, avšak existuje mnoho spoločných bodov. Zdravá strava by mala byť vyvážená a obsahovať dostatok zeleniny, ovocia, bielkovín a zdravých tukov. Pri keto diéte sa uprednostňuje príjem tukov na úkor sacharidov, čo môže viesť k nedostatku niektorých živín. Je dôležité zvoliť zdroje tukov a bielkovín, ktoré neobsahujú pridané cukry a sú čo najmenej spracované.
Navyše, pri keto diéte by sme mali byť opatrní na množstvo prijímaných kalórií a sledovať ich zdroje, aby sme predišli prírastku na váhe. Zásady zdravej stravy a keto diéta sa môžu prelínať, a preto je vhodné zvážiť vlastné potreby a poradiť sa s odborníkom, aby sme sa uistili, že naša strava je plnohodnotná a zdravá.
Dnes je zaužívaných niekoľko verzií ketogénnej diéty:
1. Štandardná ketogénna diéta (SKD) - tento typ je charakteristický nízkym obsahom sacharidov, stredne vysokým obsahom bielkovín a vysokým obsahom tuku. Z percentuálneho hladiska je možno rozdeliť stravu v pomere 70:20:10 (tuky, bielkoviny, sacharidy)
2. Cyklická ketogénna diéta (CKD) - naopak táto diétaje rozdelená na kvázi obdobia s vyšším príjmom sacharidov, 5 ketogénnych dní, po ktorých nasledujú 2 dni s vysokým obsahom sacharidov
3. Cielená ketogénna diéta (TKD) - ide o diétu zameranú výlučne na pridávanie určitého množstva sacharidov počas tréningu
4. Ketogénna diéta s vysokým obsahom bielkovín - ide o obdobu štandardnej ketogénnej diéty, len obsahuje viac bielkovín. Zvyčajne sa jedná o pomer 60 % tuku, 35% bielkovín a 5 % sacharidov.
Najviac preskúmanými diétami sú zatiaľ štandardná ketogénna diéta a vysokobielkovinová ketogénna diéta. Cyklické a cielené ketogénne diéty sú zatiaľ jedny z tých pokročilejších, a sú skôr využívané u športovcov a kulturistov.
Vaše telo prejde do ketoacidózy
Tento výrok je mylná predstava. Skutočný proces sa nazýva ketóza, ktorá spúšťa spaľovanie tukov pri keto diéte. Keď vstúpite do ketózy, vaše telo rozkladá tuky na výrobu ketolátok, ktoré slúžia ako alternatívny zdroj energie namiesto glukózy. Je dôležité poznamenať, že ketóza sa líši od diabetickej ketoacidózy, závažnej komplikácie cukrovky, ktorá sa vyskytuje, keď telu chýba inzulín a hladiny ketónov sa nebezpečne zvýšia, čo vedie k život ohrozujúcej situácii.
Pretože ovocie a zelenina majú vysoký obsah sacharidov, tak ich pri keto diéte nemôžem jesť
Realita - musíte jesť produkty, aby ste sa vyhli nepríjemným vedľajším účinkom keto diéty - napríklad zápche. Sacharidy možno získať z ovocia a zeleniny. (Len oleje, maslo a mäso budú bez sacharidov.) Ako už bolo povedané, nemali by ste sa vzdať produkcie. Vláknina v týchto celých, nespracovaných potravinách je v skutočnosti rozhodujúca pre prevenciu zápchy, bežného vedľajšieho účinku ketodiéty, a je tiež významným zdrojom vitamínov, antioxidantov a iných živín.
Odporúča sa konzumovať malé množstvá neškrobového ovocia a zeleniny, ako sú bobule, jahody, maliny a čučoriedky, ako aj neškrobovú zeleninu - cuketa, karfiol, uhorky, paprika a brokolica. Keto diéta však stále zakazuje niekoľko výživných potravín, takže by ste si mali najprv pozrieť zoznam typických jedál pre ketodiétu.
Najlepšou cestou na chudnutie je keto diéta
Keto pre vás nemusí byť tou najlepšou diétou len preto, že váš priateľ vďaka nej schudol (alebo sa zdá, že o tom všetci hovoria). Najväčšou mylnou predstavou, s ktorou sa vo svete stretávame je, že dodržiavanie ketogénnej diéty je jediný účinný spôsob, ako schudnúť. Existuje mnoho populárnych diét, no v skutočnosti podľa nej úspech prináša nájdenie stravovacej stratégie, ktorej sa môžete držať. Podľa výskumu publikovaného v časopise Cell v novembri 2015 neexistuje žiadna diéta, ktorá by vyhovovala všetkým.
Michal Oravec, Špecialista na optimalizáciu webov – Naučte sa, ako nastaviť základné SEO on page faktory na svojom webe
Zdroje:
https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/should-you-try-the-keto-diet
https://www.healthline.com/nutrition/ketogenic-diet-101#diet-types
https://www.svetplodu.sk/clanok/213/keto-dieta/
https://biotechusa.sk/najvacsie-rizika-ktore-prinasa-keto-dieta/
https://www.everydayhealth.com/ketogenic-diet/diet/keto-diet-myths-you-shouldnt-believe/