ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark
picture

História a používanie zubných implantátov

30.3.2024 14:34:52 |
https://pixabay.com/cs/illustrations/zuby-implantát-ortodoncie-čelist-3597679/ | Počet zobrazení: 11582x

Zubné implantáty sú ideálnym riešením pri náhrade chýbajúcich zubov, pretože sa správajú a fungujú presne ako prirodzené zuby. Implantáty majú funkciu ako koreň zuba. Ide v podstate o skrutku, ktorá sa implantuje do kosti. Zubné implantáty je možné aplikovať na celý rad problémov, kedy do značnej miery môžu výrazne zlepšiť kvalitu života.

Kedy použiť implantáty? 

Ako už bolo spomenuté, implantáty sú vhodné na viacero druhov problémov so zubami. Majú výhodné vlastnosti a esteticky zlepšujú vzhľad chrupu každého človeka, ktorý sa pre ne rozhodne.
 
Strata jedného zuba 
V tomto prípade je použitie implantátu obzvlášť výhodné, pokiaľ sú zuby susediace s medzerou úplne zdravé a nevyžadujú ošetrenie korunkou. Pri klasickom ošetrení fixným mostíkom je potrebné zuby susediace s medzerou obrúsiť na korunku, ktorá plní rolu pilierovej konštrukcie. 
 
Tip: Strata jedného zuba sa môže naskytnúť napríklad pri športovaní. Preto je veľmi dôležité chrániť si svoje zuby. Viete, aké sú spôsoby ochrany zubov pri športovaní?
 
Ak sú susedné zuby v zlom stave, potom to nemusí byť žiadny problém, ale ak ide o zuby intaktné, alebo len s malými výplňami, potom brúsenie predstavuje pomerne agresívny zásah.
 
Jednostranne skrátený zubný oblúk
Tento defekt predstavuje situáciu, kedy došlo k strate v úseku stoličiek a črenových zubov, pričom medzeru vzadu neohraničuje iný zub vhodný na ukotvenie mostíka. Táto situácia sa bežne rieši čiastočnou snímateľnou náhradou. 
 
Pri jednostrannom postihnutí je však vzhľadom na problematickú stabilitu takejto protézy toto ošetrenie značne ťažké. Mostík ukotvený na implantáty uchráni pacienta pred nosením tejto hroznej kovovej konštrukcie.
 
Strata všetkých zubov v čeľusti
Nosenie dolnej a niekedy aj hornej celkovej náhrady môže predstavovať pomerne značné nepohodlie pri žuvaní, pretože tieto protézy nie sú nijako udržiavané na svojom mieste. Použitie rôznych adhezívnych prípravkov môže túto situáciu trochu zlepšiť, ale o plnej spokojnosti pacientov väčšinou nemožno hovoriť. 

Vtedy prichádzajú na scénu práve zubné implantáty. Niekoľko implantátov so špeciálnymi zásuvnými spojmi môže zvýšiť komfort pacienta oveľa viac.

picture

https://pixabay.com/cs/illustrations/zuby-če 
list-3d-model-ortodoncie-2833417/

 
História zubných implantátov 

Zaujímavé je, že myšlienka zavedenia umelého zuba na mieste chýbajúceho je veľmi stará. Primitívne zubné implantáty, napríklad z obsidiánu, antropológovia objavili už vo fosílnych lebkách ľudí, ktorí žili pred viac ako jedným tisícročím. Rovnaké pokusy robili lekári v priebehu celého historického vývinu liečenia zubov.
 
Prvé dochované známky o pokusoch vytvorenia zubného implantátu boli objavené až v 20. storočí v Hondurase pri archeologickom prieskume mayskej kultúry. V dolnej čeľusti asi 20 ročnej ženy boli zasadené časti mušlí, ktoré zrejme mali vykonávať funkciu zubného implantátu.
 
Ďalšie objavy pochádzajú napríklad z Egypta, kde sa zub nahrádzal zlatými drôtmi. Alebo u Etruskov, ktorí zub nahradili zubom zvieracím, ktorý bol spojený so zlatými drôtikmi. Tento spôsob nebol vzhľadom na možné komplikácie a infekcie vhodný.
 
Na prelome 19. a 20. storočia je možné nájsť už charakteristiku implantátov celkom modernej podoby, ale aj podrobné popisy ich aplikovania. Avšak do druhej polovice 20. storočia sa táto metóda široko neuplatňovala. Predovšetkým v súvislosti s neprijatím implantátov. 
 
Problém spočíval v absencii vhodných materiálov. Odborníci používali to, čo bolo k dispozícii – slonovinu až nehrdzavejúcu oceľ. 
 
Zaujímavosť: Vhodný materiál zubného implantátu hrá dôležitú rolu pri imunitnej odpovedi organizmu. Pokiaľ nie je zvolený správne, môže to spôsobiť rôzne zdravotné problémy. To môžu ale aj vaše pravé zuby. Viete, ako môže stav zubov vplývať na celkové zdravie?
 
Pre úspešnú funkčnosť by mal implantát spĺňať niekoľko kritérií:
– schopnosť nevyvolávať imunitnú odpoveď v organizme
– musí byť mechanicky pevný
– odolnosť k opotrebovaniu
– musí mať optimálnu rovnováhu tvrdosti a pružnosti
– odolnosť proti korózii
– nízka tepelná a elektrická vodivosť
 
A to všetko za dosť prijateľnú cenu. Nájsť materiály, ktoré by mali uvedené vlastnosti nebolo ľahké. Zubári získali k nim prístup len po 2. svetovej vojne, keď sa vojenský priemysel podelil s medicínou o svoje materiály.
 
Celkovo podľa vlastností sa ako najlepšie ukázali byť výrobky z titánu a jeho zliatin. Práve z nich sa dnes vyrába drvivá väčšina implantátov pre stomatologické účel. Väčšina aplikovaných implantátov úspešne funguje v organizme dlhé roky, dokonca aj desaťročia. 
 
Článok sme pre vás pripravili v spolupráci s:
Michal Horváth, Obsahový špecialista na optimalizáciu webov z PoctiveSEO: Zoznámte sa so SEO a naučte sa ho využiť vo svoj prospech.

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,55
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.