ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark
picture

História a vývoj šijacích strojov

26.4.2023 11:16:54 |
Fotka od Steen Jepsen z Pixabay | Počet zobrazení: 2735x

Ručné šitie je formou umenia už viac ako 20 000 rokov. Vôbec prvé šijacie ihly boli vyrobené z kostí alebo zvieracích rohov a prvá niť bola údajne zhotovená zo zvieracích šliach. Modernejší vývoj šijacích strojov siaha do 18. storočia a 19. storočia, kedy boli vynájdené prvé moderné šijacie stroje, ktoré nahrádzali ručné šitie. Dnes sú šijacie stroje nepostrádateľným nástrojom pre profesionálnych dizajnérov, ale aj pre hobby šičky, ktoré si rady vyrábajú svoje vlastné odevy a doplnky.

Začiatky mechanického šitia  

Vôbec prvý možný patent spojený s mechanickým šitím bol britský patent z roku 1755 vydaný Nemcovi Charlesovi Weisenthalovi. Weisenthalovi bol vydaný patent na ihlu, ktorá bola navrhnutá pre stroj. Patent však neopisoval zvyšok stroja a tak nie je známe, či stroj reálne existoval.
 
Vývoj šijacích strojov sa začal v prvých desaťročiach 19. storočia. V roku 1790 patentoval Thomas Saint prvý šijací stroj, ktorý bol určený na výrobu kožených tašiek. Avšak jeho konštrukcia bola príliš komplikovaná a nevyužiteľná pre hromadnú výrobu textilných výrobkov. 
 
V roku 1829 si patentoval Isaiah Jennings prvý americký šijací stroj s rotačným háčikom. Tento typ stroja sa stal základom pre moderné šijacie stroje a bol vylepšený ďalšími vynálezmi.
 
V priebehu 19. storočia sa objavilo množstvo vylepšení šijacích strojov, ktoré zvyšovali ich rýchlosť a presnosť. V roku 1851 bola patentovaná prvá šijacia mašína so spodným podávačom, ktorá umožňovala šitie rovných stehov na rôznych druhoch materiálov. V roku 1889 bol patentovaný prvý elektrický šijací stroj, ktorý výrazne zvýšil produktivitu výroby. 
 
Dnešné moderné šijacie stroje využívajú pokročilé technológie, ako je napríklad riadenie pomocou počítača, automatické zrážanie a reťazový steh, ktoré zabezpečujú presné a rýchle šitie.

Mnohí inovátori sa snažili posunúť šitie dopredu 

Prvý patent na celý šijací stroj získal anglický vynálezca a stolár Thomas Saint v roku 1790. Nie je známe, či Saint postavil funkčný prototyp svojho vynálezu. Podľa patentu sa na prepichnutie kože s otvorom na vpichnutie ihly používalo šidlo. Saintov koncept bol následne neúspešne replikovaný pomocou jeho patentových nákresov.
 
Nemecký vynálezca Balthasar Krems vytvoril automatický stroj na zošívanie čiapok v roku 1810. Krems však nikdy nemal úspešnú inováciu, pretože si ju nedal patentovať.
 
Joseph Madersperger, rakúsky krajčír, urobil veľa pokusov vytvoriť šijací stroj predtým, ako dostal patent v roku 1814. Všetky jeho pokusy boli ale považované za márne.
 
V roku 1804 bol Thomasovi Stoneovi a Jamesovi Hendersonovi udelený francúzsky patent na „stroj, ktorý napodobňoval ručné šitie“. V tom istom roku bol Scottovi Johnovi Duncanovi udelený patent na „vyšívací stroj s viacerými ihlami“. Oba vynálezy nakoniec zlyhali a verejnosť na ne čoskoro zabudla.

Prvý funkčný stroj, ktorý spustil nepokoje 

Francúzsky krajčír Barthelemy Thimonnier vytvoril prvý praktický šijací stroj v roku 1830. Retiazkový steh používaný pri vyšívaní vytvoril Thimonnierov stroj len s jednou niťou a háčikovou ihlou. Rozhnevaný dav francúzskych krajčírov vynálezcu takmer zabil, keď mu zničili odevný biznis zo strachu, že v dôsledku vytvorenia šijacieho stroja prídu o prácu.
 
Thimonnierovi sa nakoniec podarilo uniknúť ohňu, ktorý spôsobili francúzsky krajčíri. Každopádne jeho továreň zhorela do tla. Podobný príbeh postihol aj amerického vynálezcu Waltera Hunta, ktorý bol nútený opustiť svoj vynález. V nasledujúcich rokoch to však bol práve šijací stroj, ktorý vytvoril pracovné miesta pre mužov aj ženy.

Walter Hunt a Elias Howe 

Walter Hunt vytvoril prvý (relatívne) úspešný šijací stroj v krajine v roku 1834. Neskôr stratil záujem o patentovanie, pretože si myslel, že jeho vynález povedie k strate zamestnania. Huntov stroj bol obmedzený na šitie len rovných párov. Elias Howe získal prvý americký patent v roku 1846 za „techniku, ktorá využívala nite z dvoch rôznych zdrojov“, ktorý Hunt nikdy nedostal.
 
Zariadenie, ktoré používal Elias Howe, obsahovalo ihlu s očkom na špičke. Vnútorný steh bol vyrobený prepichnutím ihly cez látku, vytvorením slučky na opačnej strane a prevlečením druhej nite cez slučku pomocou člnku na dráhe. Neskôr však Elias Howe narazil na problémy, keď sa snažil chrániť svoj patent a predať svoju inováciu.

Isaac Singer vs. Elias Howe 

Keď Isaac Singer v 50. rokoch 19. storočia vytvoril prvý komerčne úspešný stroj, šijacie stroje sa začali vyrábať vo veľkých množstvách. Singer vytvoril prvý šijací stroj s ihlou poháňanou pedálom, ktorá sa pohybovala hore a dole, a nie zo strany na stranu. Všetky predchádzajúce stroje vyžadovali manuálne kľuky.
 
Napriek tomu zariadenie Isaaca Singera využívalo zámkový steh, ktorý už vynašiel Howe. V roku 1854 Elias Howe úspešne žaloval Isaaca Singera za porušenie patentu. Hoci šijací stroj Waltera Hunta tiež používal zámkový steh s dvoma cievkami nite a ihlou s očkom, Hunt svoj vynález opustil, a preto súdy potvrdili Howeov.
 
Elias Howe by svoj súdny spor prehral a Isaac Singer by zvíťazil, keby Hunt svoju inováciu chránil patentom. Isaac Singer bol nútený zaplatiť patentové poplatky Eliasovi Howeovi, pretože prehral.
 
John Fisher, Angličan, získal v roku 1844 patent na zariadenie na výrobu čipiek, ktoré bolo dostatočne podobné tým, ktoré vyrábali Howe a Singer, takže keby Fisherov vynález nezamietol patentový úrad, Howe a Singer by boli tiež zapojený do patentového sporu.
 
Ročný príjem Eliasa Howea sa zvýšil z 300 dolárov na viac ako 200 000 dolárov, keď úspešne obhájil svoj nárok na časť príjmov z vynálezu. Howe zarobil na svojom vynáleze v rokoch 1854 až 1867 takmer 2 milióny dolárov.

picture

href="https://www.freepik.com/free-photo/woma 
n-tailor-working-sewing-factory_5495085.htm#q 
uery=sewing%20machine&position=9&from 
_view=search&track=robertav1_2_sidr">Imag 
e by senivpetro on Freepik

 
Roky 1860 v znamení výroby šijacích strojov 

Hoci Isaac Merritt Singer nevynašiel šijací stroj, vyrábal šijacie stroje. Jeho značka strojov, Singer, bola v roku 1860 najpopulárnejšou značkou na svete.
 
Jedným z dôvodov tohto veľkého úspechu bolo zavedenie konceptu prenájmu na nákup, ktorý predstavil Isaac Merritt Singer. Tento spôsob nákupu umožnil viacerým ľuďom kúpiť si stroje a mať ich doma. 
 
Samotný Singer bol okázalou postavou a bol veľmi dobrý v propagácii svojho stroja. Otvoril dvere cenovo dostupným strojom a s dostupnosťou týchto strojov sa v skutočnosti vytvorilo viac pracovných miest. Továrne sa mohli zaviazať k masovej výrobe a strojovému šitiu odevov.
 
V 60. rokoch 19. storočia začali tiež ženy vytvárať šijacie kruhy a diskutovať o použití domáceho šijacieho stroja.

Čo sa v tom období šilo?  

Počas histórie vývoja šijacích strojov sa šili rôzne odevy. V počiatkoch strojového šitia sa vyrábali väčšinou jednoduché odevy ako košele, nohavice alebo ľahké bundy. S rozvojom nových technológií a strojných systémov sa však začali vyrábať zložitejšie kusy.

Dámske sukne sú historicky jedným z najobľúbenejších odevov žien a sú vyrábané ručne alebo na šijacích strojoch. Dnes sú sukne jednou z najdôležitejších súčastí kolekcie dámskej módy a existuje ich mnoho druhov. Ušiť si vlastnú sukňu šijacím strojom môže byť pre mnoho žien skvelou príležitosťou vybrať si strih, farbu a materiál presne podľa ich štýlu a vkusu.

20. storočie v znamení elektrických strojov  

Začiatkom 20. storočia boli stroje modernizované na elektrinu a ručné stroje boli nahradené nožnými pedálmi. Žiaľ, druhá svetová vojna dala ďalší vývoj šijacieho stroja do úzadia.
 
Po vojne v roku 1947 predstavila talianska spoločnosť Necchi prvý cikcakový steh, ktorý umožňoval pohyb ihly doľava a doprava.
 
V roku 1950 nasledoval ľahký prenosný stroj od švajčiarskej firmy Elna. Telo stroja bolo vyrobené z ľahkej zliatiny a nie z ťažkej liatiny, ktorá sa používala predtým. Elna pokračovala v modernizácii stroja a v roku 1952 pridala vačky alebo kotúče, ktoré boli zameniteľné a mohli produkovať rôzne ozdobné stehy. Vačka umožnila stroju šiť tam a späť a zo strany na stranu.
 
Šijacie stroje a ich rôzne značky sa v 70. a 80. rokoch 20. storočia naďalej vyvíjali. Odtiaľ šijacie stroje vyzerali a fungovali tak, ako ich poznáme dnes.

Šijacie stroje dnes 

Šijacie stroje sú neoddeliteľnou súčasťou textilnej výroby a majú množstvo využití. Okrem klasického šitia odevov si však šijacie stroje nájdu využitie aj v galantérii. Galentéria je termín používaný pre dekoratívne prvky, ktoré sa používajú na zdobenie odevov a iných textilných výrobkov. Šijacie stroje sú kľúčovým nástrojom pri výrobe galentérií.
 
Medzi najčastejšie používané galentérie patria kraje, korálkovanie a výšivky. Šijacie stroje sú ideálnym nástrojom na výrobu týchto ozdôb. V minulosti sa krajovanie robilo ručne, čo bolo časovo náročné a nákladné. Moderné šijacie stroje však umožňujú rýchle a efektívne vytváranie krajiek, ktoré majú vysokú kvalitu a sú presné a rovnomerné. 
 
Okrem toho, šijacie stroje sú tiež vhodné na výrobu výšiviek a korálkovania, ktoré sú ďalšími typmi galentérií. Výsledné produkty sú krásne a jedinečné a vyrábajú sa pomocou moderných šijacích strojov, ktoré sú vybavené rôznymi funkciami a umožňujú tvorbu rôznych druhov galantérií.

Domáce využitie  

Šijacie stroje sú veľmi užitočné pre tých, ktorí sa venujú domácemu šitiu. Medzi bežné materiály, ktoré sa používajú pri domácom šití, patrí aj teplákovina. Teplákovina je pohodlný a mäkký materiál, ktorý sa ľahko spracováva a používa sa na rôzne druhy odevov.
 
Pri použití šijacieho stroja na teplákovinu je potrebné zvoliť správne nastavenie stehov a podávačov. Pretože teplákovina má tendenciu sa pohybovať a mať elastické vlastnosti, je potrebné nastaviť šijací stroj tak, aby dokázal udržať rovnomerné a presné stehy. Moderné šijacie stroje sú vybavené rôznymi funkciami, ktoré umožňujú šitie rôznych materiálov, vrátane teplákoviny. Napríklad, stroje s možnosťou nastavenia tlaku podávača alebo regulácie rýchlosti šitia umožňujú efektívne šitie teplákoviny.
 
Teplákovina sa často používa pri výrobe športových odevov, no nie je to len obmedzené na tieto druhy odevov. Vďaka svojej pohodlnosti a ľahkosti sa teplákovina často používa na výrobu rôznych typov odevov vrátane košieľ, sukienok a nohavíc. Šijacie stroje umožňujú výrobu rôznych kreatívnych dizajnov na týchto odevoch a umožňujú šitie s rýchlosťou a presnosťou, čo znamená, že výsledné produkty sú krásne a kvalitné.
 
Michal Oravec, Špecialista na optimalizáciu webov – Naučte sa, ako nastaviť základné SEO on page faktory na svojom webe

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,73
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.