Poznáte históriu second handu?
12.5.2023 14:03:09 |Fotka od marie z Pixabay | Počet zobrazení: 5785x
Nakupovať veci z druhej ruky je stále viac populárne. Každé väčšie mesto už má svoj sekáč. Aj napriek obrovskej ponuke módnych reťazcov, ľudia stále viac uprednostňujú veci zo second handu. Ako to ale celé začalo?
Čo znamená second hand?V preklade z angličtiny “second hand” znamená z druhej ruky. Jedná sa teda o veci, ktoré už niekto používal. Obchody s oblečením z druhej ruky získali svoju popularitu práve vďaka svojej nízkej cene, keď si zákazníci mohli kúpiť značkové a kvalitné kúsky násobne lacnejšie ako u pôvodného predajcu. Často sa môžeme stretnúť aj s označením “sekáč”, ktoré sa u nás zaužívalo.
Vznik second handuOblečenie z druhej ruky sa prirodzene používalo po stáročia. Už v starom Anglicku králi na znak vďaky alebo ako odmenu blízkym darovali oblečenie z kráľovského ramena. Avšak prvý obchod s oblečením z druhej ruky vznikol na Broad Street v Oxforde pod vedením charitatívnej organizácie Oxfam v roku 1947.
Prvý nekomerčne ziskový bol charítatívny predaj pod záštitou Červeného krížu, ktorý
zahájil predaj v 18tich obchodoch Old Bond Street v Londýne už v roku 1941.
TIP na čítanie: Viete, aká je história second handu brumla?
Spočiatku boli second handy orientované len na chudobných zákazníkov, ktorí sa snažili nakúpiť oblečenie, čo najlacnejšie. Množstvo ľudí zo strednej vrstvy, sa preto second handov stránilo. To sa však časom zmenilo.
Napriek tomu, že sa stále nájdu takí, ktorí sa nevedia zbaviť predsudkov a považujú oblečenie zo sekáča za nehygienické, tieto obchody naberajú na popularite. Ľudia si ich neasociujú už len charitou a oblečením pre najchudobnejších, ale aj so vzácnymi kúskami. Nakupovanie v second hande už nie je len o cenovej dostupnosti, ale aj ekológií a praktickosti.
Počet obchodov so second hand módov je na vzostupe a netýka sa to len kamenných obchodov, ale tiež e-shopov a rôznych aplikácií. Používanie vecí z druhej ruky nepatrí však len k móde, ale praktizuje sa aj v mnohých iných sférach. Ľudia si kupujú napríklad knihy z druhej ruky, autá z druhej ruky či dokonca elektroniku z druhej ruky.
TIP: Viete, na čo si dávať pozor pri predaji oblečenia?
Vysoká kvalita a známe značky
Významnou výhodou oblečenia, ktoré nájdete v sekáčoch je zväčša jeho kvalita. Kúsky, ktoré už boli použité sú overené časom a do predaja sa znovu dostali len preto, že vydržali všetko, čomu ich bývalí majitelia vystavili. Často tam nájdete známe a kvalitné značky za zlomok pôvodnej ceny.
Ekológia
Jedným z najväčších znečisťovateľov planéty sú práve fast fashion značky. Fast fashion značky produkujú desiatky kolekcií ročne aj napriek tomu, že namajú potenciál tieto množstvá predať. Nielenže toto oblečenie končí na skládkach ale má aj nízku kvalitu a často sa vyrába v neetických podmienkach, kedy zamestnanci pracujú dlhé hodiny bez prestávky za neprimerane nízku finančnú kompenzáciu.
Spôsoby, ako si zaobstarať nové kúsky do vášho šatníka bez toho, aby ste fast fashion značky podporili, sú 3:
1. Nakupujte lokálne vyrobené oblečenie - Takéto oblečenie býva zväčša kvalitné a jedinečné, avšak s domácou kvalitou prichádza aj vyššia cena, s ktorou treba počítať.
2. Vyrábajte si vlastné oblečenie - Z kvalitných a lacných látok, si dokážete vyrobiť také kúsky, ktoré nemá nikto iný. Niektorí milujú vyrábanie vecí doma, pre iných však táto možnosť nemusí byť vhodná.
3. Nákup v second hande - Nákup v second hande v sebe spája lacné, kvalitné, ekologické a dostupné oblečenie pre každého.
Nízke ceny
Neopomenutelnou výhodou second handu sú nízke ceny. Tým, že výrobcovi už niekto zaplatil za látku, výrobu aj dovoz, vy už nemusíte. Platíte len majiteľovi second hand obchodu, ktorý dal oblečeniu druhú šancu.
Oblečenie pre všetkých
V sekáčoch nájdete naozaj široké spektrum rôznych štýlov od modernejších kúskov až po tradičnejšie. Vyberú si tak všetky vekové kategórie.
Natália Várošová, Špecialista na optimalizáciu webov - Naučte sa, ako nastaviť základné SEO on page faktory na svojom webe