ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark
picture

Kanabinoid HHC - čo všetko by ste o ňom mali vedieť

27.12.2022 15:01:26 |
Photo by Mark Stebnicki: https://www.pexels.com/photo/close-up-photo-of-marijuana-plant-8658547/ | Počet zobrazení: 619x

HHC je jedným z najnovších trendov medzi kanabinoidmi, ktoré sa aktuálne čoraz viac objavujú na trhu. Podľa toho, v ktorej krajine žijete, pravdepodobne ste HHC produkty mohli vidieť na pultoch vo vape obchodoch. HHC nie je však úplne novým produktom. Objavil ho v roku 1944 americký chemik Roger Adams, keď experimentoval s procesom hydrogenácie s molekulou THC v marihuane.
 
Čo presne sa teda skrýva pod skratkou HHC?

Čo je to vlastne HHC? 

Rastliny konope obsahujú desiatky kanabinoidov - chemikálií, ktoré sa prirodzene vyskytujú v rastlinách. Tetrahydrokanabinol (THC) a kanabidiol (CBD) sú príklady kanabinoidov, ktoré pravdepodobne už poznáte. Ďalším z nich je HHC - hexahydrokanabinol. 

A čo to HHC je? Je to v podstate kanabinoid, ku ktorému je pripojená ďalšia molekula vodíka. Prirodzene sa vyskytuje vo veľmi malých množstvách, ale dá sa ľahko syntetizovať v laboratóriu.

Ako funguje v tele? 

Chemická štruktúra HHC je takmer identická s THC, takže sa viaže na rovnaké receptory CB1 a CB2 v endokanabinoidnom systéme. Endokanabinoidný systém je systém, ktorý pomáha regulovať životné funkcie, vrátane spánku, pamäti, bolesti, imunitného systému, hladu, nálady a mnohých ďalších. Kanabinoidy ako THC, CBD aj HHC zapadajú ako "kľúč" do týchto receptorových zámkov na spustenie biologického procesu.
 
Rozdiel medzi HHC a THC je v ich účinnosti. HHC je menej účinný ako THC, ale stále má psychoaktívne účinky.
 
Ak HHC fajčíte alebo ho prehltnete, zlúčenina sa dostane do krvného obehu a do vášho mozgu. Tam sa viaže na receptory CB1, ktoré prikazujú špecifickým neurónom, aby sa spustili. Inými slovami, HHC vás dostane do "raušu".
 
Kanabinoidy môžu pôsobiť na každého rôzne, a preto sú niektorí ľudia viac náchylní na ich nepriaznivé účinky.

Potenciálne zdravotné prínosy a využitie  

Teraz keď už viete, čo je HHC, pozrime sa na pozitíva tejto látky. Keďže HHC je štrukturálne podobný THC, môže mať protizápalové, antioxidačné a antiemetické účinky. To znamená, že HHC môže byť užitočné pri:
 
– Chronickej bolesti, vrátane neuropatickej bolesti
– Nespavosti
– Znížení každodenného stresu
– Strate chuti do jedla
– Nevoľnosti a zvracaní
– Kŕčoch, bolesti kostí
– Stavoch ako je roztrúsená skleróza (MS)
– Rakovine a vedľajších účinkoch chemoterapie

Potenciálne vedľajšie účinky 

Ako sme už spomínali, účinky HHC sú veľmi podobné účinkom THC, ako napríklad zmenené vizuálne a sluchové vnímanie, eufória, pocit upokojenia a pohody, uvoľnenie tela po psychickej aj fyzickej stránke, zvýšená chuť do jedla a ďalšie efekty typické pre THC.
 
Niektorí používatelia HHC opisujú jeho účinky ako viac relaxačné než stimulujúce, menej psychedelické ako THC, ľuďom sa pri nich lepšie premýšľa.
 
Rovnako ako v prípade iných kanabinoidov, nedávny nárast záujmu o HHC nezodpovedá komplexným štúdiám o jeho bezpečnosti a účinkoch a veľa dostupných informácií o HHC je špekulatívnych. Predbežný výskum naznačuje, že HHC má porovnateľný profil s THC a hlásené vedľajšie účinky sú podobné tým, ktoré vyplývajú z vysokých dávok THC.
 
Medzi potenciálne vedľajšie účinky HHC patria:
 
– Úzkosť
– Závraty
– Suché ústa
– Zvýšená chuť do jedla
– Nespavosť
– Paranoja
– Rýchla srdcová frekvencia
– Červené oči

picture

Fotka od kidjack z Pixabay

 
Na čo by ste mali dbať pri výbere produktu? 

Ak sa rozhodnete pre nákup produktov HHC, je dôležité zvoliť si kvalitný produkt. Hľadajte produkty HHC vyrábané renomovanou spoločnosťou, ktorá má osvedčené výsledky vo výrobe vysoko kvalitných kanabinoidných produktov. Taktiež si u predajcu vždy vyžiadajte certifikát o analýze a o čistote výrobku. Ak je predajca poctivý a kvalitný, nemal by mať problém ho predložiť.
 
Tip: Viete, čo z pohľadu legislatívy musí spĺňať obalový materiál, ktorý prichádza do styku s potravinami?
 
Keď skúšate HHC prvýkrát, je rozumné vyskúšať najprv malé množstvo. Týmto spôsobom znížite riziko, že to preženiete.

Môže HHC zlepšiť zdravie vášho srdca? 

Náš moderný životný štýl a každodenný stres môže priniesť veľa zdravotných problémov a ani srdce to nemusí znášať dobre. Kardiovaskulárne choroby sa rozmohli a často nimi trpia aj mladí ľudia a tínedžeri. Rastúce obavy s týmito ochoreniami spojené spôsobili, že ľudia si viac uvedomujú dôležitosť svojho životného štýlu.
 
Medzi hlavné príčiny zdravotných problémov srdca patria každodenný boj so stresom, úzkosťou, nedostatok spánku, ale aj strava. Ako - ak vôbec - môže prispieť pri riešení týchto problémov HHC? 
 
Spánok
Nedostatok spánku môže zvýšiť riziko vyššieho krvného tlaku, srdcového infarktu, búšenia srdca a ďalších problémov, ako je cukrovka, úzkosť, stres, atď. HHC môže vyriešiť tento problém tým, že vám pomôže spať lepšie a dlhšie.
 
Krvný tlak
Tým, že vám HHC pomôže uvoľniť sa a zbaviť sa stresu, udrží sa aj váš vysoký krvný tlak pod kontrolou.
 
Buďte úprimní, koľkokrát ste sa odhodlali zmeniť svoje návyky k lepšiemu, ale nikdy ste sa k tomu nedostali? Keď sa snažíte zvládať každý deň všetky povinnosti na sto percent, v takom zhone je ťažké udržať si motiváciu zlepšiť svoje každodenné návyky a upraviť si svoj životný štýl. No verte, srdce sa vám za to určite poďakuje.
 
Používatelia potvrdili, že HHC môže v niektorých prípadoch výrazne zvýšiť energiu a zlepšiť náladu, kreativitu aj motiváciu v živote. Treba byť však opatrný a poznať správnu dávku. Ľudia s nábehom na psychózu či schizofréniu by sa psychoaktívnym kanabinoidom mali určite vyhnúť, aby sa im ich choroba nespustila v plnej sile!
 
Ďalšie tipy pre zdravšie srdce
Akokoľvek príjemné sa vám môžu zdať účinky HHC, samo osebe to určite nemôže vyriešiť všetky problémy. Ak je váš životný štýl nevhodný, tu sú ďalšie veci, ktoré môžete urobiť, aby ste pomohli svojmu srdcu:
 
– Začnite cvičiť
– Jedzte viac zeleniny a ovocia
– Vyhnite sa vysokým dávkam cukru
– Spomaľte, meditujte, praktizujte dýchacie techniky a ďalšie
 
Zdravie vášho srdca vám signalizuje, ako sa správate k sebe a svojmu telu. Preto si dajte predsavzatie robte múdrejšie rozhodnutia.

Často kladené otázky 

Ako dlho trvá, kým sa účinky HHC prejavia?
Tak ako pri THC, aj tu záleží na tom, aký HHC produkt používate. Ak budete HHC vapovať, účinky budú pravdepodobne rýchlejšie viditeľné. 
 
Zobrazí sa HHC na drogovom teste?
Okrem dlhej skladovateľnosti je ďalším kľúčovým argumentom používateľov HHC aj to, že test na drogy ho často nedokáže zistiť. To je pre mnohých ľudí atraktívne, pretože iné alternatívy, ako napríklad THC sa ukážu na testoch moču alebo krvi, ak sa konzumujú v dostatočnom množstve.
 
Nie je to však úplne overené, takže ak užívate HHC, je to na vaše vlastné riziko, ak budete musieť absolvovať alkoholtester alebo drogové testy. Aj napriek nedetekovateľnosti, v žiadnom prípade nešoférujte pod vplyvom HHC!
 
Čo spôsobuje HHC?
Väčšina z toho, čo vieme o účinkoch HHC, je neoficiálna. Používatelia však uvádzajú rovnaké vedľajšie účinky, ktoré sú známe pre THC, pozitívne aj negatívne: eufória, relaxácia, znížený stres, zníženie bolesti, zlepšenie chuti do jedla, ale aj úzkosť a paranoja, sucho v ústach, suché a červené oči, hlad a nespavosť.

HHC na Slovensku 

I keď v súčasnosti je v niektorých krajinách možné kúpiť si produkty HHC vo forme potravín, tinktúry alebo ako vapes, na Slovensku je psychoaktívna látka HHC nelegálna. Ak sa aj napriek tomu rozhodnete HHC vyskúšať, buďte opatrní.
 
Napriek intenzívnym legalizačným snahám sa dá predpokladať, že HHC zostane aj naďalej mimo legálnej zóny. Odporúčame však pravidelne kontrolovať zoznam návykových látok, či v tomto prípade nedošlo k zmene.

Dominika Blchová, obsahový a SEO špecialista

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,64
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.