ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark
picture

Stavebné puzdro pre posuvné dvere: výhody a nevýhody

21.4.2023 08:23:32 |
Image by wirestock on Freepik | Počet zobrazení: 1641x

Ak uvažujete nad úspornými zasúvacími dverami, mali by ste sa zoznámiť s výrazom “stavebné puzdro pre posuvné dvere”. Na prvý pohľad nemusí byť samozrejmé, čo sa ukrýva pod týmto výrazom. Isté však je, že posuvné dvere sú perfektné riešenie do malých bytov a ďalších priestorov, kde sa ráta každý centimeter úžitkovej plochy.

 

Ak sa rozhodujete medzi posuvnými dverami a klasickými krídlovými dverami, snáď vám pomôže tento prehľad výhod a nevýhod stavebného púzdra pre posuvné dvere. Čo to stavebné puzdro pre posuvné dvere vlastne je a ako funguje?

Stavebné puzdro pre posuvné dvere  

Stavebné puzdro je označenie systému, do ktorého sa zasúvajú posuvné dvere. Keď dvere otvoríte, celkom zmiznú v dutine v stene, čo je výhodné nielen z toho praktického hľadiska. Dvere nezasahujú do priestoru a ponúkajú uhladený vzhľad celého priestoru. 
 
Puzdrá pritom môžu byť obložkové a bezobložkové. Aký je medzi nimi rozdiel? Tie prvé majú obložky, ktoré lemujú stavebný otvor. Môžete ich zladiť s farbou dverí alebo vybrať kontrastný odtieň, ktorý rozbije neutralitu miestnosti.

Bezobložkové stavebné puzdro pre posuvné dvere splynie so stenou. Najčastejšie býva súčasťou moderných interiérov.

Výhody a nevýhody stavebných puzdier  

Pravdou je, že posuvné dvere prešli obrovskou premenou. Kým ešte pred pár rokmi to boli komplikované mechanizmy s ťažkopádnym systémom otvárania, dnešné posuvné dvere sú ľahké, vzdušné a tiché. Je niečo, čo by sme im mohli vytknúť?

Výhody stavebného puzdra a posuvných dverí 

Stavebné puzdro a samotné posuvné dvere ponúkajú niekoľko výhod, ktoré oceníte najmä v malých priestoroch alebo v miestnostiach, ktore potrebujete otvoriť a zlepšiť tak priechodnosť. Aké sú teda výhody stavebného puzdra?
 
1. Elegantný dizajn
Obidva typy stavebných puzdier, obložkové aj bezobložkové, ponúkajú niekoľko možností, ako vylepšiť dizajn vášho bývania. Samotné posuvné dvere sa dodávajú v rôznych štýloch a prevedeniach. Ak sa vám do interiéru hodia drevené dvere, môžete si vybrať z mnohých prevedení dreva.
 
Chcete viac luxusu? Vyberte si sklenené dvere, ktoré môžu byť z priehľadného alebo mliečneho skla. Posuvné dvere dodajú priestoru jednotný sofistikovný vzhľad, naplnia ho eleganciou a podčiarknu váš zmysel pre dizajn. 
 
2. Prepojenie miestnosti
Stavebné puzdro je nevyhnutné, ak chcete dosiahnuť otvorený vzdušný priestor. Keď dvere zasuniete do puzdra, získate otvorenú dispozíciu, ktoré bude prospešná pre celý interiér. Takéto prepojenie miestnosti môže byť navyše bezbariérové, čo ocenia najmä hendikepovaní ľudia. 
 
3. Optimalizácia priestoru
Posuvné dvere sa zasúvajú do stavebného puzdra, tým odpadá klasická manipulácia s krídlami dverí do priestoru. To vám umožňuje optimalizovať priestor a využiť takmer celú plochu miestnosti. Ideálne riešenie do interiéru ladeného v minimalistickom štýle bývania.
 
Prínos takéhoto riešenia oceníte najmä v malých bytoch a domoch. Sú preto ideálne aj do malej pracovne, kúpeľne, šatníka a všade tam, kde by klasické krídlové dvere negatívne ovplyvnili to, ako využiť priestor a kam postaviť nábytok a dekorácie. 
 
4. Znížené riziko poranenia
Tým, že stavebné puzdro je súčasťou steny, nedochádza k žiadnemu zraneniu. Minimalizuje sa tiež riziko poranenia, ku ktorému často dochádza nepredvídateľným otvorením krídlových dverí. Oceníte to najmä v noci, keď sa môžete po byte presúvať bez obáv, že narazíte do otvorených dverí. 
 
5. Ukryjú aj elektroinštaláciu
Niektoré druhy stavebných puzdier sú navrhnuté a riešené tak, aby ukryli rušivé prvky v interiéri. Do puzdra je možné zabudovať vypínače, zásuvky, elektrické káble, termostaty, svetlá a pod. Takto môžete umiestniť potrebnú elektroinštaláciu v blízkosti stavebného otvoru.

picture

Image by topntp26 on Freepik

 
Nevýhody stavebného puzdra a posuvných dverí 

Nevýhody, o ktorých si o chvíľku prečítate, sa vám vrátia v spôsobe, akým stavebné puzdro a posuvné dvere dokážu zlepšiť kvalitu vášho bývania a optimalizovať priestor. Je však na mieste ich spomenúť, aby ste si mohli vytvoriť ucelený obraz.
 
1. Náročnejšia montáž
Montáž stavebného puzdra si vyžaduje úpravu zárubne a steny, do ktorej sa dvere budú zasúvať. Takúto montáž odporúčame zveriť profesionálom.
 
2. Cena
Cena stavebného puzdra a posuvného systému je vyššia ako náklady na klasické krídlové dvere. Ak plánujete v rovnakom dizajne riešiť všetky interiérové dvere, počítajte s vyššou investíciou. 
 
3. Stavebné puzdro nie je pre každého
Aby stavebné puzdro fungovalo, ako má, na inštaláciu je potrebná dostatočne široká stena. Ak uvažujete o posuvných dverách so šírkou 80 cm, na zasunutie jednopanelových dverí tak potrebujete stenu so šírkou 170 cm. Takéto dispozičné požiadavky sa nedajú splniť v každom byte či dome, preto napr. v malých bytoch sa musíte poobzerať po inom riešení.

Na záver 

Posuvné dvere sú súčasťou modernej domácnosti. Čoraz častejšie ich vídať v kanceláriách, úradných a verejných budovách. Ich výhody jednoducho prebíjajú tých zopár nevýhod.
 
Stavebné puzdrá sú navyše pevné a odolné systémy, ktoré sľubujú dlhú životnosť. Ak takúto úpravu interiéru zveríte odborníkom, úsporné interiérové dvere vám vydržia dlhé roky.
 
Eva Dedinská, Špecialista na optimalizáciu webov – Naučte sa, ako nastaviť základné SEO on page faktory na svojom webe

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,06
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.