ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark
picture

Montessori výchova - história a vplyv

19.5.2023 15:41:54 |
Autor/ka fotografie: Tatiana Syrikova: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/kreativni-roztomily-testoviny-bez-tvare-3933260/ | Počet zobrazení: 5797x

Montessori výchova je pedagogická filozofia a metóda vyučovania, ktorá presadzuje inovatívny a holistický prístup k učeniu. Túto vzdelávaciu filozofiu vyvinula Dr. Maria Montessori a základom je presvedčenie, že deti sa najlepšie učia, keď majú slobodu skúmať a objavovať samy. 
 
Montessori vzdelávanie je navrhnuté tak, aby rozvíjalo prirodzenú zvedavosť a kreativitu dieťaťa a kladie dôraz na rozvoj praktických životných zručností, sociálnych zručností a akademických vedomostí.

História montessori výchovy 

Vzdelávacia metóda Montessori je pomenovaná po Marii Montessori, jednou z prvých ženských lekárok v Taliansku. V roku 1907 Maria Montessori otvorila malú školu a nazvala ju Casa dei Bambini (Detský dom), aby poskytla vzdelanie deťom z chudobných rodín a deťom s rôznymi postihnutiami. 
 
V tomto čase začala montessori pedagogika nadobúdať súvislý tvar - práve v Casa dei Bambini začala Maria Montessori túto filozofiu aktívne testovať na deťoch a zameriavať sa na vzdelanie každého dieťaťa na základe jeho vývojového štádia.
 
V tejto dobe prevládala myšlienka, že deti sú schopné získavať informácie len od učiteľa. Naopak Maria Montessori verila, že deti majú vnútornú schopnosť učiť sa a skúmať a jediné, čo k tomu potrebujú, je dostatočná podpora. Preto Montessori presadzovala, že hlavnou úlohou vychovávateľa je pestovať vnútorný potenciál, pozorne sledovať každé dieťa a dávať mu úlohy, ktoré by mu pomohli osvojiť si skúsenosti a zručnosti na základe jeho veku.
 
Montessori taktiež šírila myšlienku, že ak sú deti v pokojnom a harmonickom prostredí, majú prirodzenú potrebu učiť sa, netreba ich k tomu nútiť. 
 
Svojim študentom ponúkala širokú škálu starostlivo vymyslených aktivít a materiálov, pričom ponechala len tie, ktoré deti naozaj zaujali a ukázali sa, ako užitočné pri výučbe konkrétneho konceptu alebo zručnosti.
 
Keďže vedieť, ako vybrať vhodnú školu pre dieťa nie je iba novodobým problémom, montessori pedagogika sa už v tomto období stretla s fenomenálnym úspechom. Ľudia nemohli uveriť správam o pozoruhodných deťoch, ktoré si prešli veľkou premenou v správaní, kým osobne nenavštívili Casa de Bambini. 
 
Dokonca aj kráľovná Markéta Savojská z talianskej kráľovskej rodiny prešla cez slumy Ríma, len aby videla tieto deti. Stala sa z nej veľká podporovateľka montessori výchovy a sama strávila veľa hodín pozorovaním detí. 
 
Maria Montessori sa snažila svoju metódu rozširovať medzi všetky sociálne vrstvy a v roku 1909 vydala knihu opisujúcu jej prácu v Casa de Bambini. Vzhľadom na veľkú obľubu začali Montessori školy vznikať po celom Taliansku a neskôr i v Nemecku.
 
V roku 1929 mala Maria Montessori túžbu propagovať svoju výchovu i do ďalších krajín, čo sa jej následne nepodarilo kvôli rozrastrajúcemu sa fašizmu a nacizmu v Európe. Tieto režimy totiž zhlboka opovrhovali montessori výchovou, donútili ju zatvoriť všetky školy naprieč Nemeckom a Talianskom a spálili jej knihy.
 
Maria Montessori zomrela v roku 1952 v Holandsku na dôsledky mozgovej príhody, no montessori výchova sa ďalej rozširovala a zdokonaľovala do podoby akej ju poznáme dnes.

Princípy montessori výchovy 

Jedným zo základných princípoch montessori vzdelávania je viesť deti k samostatnosti a zodpovednosti, aby sa stali motivovanými študentmi, schopnými robiť vlastné rozhodnutia a prevziať zodpovednosť za svoje vlastné učenie. 
 
Kľúčovým spôsobom podpory nezávislosti je používanie praktických učebných pomôcok. Tieto pomôcky sú navrhnuté tak, aby boli samoopravné, čo znamená, že sa deti môžu učiť prostredníctvom pokusov a omylov bez potreby neustáleho zasahovania dospelých. Tento prístup umožňuje deťom skúmať a učiť sa vlastným tempom bez toho, aby sa museli ponáhľať alebo byť pod tlakom.
 
V montessori školách a škôlkach sa podporuje nezávislosť napríklad zoskupením detí rôzneho veku a rôznych schopností do jednej triedy. To im umožňuje učiť sa jeden od druhého a navzájom sa podporovať. Staršie deti slúžia ako vzory a mentori pre mladšie deti, zatiaľ čo mladšie deti majú možnosť pozorovať a učiť sa od skúsenejších detí. 
 
Montessori vzdelávanie taktiež kladie veľký dôraz na praktické životné zručnosti, ako je obliekanie, príprava jedla a upratovanie. Deti sa učia prevziať zodpovednosť za svoje potreby a prispieť k potrebám komunity, pričom získavajú pocit nezávislosti, keďže sa učia postarať sa o seba a svoje prostredie.
 
Tip: Viete dokedy deťom chystať oblečenie a kedy to už nechať na ne?
 
A nakoniec, nezávislosť je podporovaná v montessori vzdelávaní prostredníctvom využívania otvorených vzdelávacích skúseností. Deti sú povzbudzované, aby skúmali a objavovali samy, namiesto toho, aby dostávali jasné pokyny.

picture

Autor/ka fotografie: Tara Winstead: 
https://www.pexels.com/cs-cz/foto/loznice-hra 
ni-koberec-vyvazovani-6693337/

 
Montessori hračky 

Ďalším dôležitým princípom montessori výchovy je použitie rôznych hračiek, ktoré sú vytvorené tak, aby boli pútavé, ale zároveň jednoduché a sú väčšinou vytvorené z prírodných materiálov, ako je drevo, kov alebo látka. Tieto prírodné materiály pomáhajú podporovať spojenie s prírodou a zároveň poskytujú deťom príležitosť preskúmať vlastnosti a charakteristiky rôznych materiálov. 
 
Hračky pre dojčatá
Tieto hračky sú vytvorené so zámerom poskytovania zmyslových zážitkov. Pre rozvoj hmatu, zraku a zvuku sú ideálne plyšové hračky s rôznou textúrou, hrkálky a dokonca i mobily. Jednoduché, pestrofarebné hračky, ako sú drevené kocky alebo loptičky, rozvíjajú u dojčiat ich koordináciu a motorické zručnosti.
 
Hračky pre batoľatá
Pre batoľatá sa montessori hračky často zameriavajú na budovanie kognitívnych a motorických zručností prostredníctvom hry. Napríklad montessori hojdačka môže batoľatám pomôcť zlepšiť rovnováhu a koordináciu. Hádanky a triediče tvarov zase pomáhajú vo vývine jemnej motoriky a zručnosti pri riešení problémov. 
 
Hračky pre predškolákov
Pre predškolákov sa montessori hračky často zameriavajú na budovanie komplexnejších kognitívnych zručností, ako je triedenie, radenie a rozpoznávanie vzorov. Drevené stavebnice, pexeso a skladačky sú vynikajúce hračky pre túto vekovú skupinu, pretože pomáhajú rozvíjať kritické myslenie, schopnosť riešiť problémy a priestorové povedomie.
 
Hračky pre starších
Pre staršie deti montessori hračky často podporujú samostatné skúmanie a budovanie tvorivých zručností. Zapadajú sem vedecké súpravy, stavebnice a umelecké potreby, ale taktiež stolové a strategické hry.

Záver 

Montessori vzdelanie má pre deti množstvo výhod. Mnoho štúdií zistilo, že Montessori študenti majú lepšie sociálne zručnosti a emocionálnu pohodu a je u nich pravdepodobnejšie, že budú pokračovať vo vzdelávaní aj po strednej škole. 
 
Montessori výchova sa tiež ukázala ako účinná pre deti so špeciálnymi potrebami, vrátane detí s ADHD a autizmom.
 
Mária Helena Gomesová, Špecialista na optimalizáciu webov - Naučte sa, ako nastaviť základné SEO on page faktory na svojom webe

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,23
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.