ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark
picture

Otázky, ktoré by ste na pohovore nemali pokladať

11.5.2022 10:40:48 | Redakcia portálu
https://www.brigada.sk/ | Počet zobrazení: 847x

Aj pohovory majú svoje pravidlá. Otázky na súkromie jednej alebo druhej strany by mali byť za každých okolností úplne vynechané. Miesto toho by sa personalista a aj uchádzač mali snažiť pohovor udržiavať na profesionálnej a objektívnej báze.

 

Udržiavajte pracovné pohovory v profesionálnom duchu. Obe strany ba sa mali snažiť sa sústrediť na podstatné časti, ako je idea firmy a iné informácie o nej, na druhej strane sa zaujímať o schopnosti, talent, skúsenosti a vedomosti uchádzača. Týmto otázkam sa radšej vyvarujte: 
 
Pýtať sa na vek 
Etiketa slušného správania všeobecne nepodporuje otázky zamerané na vek osoby, s ktorou sa bavíte. Či sa jedná o pohovor alebo nie, nemali by ste pokladať otázku veku mužovi ani žene. Ak ste veľmi zvedavý, stále si môžete túto informáciu overiť pomocou životopisu uchádzača. 
 
Pýtať sa na pôvod alebo rasu 
Otázku ani nemusíte myslieť zle, možno ste iba zvedavý odkiaľ pochádza váš nový kolega. Avšak, práve počas pohovoru alebo po neprijatí uchádzača môže táto otázka uchádzača veľmi podráždiť a zanechať nepríjemné dojmy. Žiadna firma predsa nechce byť spájaná s diskrimináciu. 
 
Pýtať sa na rodinu, vzťahy alebo sexuálnu orientáciu
Časy, kedy sa diskriminovali ženy alebo slobodné matky sú preč, preto ak sa nechcete zbytočne pridať k zastaralým spôsobom a tomuto druhu diskriminácie, nepýtajte sa na rodinné vzťahy alebo deti. Práca síce zaberie isté množstvo času, ale je čisto n rodičovi, či prácu bude zvládať. Na druhú stranu, otázky zamerané na sexuálnu orientáciu a vzťahy nechajte tak. Je to čísto súkromná vec uchádzača alebo personalistu, ktorá s profesiou nemá nič spoločné. 
 
Pýtať sa na zdravotný stav alebo choroby 
Pre vás, ako zamestnávateľa by zdravie vašich zamestnancov malo byť na prvom mieste. Nikto nechce nezdravých a nekomfortne sa cítiacich kolegov v kolektíve. Avšak, pýtať sa a posudzovať zdravotný stav nového uchádzača by nemala byť vaša záležitosť. Každá práca vyžaduje istú zdravotnú kondičku. Napríklad práca na stavbe potrebuje kompletne zdravéhozmestnanca, aby sa zabránilo nehodám a škodám. Avšak tieto skutočnosti by ste mali nechaťna posúdenie lekárovi.
 
Pýtať sa na vierovyznanie 
Lov čarodejníc a podobné praktiky sú pre 21. storočie dúfame plne zažehnané, tak načo sa obťažovať otázkami vierovyznania na profesionálnom pracovnom pohovore? Rovnako ako ostatné otázky, aj otázka vierovyznania je čisto súkromná vec každého jedného človeka. Podobne tak môže vyznieť diskriminačne, ak je uchádzač neprijatý, i keď ste túto otázku s týmto umyslom nemuseli pokladať. 
Uchádzač na tieto otázky nemusí odpovedať, dokonca môže druhú stranu upozorniť, že sú mu nepríjemné. Pokiaľ sa chcete vyznúť nepríjemnej atmosfére na pohovore a  v niektorých prípadoch sa dostať i do väčších problémov, nechajte tieto otázky bokom. Rovnako tak to platí aj pre uchádzačov, nie je slušné sa tieto otázky pýtať nového šéfa. Nepokazte si prvý dojem a sústreďte sa na to na čom naozaj na pohovore záleží. 

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,10
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.