ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark
picture

Poznáte históriu dámskych plaviek?

11.5.2022 11:18:47 |
Photo by Armin Rimoldi from Pexels | Počet zobrazení: 798x

Pomaličky prichádza dovolenková sezóna a o chvíľu bude predaj plaviek v plnom prúde. Keďže evolúcia sa týka aj oblečenia, ani plavky nie sú výnimkou. Dnešné kúsky na plávanie však vyzerajú úplne inak, ako to bolo kedysi.
 
Ako sa vyvíjala ich história?

Čo sú plavky? 

Určite všetci viete, čo plavky sú. Toto oblečenie je definované ako kategória odevu, ktorý sa nosí pri aktivitách vo vode. Podľa toho, kde a ako plavky využívame, ockava sa od nich, že budú spĺňať rôzne požiadavky. Napríklad pre súťažných plavcov je dôležité, aby boli aerodynamické a priliehavé, aby sa zlepšil výkon vo vode. Na rekreačné použitie uprednostňujeme módne plavky, ktoré si zároveň zachovávajú svoju funkčnosť a sú schopné odolávať vplyvom živlov, akými sú voda a slnečné svetlo.

Starovek 

Rimania boli pokročilým národom a udávali trendy už od staroveku. Platilo to aj v móde. Ženy sa vtedy kúpali buď nahé alebo nosili dvojdielne plavky v štýle "bandeau", teda v obdĺžnikovom strihu bez ramienok. Ženy a muži sa vtedy samozrejme kúpali oddelene a možno aj preto sa časom verejné kúpanie a kúpeľné domy vytratili.
 
Tip: Viete ako správne používať vodotesné hodinky pri kúpaní?

18. Storočie 

V tomto období sa začali ľudia čoraz viac stretávať a zabávať na pobreží a plážach. Kúpanie v mori, riekach či kúpeľoch sa stalo bežným spôsobom, ako tráviť teplé dni. Za trend sa začalo považovať kompletne zahalené ženské telo a biela pokožka. Ženy sa pred slnkom chránili šatami v svetlých farbách a klobúkmi. Oblečenie sa vtedy vyrábalo prevažne z vlny, bolo ťažké, nepohodlné a pomaly schlo.
 
Začiatkom 18. storočia sa preto začali vyrábať prvé kusy plaviek, ktoré pripomínali kúpací úbor, kompletne zakrývajúc ženské tvary. Vtedy vzniklo aj pomenovanie bloomers, čo v slovenčine znamená "bombarďáky".
 
Aby sa predišlo pohľadu na ženské telo, do vody sa vchádzalo pomocou špeciálnych vozíkov, z ktorých potom ženy vpadali priamo do vody.
 
Konzervatívnosť a zdržanlivosť sa postupne zmierňovala a podľa toho sa menil aj štýl plaviek. Skracovala sa dĺžka rukávov aj nohavíc.

Plavky od 1900 

Prevratný zvrat v oblasti plaveckého odevu priniesla Anetta Kellerman, ktorá sa považuje za akúsi priekopníčku slobodnejšej dámskej plážovej módy. Táto žena si ako prvá obliekla plavky, v akých do tej doby plávali iba muži. Tento plavecký odev bol tesný, priliehavý na telo a odhaľoval ramená. Annette však v týchto plavkách budila na plážach verejné pohoršenie, za čo bola aj zatknutá. Od roku 1910 však vývoj plaviek naberal na obrátkach a na ich výrobu sa začalo využívať oveľa menej látky.

20. roky 

Po roku 1915 sa plávanie stalo veľmi obľúbeným športom a všetci túžili po ľahkých plavkách. Začína sa viac propagovať opaľovanie, dĺžka plaveckých úborov sa pomaly skracuje a po roku 1920 ženy na pláž začínajú nosiť jednodielne plavky bez rukávov a odkrývajú už aj stehná.

30. roky 

Počas týchto rokov sa dĺžka nohavíc stále skracuje a strih jednodielnych plaviek je upnutejší a zvýrazňuje ženské proporcie. K celkovému kúpaciemu outfitu sa pridávajú aj nevyhnutné doplnky ako kúpacia čiapka, slnečné okuliare alebo šperky.

Plavky od 40. rokov: Vznik bikín 

Slovo bikiny označuje dámske dvojdielne plavky, pre ktoré je charakteristické rozdelenie na hornú časť zakrývajúcu prsia a dolnú časť zakrývajúcu intímne partie.
 
Prvé dvojdielne plavky pripomínali dámsku bielizeň. Spodný diel mal vysoký pás a horný bol vystužený. Za ich vznikom stal francúzsky dizajnér áut a oblečenia Louis Réard. Tieto plavky sa postarali najprv o obrovský škandál, potom o vzrušenie.
 
Dvojdielne plavky sa teda konečne dostávajú do klasického vybavenia na pláž.  Priekopníčkami vtedy boli známe hviezdy ako Marilyn Monroe a Brigitte Bardot.
 
V 60. rokoch sa móda bikín postupne expanduje takmer do celého sveta a bikiny sa tak stávajú zaujímavým obchodným produktom.
 
Tip: Viete ako si vybrať vhodnú podprsenku (nielen) do práce?
 
V tomto období na trh prichádza ďalší hit - monokiny. Až v 70. rokoch postupne dochádza k zmene strihu a použitých materiálov. Veľmi populárnymi sa stávajú string bikiny, v 90. rokoch pribudli mikrokiny, tankiny (kombinácia tielka a nohavičiek) a v Brazílii sa objavujú aj tangá.

Súčasnosť 

Móda, ktorá prichádzala neskôr bola čoraz slobodomyseľnejšia a trend odhaľovať viac a viac pokračoval. Trendy, ktoré v oblasti plavkovej módy prichádzali, nájdeme aj dnes. Sú elastické, priliehajú k telu, podčiarkujú ženskosť a obopínajú ženské tvary. Súčasnosť štýlu plaviek je rôznorodá, objavujú sa farebné, grafické potlače s motívmi a výraznými aplikáciami. Dnes je výber plaviek naozaj nekonečný a na trhu ich nájdeme v kvantách.
 
Do módy sa zas a znova vracia to, čo bolo trendy aj pred niekoľkými rokmi. A každá zo žien už má možnosť vybrať si model podľa typu svojej postavy.
 
Dominika Blchová, PoctiveSEO.sk

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,60
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.