Prečítaj si, ako urobiť dobrý prvý dojem
27.2.2020 10:36:05 | Redakcia portáluhttps://www.brigada.sk/ | Počet zobrazení: 1998x
Určite máš aj ty skúsenosti s prvým dojmom. Dáš na prvý dojem alebo človeka radšej spoznávaš dlhšie? Prvý dojem v nás zanecháva sympatie či nesympatie, ktorých sa dá veľmi ťažko zbaviť, najmä pri ľuďoch, ktorí prvému dojmu dávajú hlbší zmysel. Ako sa v nás tvorí prvý dojem a od čoho závisí?
Rozpoznáš pravú stránku človeka ihneď od začiatku? Každý človek vie priemerne rozpoznať, aký typ človeka mu sedí a ktorý nie.
Načo nám je prvý dojem?
Prvý dojem nám má pomáhať rozpoznať emócie a iné vnútorné vlastnosti. Čo sa však týka sympatií je to trochu nestabilné. Atraktivita napríklad dopomáha k lepšiemu dojmu z človeka, ale je to väčšinou vec, ktorú nedokáže ovplyvniť každý, keďže každému sa páči niečo iné.
Ako malé deti si prvý dojem tvoríme z najmä z mimiky a snažíme sa zapamätať si ľudské tváre. Tým sa ďalej učíme rozpoznávať rôzne emocionálne prejavy ako je hnev, smútok, radosť ...Pomáha nám to zvládať rozhovor aj po neverbálnej stránke, chápať čo človek prežíva počas toho ako rozpráva a podobne. Ľudia, ako tvory, ktoré žijú v skupinách a denne sa stretávajú potrebujú tieto veci.
Dôležité sú prvé sekundy
Ako sme spomenuli vyššie, prvý dojem závisí napríklad od atraktivity, čo sa nijakým spôsobom nedá presne ovplyvniť. Čo sa ale ovplyvniť dá je napríklad oblečenie a dávať si pozor na hygienu. Voňavka a učesané vlasy sú základ spolu s čistým a vyžehleným oblečením. Okrem povrchných vecí- neverbálna komunikácia je veľmi dôležitá, pretože tá práve najviac vplýva na náš prvý dojem a ani si to úplne nemusíš uvedomovať. Postoj človeka, tón hlasu a hlavne mimika a gestikulácia. Chceš vzbudiť prvé sympatie? Usmievaj sa, je to najjednoduchšia cesta, ako si niekoho získať. Chceš zaujať? udržiavaj očný kontakt, pôsobí to úprimne a že naozaj dávaš pozor. Rovnako ako medzi štyrmi očami, tak aj pri veľkej skupine ľudí, ktorým napríklad prednášaš, pozeraj sa na nich. Všetko však ber s rezervou, tieto veci sa dajú cvičiť a aj si na to zvyknúť pokiaľ si hanblivejšej povahy.
Neverbálna komunikácia sa dá trénovať a dá sa v nej aj neustále zdokonaľovať. Pri niektorých stretnutiach bohužiaľ nejde iba o to, čo povieš ale aj ako to povieš a ako sa budeš pri tom tváriť. Neverbálnu komunikáciu vnímame nevedome a stáva sa veľakrát silným nástrojom nášho prvého úsudku. Hlavne buď sám sebou, nič nepreháňaj a ver v seba.