Sedávate v práci priveľa? Vysvetlíme vám, prečo to nie je zdravé
19.12.2022 17:06:46 | Redakcia portáluhttps://www.brigada.sk/ | Počet zobrazení: 577x
Moderná doba ponúka veľké pohodlie, veľa pracovných pozícií sa odohráva v sede, doma často vypĺňame svoj čas za notebookom alebo televíziou. Sedenie sa zdá ako nenamáhavá poloha, ašak, ak ho dlhodobo nenahradí alebo nevystrieda fyzická aktivita začína ukazovať svoje negatíva
Každý, kto trávi priveľa času za PC alebo televíziou vie, že nedlhom čase sa odzrkadlia následky sedenia. Najčastejšími ťažkosťami sú bolesti chrbta, krížov, šije alebo hlavy. Môže to byť následok nesprávneho sedenia, avšak najlepším spôsobom ako tieto nepríjemnosti zmierniť je hýbať sa.
Pritom vrchná časť tela nie je jediná, ktorá trpí. Nohy sú pri tele uvoľnené a zohnuté, ale je to pre ne to najlepšie? Keďže sú v zohnutej polohe blokuje sa prirodzené prekrvovanie nôh, takže vám po čase môžu tŕpnuť. Žily a cievy v tejto polohe zažívajú útrapy, po čase sa môžu naduť alebo opuchnúť. Ak sa nohám nevenuje dostatočná pozornosť a nehýbete s nimi vôbec v budúcnosti sa môžu ohlásiť následky, ako napríklad kŕčové žily alebo v najhoršom prípade, trombóza.
Ak sa k sedavému životnému štýlu pripojí nezdravá strava je vysoká šanca nárastu hmotnosti. Vysoká váha a obezita nie je na svete nič ojedinelé, spôsobuje ľuďom veľké problémy a prináša nárast iných ochorení ako cukrovka, vysoký tlak alebo cholesterol.
Čo by ste mohli vyskúšať?
Pracujete počas dňa aj v stoji
Každých 30 minút sa postavte zo stoličky a ponaťahujte sa
Vylepšite zariadenie svojho pracovného prostredia, najmä nákup pohodlnej, ergonomickej stoličky a nastavenie správnej výšky monitora a podobne
Využite každú príležitosť ísť sa prejsť s kolegami, napríklad na obed, kávu alebo meeting
Zdravá strava nie je všetko, pre úplne zdravie je potrebné sa hýbať. Pohyb pritom nie je prospešný iba pre vaše telo, podporuje aj lepšiu náladu a skvalitňuje myslenie. Pohyb a fyzická aktivita podporuje tvorbu endorfínov a dopamínu, ktoré stimulujú pozitívne myslenie, motiváciu, kreativitu a produktivitu.
Prezrite si náš článok s odkazom na video s cvikmi.