ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark
picture

Sprievodca programovacím jazykom SQL pre začiatočníkov

27.12.2022 12:07:16 |
Foto Caspar Camille Rubin na Unsplash | Počet zobrazení: 627x

Vo svete technológií sa toho veľa točí okolo údajov. Samozrejme, nespracované údaje samy o sebe nie sú veľmi užitočné. To je čas, kedy na scénu prichádza programovací jazyk SQL (nazývaný aj Sequel).
 
V nasledujúcich riadkoch si povieme, čo je to SQL, v ktorých odvetviach sa najčastejšie používa a prečo sa SQL začať učiť?

Čo je SQL? 

SQL je skratka pre Structured Query Language. Je to štandardný programovací jazyk špeciálne navrhnutý na ukladanie, získavanie, správu alebo manipuláciu s údajmi v systéme správy relačných databáz. Z relačných systémov na správu databáz, ktoré používajú SQL sú to napríklad: MySQL (Oracle), Sybase, Microsoft SQL Server.
 
SQL bol pôvodne vyvinutý v IBM začiatkom 70-tych rokov. Vo svojich začiatkoch sa nazýval SEQUEL (Structured English Query Language), čo sa neskôr zmenilo na SQL (vyslovuje sa ako S-Q-L).
 
S pomocou tohto programovacieho jazyka vie používateľ definovať dáta, vypĺňať nimi stĺpce a tabuľky, definovať vzťahy a organizáciu medzi jednotlivými položkami. Používa sa v rôznych odvetviach, ako informačné technológie, inžinierstvo, dizajn, manažment, profesionálne servery, obchod a financie.
 
V prípade SQL však nejde o plnohodnotný programovací jazyk, pretože sa v ňom nenachádzajú konštrukcie (príkazy cyklov a pod.), ktoré by mal obsahovať každý základný programovací jazyk.

Ako používať SQL? 

Zatiaľ čo aplikácia môže byť naprogramovaná v jazyku ako Python, PHP alebo Ruby, databázy nie sú nakonfigurované tak, aby im rozumeli. Databázy rozumejú iba Sequelu a z tohto dôvodu je zvládnutie SQL takmer nevyhnutnosťou, ak máte v úmysle pracovať v oblasti vývoja webu a webových stránok alebo vývoja aplikácií.
 
Rovnako ako ostatné programovacie jazyky, aj SQL má svoje vlastné označenie. Preto je potrebné, aby sa programátor naučil jeho značkovanie predtým, ako ho bude efektívne používať.

Elementy jazyka SQL 

SQL sa skladá z príkazov, ktoré začínajú kľúčovým slovom alebo príkazom a končia bodkočiarkou.
Príklady jazykových prvkov SQL:


– Kľúčové slová: Slová, ktoré sa používajú na vykonávanie rôznych operácií v databáze, ako napríklad ADD, JOIN, VIEW atď.
– Identifikátory: Názvy objektov v databáze, ako sú tabuľky, zobrazenia, indexy, stĺpce atď.
– Výrazy:  Symbol alebo reťazec symbolov, ktoré vykonávajú matematické operácie s údajmi.
– Podmienky vyhľadávania: Používajú sa na výber podmnožiny riadkov z tabuľky.
– Typy údajov: Ako už názov napovedá, ide o typ údajov, ktoré budú uložené v každom stĺpci pri vytváraní tabuľky ako číslo, dátum a čas atď.
– Komentáre a oveľa viac

Výhody SQL 

– Umožňuje používateľovi rýchlo manipulovať a vyhľadávať údaje v databáze
– Široké využitie v mnohých aplikáciách a prostrediach, ako sú webové aplikácie, dátové knižnice a aplikácie elektronického obchodu
– Oproti iným jazykom databázových dotazov SQL poskytuje mnoho výhod, ako je napríklad vyšší výkon, lepšia integrita údajov a prístupnejšia manipulácia s údajmi
– Má jednoduchú syntax
– SQL je voľný a ľahko dostupný

Nevýhody SQL 

– Ak nie ste oboznámení s programovaním alebo konceptmi databázy, SQL môže byť pre vás náročné sa naučiť
– SQL môže byť v porovnaní s inými jazykmi pomalý, hlavne pri práci s veľkými databázami
– SQL nie je vhodný pre určité typy úloh, ako sú zložité matematické výpočty

Kde sa SQL používa? 

Databázy (a teda SQL) sa používajú takmer vo všetkých technologických oblastiach, kde sa pracuje s množstvom údajov. Tu sú niektoré odvetvia, ktoré najčastejšie používajú SQL:
 
Vo finančnom odvetví sú to bankové aplikácie a spracovatelia platieb, ako napríklad Stripe, ktoré ukladajú a prevádzkujú údaje o finančných transakciách a používateľoch. Za týmito procesmi je komplikovaná databáza, na ktorú sa často používa práve SQL.
 
Hudobné aplikácie ako Spotify tiež vytvárajú intenzívne používané databázy. Tie pomáhajú ukladať rozsiahle knižnice hudobných súborov a albumov rôznych interpretov, prevádzkovať tieto údaje, aby našli to, čo používateľ hľadá, ukladať údaje o používateľoch, ich preferenciách a podobne.
 
Samozrejme, aj platformy sociálnych médií zahŕňajú množstvo spracovania údajov. Aplikácie ako Instagram a Snapchat používajú SQL na ukladanie informácií o profile používateľa, ako je životopis a poloha, na aktualizáciu databázy aplikácie, keď používateľ vytvorí nový príspevok, zdieľa fotografiu. SQL tu tiež slúži na zaznamenávanie správ odoslaných od jedného používateľa druhému, aby používateľ mohol načítať správy a prečítať si ich neskôr.
 
Programovací jazyk SQL je všade okolo nás. Od sociálnych sietí až po aplikácie v počítači - mnoho softvérov používa nejakú verziu SQL. Jeho univerzálna použiteľnosť z neho robí nesmierne užitočný nástroj, ktorý by mal každý vývojár zvládnuť.
 
Tip: Viete, aké právne náležitosti potrebujete vybaviť pre fungovanie eshopu?
 
Preto nečakajte a začnite sa učiť SQL. Svoje znalosti tak môžete využiť vo viacerých druhoch zamestnania.

Kariéra a požadované zručnosti 

SQL je jednou z najvyhľadávanejších zručností vo svete technológií a vyžadovanie jej znalosti sa objavuje takmer v 50% pracovných ponúk. Kariéry, ktoré bežne vyžadujú zručnosti SQL:
 
– Správca databázy (Database Administrator) – Uisťuje sa, že údaje sú správne uložené, usporiadané a spravované, aby získavanie údajov bolo jednoduchšie.
 
– Databázový inžinier (Database Engineer) – Plánuje, vytvára a spravuje databázy pre spoločnosť.
 
– Dátový analytik (Data Analyst) – Triedi obrovské množstvo údajov, aby z nich čerpal dôležité poznatky. Analytici údajov používajú SQL na prístup, manipuláciu a analýzu údajov uložených v databáze.
 
– Business Intelligence Analyst/Engineer – Analyzuje údaje, ktoré sa používajú na prijímanie dôležitých obchodných rozhodnutí. Často podporuje iniciatívy štatistickej analýzy.
 
– QA Inžinieri/Testeri – Nachádzajú, skúmajú a hlásia chyby v softvéri. Potrebujú ovládať SQL, aby si overili, že databázy fungujú správne.
 
– Softvérový inžinier (Software Engineer) – Mnoho softvérových inžinierov pracuje priamo alebo nepriamo s databázami, čo znamená, že znalosť SQL môže byť veľmi prospešná.
 
Tip: Ste na križovatke svojej kariéry a už ste si istí svojim rozhodnutím, že práca v IT je pre vás to pravé? Vedeli ste, že IT pracovníci často pracujú z domu? Pozrite sa, ako si zariadiť domácu kanceláriu tak, aby vás motivovala k väčšej produktivite.

Kde sa naučiť SQL 

Ako postupovať pri oboznamovaní sa so SQL ako začiatočník:
 
– Osvojte si základy: Začnite tým, že sa naučíte základnú syntax SQL.
– Absolvujte kurz SQL: Vyberte si niektorý z ponuky kurzov, aby ste si vybudovali a upevnili svoje znalosti.
– Pustite sa do skutočných projektov: Naučíte sa tak pracovať s reálnymi dátami a databázami.
– Čítajte knihy: Dobre napísaná kniha o SQL vám poskytne pevné základy. Okrem toho sa dozviete, aké bežné chyby vývojári robia a ako sa im vyhnúť.
– Vyhľadajte si online kurz SQL: Na internete nájdete rôzne kurzy, zadarmo aj platené, s certifikátom alebo bez neho. Skvelé stránky na kurzy v angličtine sú napríklad Udemy, Coursera, Skillshare alebo LinkedIn Learning.

Za aký čas zvládnete SQL? 

Už viete, ako sa naučiť SQL podľa jednotlivých krokov, koľko času ale na to potrebujete? 
 
Základy SQL sa môžete naučiť v priebehu niekoľkých týždňov, ak ste už oboznámení s konceptmi programovania a učili ste sa iné kódovacie jazyky už predtým. Ak ste v programovaní úplný nováčik, absolvovanie SQL tutoriálu pre začiatočníkov môže trvať trochu dlhšie. Najlepší spôsob, ako sa naučiť SQL a urýchliť učenie sa jazykov, je pracovať na reálnych projektoch. Keď sa naučíte základy, nájdite si malý projekt, ktorý zahŕňa používanie SQL a potom napíšte kód.
 
Môžete napríklad vytvoriť databázu, ktorá organizuje vašu hudobnú zbierku alebo vytvoriť malú webovú aplikáciu. Keď budete zlepšovať svoje znalosti, môžete postupne riešiť väčšie projekty.
 
Každodenné precvičovanie kódovania veľmi rýchlo zlepší vaše schopnosti. Pri uchádzaní sa o prácu SQL vývojára by vám malo stačiť prezentovať sa aspoň jedným úspešným projektom. Tým dáte najavo, že už máte stabilné základy a myslíte to so SQL naozaj vážne.

Dominika Blchová, obsahový a SEO špecialista

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,31
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.