ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark
picture

Stručný sprievodca hamakmi. Aký je ich pôvod, v čom spočívajú ich výhody a ako ich využiť?

15.9.2022 12:18:26 |
Fotka od Ingo Jakubke z Pixabay | Počet zobrazení: 782x

Niektorí hojdacie siete poznajú len z filmov, iní si ich pravidelne užívajú na záhrade, ale aj na výletoch. Ak ešte netušíte, odkiaľ k nám tento vynález prišiel, čo všetko sa s hamakom dá robiť a spomedzi akých hamakov máte na výber, stačí, ak budete čítať ďalej. 

Hamak alebo hamaka?  

Hamak nie je práve slovo, s ktorým by sme sa stretávali denne. Práve preto môže pôsobiť záludne otázka, akého rodu je a ako ho správne skloňovať. Tá hamaka alebo ten hamak? 
 
Správne je hamak, a preto ho aj budeme skloňovať podľa mužského vzoru dub. Ten hamak, bez hamaku a dva hamaky. Hamaka je teda nespisovné slovo aj napriek tomu, že sa v tomto tvare často používa. 

Čo je to hamak?  

Hamak, po slovensky známejší ako hojdacia sieť, je závesná posteľ tvorená z kusu textílie (alebo iného materiálu), ktorý vytvára akýsi tunel. Textília je na opačných koncoch zavesená o popruhy. Slúži k odpočinku alebo relaxácii. Je ľahká a skladná, a preto ju v minulosti využívali prevažne cestovatelia.

Odkiaľ hamak pochádza a jeho cesta históriou 

Ľudstvo pozná hamak už tisícročia. Prvé hamaky pochádzajú z oblasti Strednej a Južnej Ameriky. Indiáni ich v týchto oblastiach používali ako ochranu pred pozemnými živočíchmi a inými prenášačmi chorôb. Nazývali ho vtedy kolíska bohov.  
 
Do Európy, konkrétne do Španielska, ho priniesol Krištof Kolumbus v roku 1492 z ostrovov, ktoré dnes nazývame Bahamy. 
 
Neskôr, zhruba v polovici 16. storočia, boli hamaky využívané predovšetkým na lodiach. Španieli a Angličania si ich obľúbili nielen preto, že prinášali väčší komfort ako spánok na podlahe, ale navyše šetrili priestor. 
 
Ku koncu 19. storočia sa začali využívať aj v britských väzniciach, aby znížili náklady a ušetrili priestor. V Spojených štátoch sa hamaky stali obľúbenými u chudobných farmárov aj bohatých rodín. 
 
Dnes už sú hamaky rozšírené po celom svete a obľube sa tešia vo všetkých spoločenských vrstvách. 

Ako vzniklo slovo hamak?  

Pôvodne sa siete tkali z kôry stromov. Konkrétne z kôry stromu hamack, z ktorého je odvodený jeho názov. Neskôr bol tento materiál nahradený sisalovými vláknami a v 60. rokoch bavlnou. Názov hamak však zostal.

Typy hamaku 

– Interiérový – jedná sa o hamak vhodný do domácnosti na relaxáciu, pri jeho výbere berieme ohľad predovšetkým na dizajn tak, aby ladil s našim nábytkom
 
– Exteriérový – tento typ hamaku si môžeme zavesiť napríklad na chate či záhrade a aby odolal poveternostným podmienkam, treba dbať aj na vodeodolnosť materiálu
 
– Outdoorový – je podkategóriou exteriérových hamakov, ktoré sú určené vyslovene na spanie v prírode, preto na ne kladieme vysoké nároky čo sa týka kvality materiálu, mali by byť pohodlné, rýchloschnúce, odolné voči vode a poveternostným podmienkam 
 
– Cestovný – opäť ide o typ exteriérového hamaku, rozdiel je v tom, že sa kladie dôraz na jeho skladnosť a prenosnosť, má preto zväčša nižšiu hmotnosť a niekedy aj menšie rozmery
 
– Detský – je určený na hranie pre deti, býva rozmermi menší, farebnejší a dizajnovo zaujímavý, dôraz sa kladie aj na bezpečnosť
 
– Lanová hojdacia sieť – určitým druhom hamaku je aj hojdacia sieť, tá je určená skôr na relaxáciu, nie na niekoľkodňové prespávanie a nocovanie v prírode 
 
– Samostatne stojacie – na rozdiel od ostatných typov, tieto hamaky sa vyrábajú so stojanom, na ktorom sú upevnené

Materiál 

Dnes sa hamaky vyrábajú z rôznych materiálov. Tie na rekreačné účely kladú dôraz na pohodlie, a tak sa vyrábajú predovšetkým z: 
 
– bavlny
– ľanu
– polyesteru
– alebo iných ekologických materiálov
 
Outdoorové hamaky sa vyrábajú z odolných materiálov, ktoré odolajú aj ťažšiemu zaobchádzaniu a poveternostným podmienkam. Takými sú napríklad: 
 
– polyamid
– nylon
– sunbrella
– polyester

picture

Fotka od Eveline de Bruin z Pixabay

 
Hamaky a ich využitie v súčasnosti 

Hamaky majú široké využitie predovšetkým u cestovateľov, ale užiť si ich vedia aj domasedi. 
 
Letné festivaly
Skvelým nápadom je využitie hamaku aj na letnom festivale. Pri viacdňovom spaní na zemi v stane vaše telo zaručene ocení pohodlie, ktoré hamak prináša. Stačí nájsť vhodné miesto, kde ho zavesiť. 
 
Relax na chate
Ako sme už spomínali, hamak využijete aj doma, aj na chate a určite oceníte pohodlie, ktoré vám prinesie. Okrem popoludňajšieho šlofíka si v ňom môžete pokojne čítať alebo len počúvať zvuky prírody. 
 
Dekorácia do bytu
Okrem výletov hamak poslúži aj v domácnosti. Hamak v obývačke, spálni, detskej izbe alebo aj na balkóne nie je až tak nezvyčajný, ako ste si možno mysleli. Dajte však pozor, aby bol správne upevnený. 
 
Fly joga
Existujú aj špeciálne hamaky na fly jogu. Tento druh hamaku je určený na gymnastické cvičenie pod vedením inštruktora či inštruktorky v špeciálnom zariadení. Hamak na cvičenie fly jogy musí spĺňať prísne kritéria bezpečnosti a byť pevne zavesený tak, aby sa človek pri cvičení nezranil. 
 
Kempovanie
V kempingových podmienkach poslúži ako náhrada stanu. Nemusíte tak spať na tvrdej a studenej zemi, ktorá môže byť po daždi navyše vlhká až bahnitá. Vyspíte sa zavesený vo vzduchu, pričom spanie na správne uchytenom hamaku je skutočne pohodlné. Do hamaku si navyše môžete vziať karimatku, spací vak či rôzne deky, vďaka čomu vám nebude príliš chladno.
 
TIP: Využiť hamak môžete aj pri rybárčení a rybárskej dovolenke.

Hamaky podľa počtu vrstiev 

Jednovrstvové 
Sú tvorené z jednej alebo dvoch vrstiev látky, ktoré sú spojené len na jednej strane. Majú nižšiu hmotnosť, zväčša aj menšie rozmery, a preto sú menej vhodné na dlhodobé použitie. Využívajú sa predovšetkým do záhrady, na cestovanie naľahko, na pláž, na lúku alebo len na relax a oddych.
 
Čo je to underblanket? 
Underblanket je závesné zateplenie hamaku. Pripína sa na hamak zvonka a ide o akýsi pripínací spacák. Pri teplote do cca 5-10 °C netreba používať vlastný spacák, postačí len underblanket a poprípade tenká deka. 
 
Dvojvrstvové
Ide o dve vrstvy, ktoré sú na jednej strane zošité a na druhej strane sa nachádza zips (alebo suchý zips). U niektorých modelov nájdeme aj integrovanú moskytiéru. Dvojvrstvové hamaky sú medzi turistami najpoužívanejším typom.
 
Trojvrstvové 
Sú rovnaké ako dvojvrstvové, len je ešte pomocou suchého zipsu pripnutá nepremokavá tretia vrstva. Tá sa využíva ako núdzová celta a je použiteľná ako normálny jednovrstvový hamak alebo ako závesná stolička. Jednoducho ju môžete zavesiť pod hlavný hamak a mať v nej batoh a inú výstroj.
 
Zateplené 
V chladnom počasí vám výrazne zlepší tepelný komfort zateplený hamak. Nevýhodou však je vyššia hmotnosť a väčší objem.

Na čo si dať pozor  

Hamak sa dá dobre využiť aj na letných road tripoch. Na čo si dať ale pozor a a ako sa správať zodpovedne pri jeho vešaní? 
 
– Popruhy hamaku príliš nenapínajte - príliš napnutý hamak nebude pre vaše telo veľmi pohodlný, odporúča sa hamak zavesiť v približne 30 stupňovom uhle 
 
– Nevešajte hamak na slabé mladé stromčeky alebo konáre, mohli by sa zlomiť alebo by ste ich mohli poškodiť
 
– Vyberajte stromy v dostatočnej blízkosti (ale aj vzdialenosti) - odporúčaná vzdialenosť je 425-500 cm
 
– Investujte do dobrej celty - ochráni vás pred vetrom aj dažďom 
 
– Nezabudnite na výlety aj spacák - v noci vám pravdepodobne bude zima aj za teplejšieho počasia
 
– Nepoškoďte stromy - tenké popruhy na hamaku môžu poškodiť kôru stromov, čo môže stromu brániť v dostatočnom zásobovaní živinami, riešením sú napríklad ochranné popruhy, ktoré rozložia zaťaženie hamaku a znížia tak opotrebenie stromu
 
Natália Várošová, SEO, Optimalizácia webu pre vyhľadávače

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,39
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.