Stručný sprievodca materiálmi používanými na nábytok
22.12.2022 08:10:15 |Foto Pickawood na Unsplash | Počet zobrazení: 672x
Ak sa aj najväčšieho odborníka spýtate, aký materiál je najvhodnejší na výrobu nábytku, odpovie vám, že jednoznačná a jediná správna odpoveď neexistuje. Ako surovina pre budúci nábytok môže poslúžiť čokoľvek - od dreva najrôznejšieho druhu cez rôzne farebné kovy až po sklo a plasty. Keď práve hľadáte nový nábytok do vašej domácnosti, či práce, práve materiál by mal byť jedným z hlavných kritérií pri výbere toho najvhodnejšie kúsku. Ako si teda vybrať čo najlepšie?
Každý nový kus nábytku, ktorý kupujete sa stáva neoddeliteľnou súčasťou vášho domova, prostredia, v ktorom žijete a ktoré na vás neustále vplýva. A aj keď nábytok nekupujete každý deň, veríme, že základný prehľad o tom, po akom materiáli siahnuť, vám pomôže pri zariaďovaní, či skrášľovaní vašej domácnosti.
Masívne drevoDrevo je stále najrozšírenejší materiál, používaný na výrobu nábytku. Je jeden z najžiadanejších a veľmi obľúbených materiálov, vďaka svojej všestrannosti a dobrej kombinovateľnosti s inými materiálmi, ako je oceľ alebo koža.
Masívne drevo sa používa už po stáročia na výrobu drevených rámových konštrukcií, masívneho odolného nábytku (vnútorného aj vonkajšieho), ale aj na výrobu rámov dverí a okien, prepraviek, debien a rebríkov. Najčastejšie sa používa na výrobu nábytku na mieru pre domácnosti a kancelárie, v stavebníctve zasa vo forme podláh, stien a striech.
Rozdelenie dreva podľa tvrdosti:
– Veľmi mäkké: smrek, borovica, jedľa, topoľ, vŕba, lipa
– Mäkké: smrekovec, breza, jelša
– Stredne tvrdé: gaštan, lieska
– Tvrdé: dub, buk, jaseň, javor, céder, čerešňa
– Veľmi tvrdé: teak, bambus
– Extra tvrdé: padauk, eukalyptus
Drevený nábytok spoľahlivo obstojí v skúške času, a ak sa oň správne staráte, vydrží v dobrom stave mnoho rokov, dokonca aj celé generácie. Na výrobu rôznych druhov nábytku sa používajú rôzne druhy dreva. Typ ovplyvňuje cenu, ako aj silu a vzhľad každého kusu, ktorý je z neho vytvorený.
Výhody dreva:
– Prírodný, ekologický materiál
– Najlepší stavebný materiál pre nábytok
– Stabilný
– Krásne vonia
– Výborný tepelný a zvukový izolant
– Pôsobí elegantne osamote aj skombinovaný s inými materiálmi
Nevýhody:
– Vyššia cena
– Praskanie, prípadne krútenie
Starostlivosť o drevo
Aby sa zabránilo poškodeniu povrchu dreva, jednoduchou úpravou mu vrátite jeho príťažlivosť. Poškodené miesto by sa malo prebrúsiť a jemne pretrieť voskom alebo lakom. Nábytok vyrobený z masívneho dreva nepriťahuje prach, nijakým spôsobom negatívne nepôsobí na zdravie človeka a bez obáv ho možno označiť za zdravý a hypoalergénny. Drevo sa preto výborne hodí ako materiál do domácnosti pre alergikov a na výrobu poličiek a rámov postele.
Najobľúbenejšie dreviny, používané pri výrobe nábytku sú:
– Dubové drevo je jedným z najpopulárnejších druhov dreva, ktoré sa v súčasnosti používa pri výrobe nábytku ako sú poličky, skrinky, stoly a postele. Toto zrnité drevo, ktoré je bežne pokryté mnohými znakmi, tvarmi a líniami, je známe najmä pre svoje svetlohnedé sfarbenie. Je to silné tvrdé drevo, hodí sa do zariadenia v tradičnom štýle.
– Javor je tiež silné tvrdé drevo, má hladkú kresbu a príjemný krémový odtieň, vďaka čomu je dobrou voľbou pre nábytok v modernom štýle. Vďaka zvýšenej odolnosti voči vlhkosti môže vydržať roky.
– Čerešňa je mäkšie drevo, ktoré sa často používa na výrobu nábytku do spálne, ako sú postele z masívneho dreva a nočné stolíky. Má červenkastú farbu, ktorá dodáva miestnostiam útulný pocit.
– Bukové drevo je tvrdé, svetlé a pevné. Používa sa na výrobu celého radu robustného nábytku, ako sú postele a jedálenské stoly.
Drevotrieska je kompozitný výrobok, vyrobený lisovaním drevených častíc (piliny a hobliny) a zlepený formaldehydovými živicami. Hlavnou a jedinou výhodou drevotrieskovej dosky je jej stabilita. Výrobky z drevotrieskových dosiek si zachovávajú svoj vzhľad a rozmery.
Ak ste už pracovali s nábytkom z drevotriesky alebo iných materiálov, pravdepodobne viete, že tento materiál nie je až tak odolný. Niektoré bežné problémy zahŕňajú zlomené hrany, zlomené drážky (pod váhou nábytku) a materiál nie je odolný ani voči vode. Voda a dlhodobá vyššia vlhkosť materiál znehodnotí až do takej miery, že ďalej už nie je použiteľný. Po spätnom vyschnutí sa už nevráti do pôvodného rozmeru.
Výrazne kvalitnejšia povrchová úprava sa nazýva polep laminátom. Najpoužívanejšie lamináty na základe tvrdosti a odolnosti sú: CPL (laminát vyrobený stredným tlakom) a HPL (laminát vyrobený vysokým tlakom). Ten už vyniká odolnosťou voči oderu, tlaku, vlhkosti aj vysokému teplu.
MDF je skratka z anglického názvu, v preklade stredne tvrdá drevovláknitá doska. MDF dosky sú lisované za sucha z drevených triesok pri vysokom tlaku a teplote.
Všeobecne sa používa najmä preto, že svojou jedinečnou výrobnou technológiou získava požadované vlastnosti ako dokonale hladký povrch, odolné hrany, kompaktnosť a jednoduchú opracovateľnosť.
Medzi výhody MDF patrí trvanlivosť a odolnosť proti vlhkosti, vďaka čomu je vhodný aj na použitie a zariadenie kúpeľne.
HDF je skratka pre dosku z vlákien na báze dreva, ktorá sa lisuje pod veľkým tlakom. Ide o mimoriadne tvrdú dosku, ktorá sa používala hlavne ako nosná doska pre plávajúce podlahy. Vyniká kompaktnou štruktúrou a na HDF môžete bezproblémovo nanášať akékoľvek povrchové úpravy, od obyčajného laku až po špičkovú dyhu. V porovnaní s drevotrieskou alebo MDF má HDF z nich najvyššiu hustotu a tým aj lepšiu odolnosť v ohybe a pevnosť.
DyhaDyha je tenká vrstva dreva, ktorá sa získava tenkým rezom časti povrchu z masívneho dreva. Dyha sa nikdy nepoužíva samostatne. Zvyčajne je základným materiálom MDF alebo preglejka, ale niekedy nájdete aj dyhované drevotrieskové dosky. Týmto spôsobom dyha zlepšuje možnosti remeselníka a znižuje náklady na drahé výrobky z dreva. Dyhované dosky nájdete v nábytkárstve často, pretože sú lacnejšie na výrobu.
Ich hlavnou vlastnosťou býva dlhodobá odolnosť. Na rozdiel od dosiek z masívu sa dyhované dosky pod vplyvom vlhkosti nekrútia
Dyha sa používa na interiérové dekorácie domov, hotelov, kancelárií, často v podobe parkiet a dyhových tapiet na stenách a dverách, a tak dodávajú interiéru jedinečný dizajn.
Preglejka je pevný materiál vyrobený z viacerých vrstiev drevenej dyhy. Jej kvalitu udáva počet vrstiev, lepidlo ktorým je zlepená a pôvodná kvalita dyhy. Preglejka je pomerne všestranný materiál, vhodný pre stavebné konštrukcie, do interiéru, ale používa sa aj pri výrobe áut a v modelárstve. Vyrába sa napríklad z brezy, borovice, topoľa alebo buka. Preglejka je veľmi flexibilný materiál.
Ostatné materiály, používané pri výrobe nábytkuA hoci drevo stále zostáva kráľom medzi materiálmi na výrobu materiálu, v určitých situáciách, priestoroch alebo v správnych kombináciách dobre poslúžia aj iné materiály.
Oceľ
Nerezová oceľ je vysoko odolná a cenovo dostupná. Hlavnou výhodou nehrdzavejúcej ocele je to, že ľahko nekoroduje ani nehrdzavie pri meniacich sa podmienkach prostredia. Okrem toho je estetická, jednoducho sa kombinuje s inými materiálmi, môžete ju zladiť s mnohými štýlmi bývania a nevyžaduje si ani žiadnu zvláštnu starostlivosť.
Oceľ je tvrdšia ako jeho drevené náprotivky a je jedným z mála materiálov, ktoré sú odolné aj voči ohňu, čo z nej robí bezpečný materiál pre vašu domácnosť.
Koža
Koža sa vo veľkej miere používa na výrobu sedacích súprav. Symbolizuje luxus, pohodlie a odolnosť. Kožené sedacie súpravy znesú aj drsnejšie používanie. Pokiaľ ide o odolnosť voči poveternostným vplyvom, vo všeobecnosti sa odporúča vyhnúť sa použitiu kože pri akomkoľvek vonkajšom nábytku.
Trstina
Trstina sa využíva najmä na výrobu vonkajšieho nábytku a rôznych štýlových, inovatívnych kusov nábytku. Tento materiál preferujú interiéroví dizajnéri pre jeho jednoduchú výrobu aj vďaka tomu, že trstinu možno ľahšie ohýbať do akéhokoľvek tvaru a veľkosti.
Tip: Viete, ako si vybrať nábytok pre príjemné posedenie na záhrade?
Plast
Plastový nábytok je nepochybne jednou z najdostupnejších možností. Je extrémne ľahký, takže sa dá ľahko premiestňovať, veľmi ľahko sa čistí a udržiava a je cenovo veľmi dostupný. Ak teda hľadáte nenáročnú a lacnú možnosť, potom je plastový nábytok pre vás tou správnou voľbou.
Treba však mať na pamäti, že nábytok z plastu môže časom strácať svoju pevnosť, farba vybledne a ak je dlhší čas vystavený veľkej hmotnosti, jeho jednotlivé časti sa môžu ohnúť.
Tkanina
Látka je nepochybne mäkký a šetrný materiál čo sa týka čalúnenia nábytku, ako sú stoličky, pohovky, či rôzne podnožky. Ak uprednostňujete používanie čisto prírodných materiálov a nemáte radi umelé syntetické materiály, je použitie látky ako poťahového materiálu nábytku pre vás dobrou a príťažlivou voľbou.
Ako materiály na čalúnenie nábytku sa často používajú napríklad prírodná bavlna, hodváb, či konope. Tieto prírodné vlákna vyžadujú vo výrobnom procese relatívne málo energie a vody.
Látkový nábytok vyrobený z prírodných vlákien navyše pomáha znižovať závislosť od neobnoviteľných zdrojov planéty.
Najlepšie je však siahnuť po odolných, vysokokvalitných vláknach, vďaka ktorým si nábytok zachová svoj pôvodný nádherný vzhľad čo najdlhšie.
Tip: Tkanina je tiež typická aj pre jednotlivé štýly bývania. Pozrite sa na inšpirácie pre provensálsky štýl bývania.
Akryl
Akrylový nábytok je zväčša priehľadný a priesvitný, vďaka čomu je ideálny na dekoratívne účely. Nábytok vyrobený z tohto materiálu možno tiež použiť aj na viac účelov prostredníctvom recyklácie. Akrylové výrobky sú odolné, možno ich ľahko rezať na požadovanú veľkosť a tvar, čo uľahčuje vytváranie jedinečného, personalizovaného nábytku podľa vašich predstáv.
Ratan
Prútený alebo ratanový nábytok dnes ľudia uprednostňujú najmä kvôli jeho jedinečnému vzhľadu a textúre. Ak chcete do svojej domácnosti niečo neobvyklé, zvážte použitie ratanu. Ratanový nábytok predstavuje tiež prijateľnú ekonomickú voľbu, oproti nábytku z tradičného dreva, ktorý je oveľa drahší. Ak teda chcete ušetriť peniaze pri vytváraní jedinečného vzhľadu interiéru, ratan je jedna z dobrých alternatív.
Sklo
Sklo je jedinečný, špecifický, veľmi estetický materiál a vyniká najdlhšou možnou životnosťou. Sklenené stoly sa s obľubou využívajú na praktické stolovanie aj dekoračné účely. Hoci nábytok zo skla pocitovo pôsobí skôr chladne a stroho, jeho neprehliadnuteľná elegancia a výnimočnosť dodá vášmu interiéru jedinečnú štýlovú atmosféru.
Kombinovanie sklenených stolov v byte môže byť o niečo náročnejšie, ak máte kuchynskú linku z masívu. Preto sa nábytok zo skla viac hodí do obývačky, jedálne alebo kancelárie.
Veríme, že sme vám našimi radami a inšpiráciami pomohli. No nezabúdajte pri zariaďovaní vašej domácnosti predovšetkým na to, že si tvoríte váš domov, v ktorom sa chcete cítiť príjemne a autenticky.
Dominika Blchová, obsahový a SEO špecialista