Syndróm podvodníka, ako sa s ním vysporiadať?
19.4.2022 17:45:20 | Redakcia portáluhttps://www.brigada.sk/ | Počet zobrazení: 859x
Syndróm podvodníka je psychický stav, kedy sa človek cíti menejcenný a má na seba vysoké nároky voči práci. Nejde o to, že nie je talentovaný alebo nedisponuje požadovanými vedomosťami a zručnosťami v svojom zamestnaní. Opak je pravdou. Títo ľudia však takéto pocity prežívajú každý deň.
Ako sa prejavuje syndróm podvodníka?
Pocit, že si v svojom zamestnaní iba náhodou
Ľudia, ktorí trpia syndrómom podvodníka sa často zacyklia v pochybnostiach o svojich schopnostiach, zričnostiach alebo talente vykonávať svoju prácu. Je to pocit, akoby ste sa ocitli v práci iba šťastnou náhodou a vôbec nedosahujete úroveň svojich kolegov.
Následne prichdáza strach, že niekto z práce tieto medzery objaví a vystaví vás poníženiu, prípadne z práce vyhodí.
Vysoké nároky šéfa a kolegov
Zadanie úloh alebo cieľov, ktoré vám kolegovia alevo šéf zadá, sa zdajú nesplniteľné. Títo ľudia si myslia, že nikdy nedosiahnu uspokojiteľného výsledku. Často na seba príliš tlačia a snažia sa o perfekcionizmus, čoho výsledkom je stres a úzkosti z práce.
Strata ambícií
Pocity menejcennosti a nedokonalosti vytláčajú ambície. Títo ľudia sa veľmi často ensnažia zmeniť zamestnanie alebo sa snažiť o povýšenie. Jednak je to preto, lebo si myslia, že by to nezvládli a po druhé, pretože nemajú na to dostatočné vedomosti a schopnosti. Opak však býva pravdou.
Okrem toho aj:
Pocit, že neustále musíš o sebe klamať
Strach, že niekto objaví, že nie si až tak dobrý zamestnanec
Pocit, že nezapadáš do kolektívu
U niekoho sa syndróm podvodníka objaví iba na prvý týždeň v novej práci, čo je celkom prirodzené. U niekoho však tieto skľučujúce pocity vedia pretrvať dlhšie a dokonca sa opakovať v rôznych prácach. Čo pomáha zmierniť tieto nepríjemné pocity?