ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Unikátna súťaž v lezení robotov Na Komín

30.9.2014 13:21:12 | Redakcia portálu
Visitkosice.eu | Počet zobrazení: 4415x

3. - 4. októbra 2014 sa v areáli parkoviska pri košickom Cassovar Business Centre uskutoční súťaž v lezení na komín. Nepôjde však o zábavu, kde by stávkou boli ľudské životy. Originálny koncept súťaže totiž počíta s tým, že namiesto ľudí "svoju kožu" nastavia roboty.

 

Znie to síce ako sci-fi, ale trend robotiky zasahuje čoraz väčšiu oblasť ľudskej činnosti. Dôkazom je aj fakt, že do 1. ročníka súťaže pod názvom Na Komín sa prihlásilo 19 samostatných tímov nielen zo Slovenska, ale aj z Egypta, Ukrajiny a Česka. 

Súťaže, kde je hlavným protagonistom robot, patria k obľúbeným podujatiam u vedeckej i širokej verejnosti na celom svete. Zadania pre súťažné tímy bývajú rôzne, v Košiciach si organizátori vybrali reálny priemyselný komín, na ktorý je potrebné vyliezť a zliezť v čo najkratšom čase bez pomoci človeka. Na základe tejto disciplíny vznikol aj názov podujatia Na Komín, ktorého cieľom je prezentovať robotiku zábavnou formou a dokázať, že aj na Slovensku máme množstvo talentovaných mladých ľudí, ktorí svoje odborné znalosti môžu uplatniť práve na tejto súťaži.

Od robota sa v súťaži vyžaduje aby bol schopný vyliezť do 10 metrovej výšky po rebríku, prípadne priamo po stene komína, a bezpečne zliezť späť bez pomoci človeka v čo najkratšom čase. Aj keď všetko zdanlivo závisí na robotovi, stojí za ním obrovské úsilie konštruktérov a programátorov. "Ich úlohou nie je len kreatívne vyriešiť otázku ako má splniť robot danú úlohu, ale zároveň mať na pamäti ďalšie faktory ako je váha, spôsob lezenia, prípadne rozhodnutie, ako robot bude túto prekážku zdolávať autonómne, bez akéhokoľvek zásahu človeka. Je len na súťažiacich akú cestu si vyberú v čom spočíva určitá voľnosť a priestor na kreativitu." hovorí člen správnej rady Košice IT Valley a organizačného výboru súťaže, Jozef Ondáš.

Svoju kreativitu a schopnosti sa rozhodlo preukázať 19 tímov v dvoch samostatných kategóriách. Kategória 1 je určená všetkým stredoškolákom a kategória 2 zahŕňa študentov vysokých škôl a verejnosť. Do prvej kategórie sa zaregistrovalo 11 tímov, zatiaľ čo druhá kategória zahŕňa 8 tímov s medzinárodnou účasťou. Ako prvý sa prihlásil tím z Egypta a ďalej nasledovali tímy zo Slovenska, Ukrajiny a Česka.

V prvý deň podujatia, 3. októbra od 9.00 do 19.00, bude prebiehať kvalifikácia jednotlivých robotov, ktorí musia spĺňať základné kritériá stanovené organizátormi. Medzi ne patria maximálne rozmery, váha, či čas za ktorý robot musí stihnúť vyliezť po komíne a skúšobné lezenia. Pre verejnosť je určený hlavne druhý deň podujatia, kedy o 12.00 za účasti primátora Košíc Richarda Rašiho prebehne oficiálne otvorenie súťaže. Samotné zápolenie odštartuje súťaž kategórie 1 o 13.00, nasledovať bude kategória 2 od 18.00.Pripravený je aj sprievodný program, moderátorské vstupy, rozhovory s jednotlivými súťažiacimi a multimediálna prezentácia robotiky pre širokú verejnosť. Košice sa tak stanú jedným z mála miest na Slovensku, kde bude prebiehať atraktívna súťaž nielen pre priaznivcov robotiky, ale aj všetkých, ktorí sa zaujímajú o spojenie technológie a zábavy.

Viac informácií, kompletné pravidlá súťaže, registrácia na www.nakomin.com. Novinky súťaže a ďalšie zaujímavosti na: www.facebook.com/NaKomin.

UPOZORNENIE: Z dôvodu prebiehajúcej súťaže bude v dňoch 3. a 4.októbra obmedzená premávka na priľahlej ceste na Žriedlovej ulici v blízkosti parkoviska Cassovar Business Center.

Organizátormi súťaže sú Košice IT Valley, Spinea Technologies, Košice - Turizmus, Mesto Košice a hlavným partnerom je T-Systems Slovakia.

Kontaktné osoby pre médiá:
Ing. Maroš Švihla | Projektový manažér súťaže 
maros.svihla@gmail.com
+421 940 440 440
Marek Iváň | Projektový manažér súťaže 
marek.ivan@gmail.com
+421 905 450 864

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,20
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.