Vedeli ste o najčastejších chybách v kúpno predajných zmluvách?
21.5.2020 15:54:06 |www.elektronickyadvokat.sk | Počet zobrazení: 2515x
Kúpno predajná zmluva je možno najčastejšou formou zmluvy, s ktorou sa bežne stretávame. Ako môžeme pri jej vytváraní predchádzať aspoň tým najčastejším chybám a omylom?
Najčastejšie chyby v kúpno predajných zmluvách.Ak kupujeme alebo predávame byt, dom alebo pozemok, mali by sme k tomu využiť kúpno predajnú zmluvu.
Toto býva prvou a častou chybou - neraz sa ľudia uspokoja s ústnou dohodou a pritom si neuvedomujú, že pri predaji domu, bytu, pozemku sa vyžaduje kúpno predajná zmluva.
Predchádzanie zbytočným sporom.
Štát sa tak snaží predchádzať najrôznejším zbytočným sporom. Pretože si asi každý vie predstaviť komplikovanosť ba až nemožnosť dokazovať niečo len na základe úsnej dohody - navyše po mnohých rokoch.
Nepresnosti v zmluve automaticky rušia platnosť zmluvy.
Ďalšou chybou veľmi často bývajú rôzne nepresnosti, preklepy a nesprávne prepočty v zmluve. Ak nejaká chyba zmení právnu situáciu - napríklad zlým označením alebo zlým výpočtom predávanej plochy/bytu - v takom prípade je zmluva automaticky neplatná.
Koľko takých zmlúv si ľudia svojpomocne pripravili a pritom ani netušia, že celá ich zmluva je neplatná.
Nemusí to vadiť, ak je všetko v poriadku. Horšie to môže byť vtedy, ak by došlo k nejakému sporu. Tam môže prísť k zbytočným opletačkám a nedorozumeniam. Takže môže byť lepšie tomu predchádzať.
Platba v hotovosti len do určitej výšky.
Schválne, vedeli ste o tom, že nad určitú sumu sú štátom zakázané hotovostné platby? Takisto sa tým snaží predchádzať rôznym podvodom.
A pritom v množstve zmlúv si ľudia určia ako spôsob platby hotovosť - pritom ide o sumu, ktorá ďaleko presahuje štátom určenú maximálnu sumu pre platbu v hotovosti.
Ak sa transakcie zúčastní navyše podnikateľ - a je jedno či ako predajca alebo ako nakupujúci - táto maximálna suma je dokonca ešte oveľa nižšia.
Chýb pri písaní zmlúv býva oveľa viac. Písať zmluvu nie je rovnaké ako napísať motivačný list do zamestnania - to dokáže každý. Aj zmluvu dokáže napísať každý, avšak nie každý ju dokáže napísať právoplatným spôsobom.
Ak chceme mať s našou zmluvou úplnú istotu, vždy je lepšie buď si ju nechať napísať priamo skúseným advokátom, alebo ju dať aspoň skontrolovať skúsenému právnikovi.