ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark
picture

Viete aké sú mostové žeriavy?

20.6.2021 18:43:45 |
Obrázok od Jürgen Rübig z Pixabay | Počet zobrazení: 1446x

Typov žeriavov existuje niekoľko. Poznáte všetky? V dnešnom článku si viac priblížime mostový žeriav.

Čo je mostový žeriav ? 

 
Mostový žeriav je žeriav, ktorý je pevne spojený s daným manipulačným miestom. Je určený hlavne na zdvíhanie a presun bremien vo výrobných halách, prekladiskách, či zasklievanie okien a podobne. Typickou časťou žeriava je tuhý priečnik, tzv. žeriavový most, podľa ktorého je tento typ žeriava pomenovaný. Most je na koncoch vybavený pojazdovým mechanizmom, ktorý mu umožňuje pohyb po pojazdových dráhach v smere na pozdĺžnu os mosta.
Konštrukcia mostového žeriavu
Žeriavový most sa skladá z jedného, dvoch alebo viac nosníkov. Hlavné nosníky sú zvarované, nitované alebo z valcovaných profilov. Viacnosníkové mosty môžu tvoriť uzavretý, alebo otvorený profil.
 
Pri jednonosníkovej konštrukcii sa používa visutá mačka, ktorá sa pohybuje po spodnej časti profilu nosníka. Pri viacnosníkovej konštrukcii môže byť dráha mačky vytvorená na horných plochách, teda hlavných nosníkov alebo medzi nimi.
 
Väčšie žeriavy majú zväčša vytvorenú aj lávku pre obsluhu. Táto je vytvorená medzi hlavným a tzv. lavičkovým nosníkom, ktorý vytvára zároveň zábradlie.
Menšie mostové žeriavy môžu mať fungovať na ručný alebo elektrický pohon.
Iné mostové žeriavy


Jednonosníkové mostové žeriavy, ponuka mnohé výhody, a to napríklad variabilné riešenie pre malé miestnosti, nízka hmotnosť (jednoduchšia konštrukcia).


Dvojnosníkový mostový žeriav. Použitie dvojnosníkovýh žeriavov je možné v širokom spektre, kde sa dá optimálne využiť výška priestoru a plôch vďaka kompaktnej konštrukcii aj na renováciu domu.


Podvesný mostový žeriav je jednonosníkový žeriav pre menšie nosnosti. Používajú sa v prípadoch, keď nie je možné vybudovať pojazdovú dráhu na stenách budovy.


Stohovací žeriav môže byť buď mostový alebo podvesný žeriav, ktorý má na mačke vodiaci stĺp. Po vodiacom stĺpe sa vo zvislom smere pohybuje kabína a vidlice na manipuláciu s bremenom. Pomocou stohovacích žeriavov môžete ľahko zvládnuť všetky skladovacie úlohy už len jedným pracovným krokom, a to bez rebríkov, vozíkov a iných pomôcok. Palety s kusovým tovarom, je možné bezpečne prepravovať dohmosnorti 500 kg. 


 
Žeriavy je možné dať si ich prispôsobiť na mieru podľa vašich požiadaviek. 
 
Autor: Dominika Blchová
 

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,64
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.