Viete ako si postaviť vlastný kurník pre sliepky?
2.9.2021 10:23:27 |www.caskrmeni.cz | Počet zobrazení: 2001x
Mať pravidelný prísun domácich vajíčok je na nezaplatenie. Najlepšie na tom je, že k tomu nepotrebujete nič komplikované len niekoľko sliepok a miesto, kde sa budú prechádzať a spať. Postaviť kurník pritom nie je vôbec zložité a zvládnu to s trochou snahy aj majstri začiatočníci.
Stavba kurníka svojpomocneMať pravidelný prísun domácich vajíčok je na nezaplatenie. Najlepšie na tom je, že k tomu nepotrebujete nič komplikované len niekoľko sliepok a miesto, kde sa budú prechádzať a spať. Postaviť kurník pritom nie je vôbec zložité a zvládnu to s trochou snahy aj majstri začiatočníci.
Stavba kurníka svojpomocne
Základom toho, že sa sliepkam bude dariť a budete mať k dispozícii domáce vajíčka, je dobre postavený kurník. Ak si netrúfate postaviť ho svojpomocne, môžete si zateplený kurník pre desať sliepok aj kúpiť. Podľa veterinárnych predpisov by ste mali chovať na dvoch štvorcových metrov maximálne osem sliepok.
Stavba by mala byť vzdušná, presvetlená a najmä v zimných mesiacoch aj zateplená. Kurník by mal byť ľahko dostupný, keďže ho budete pravidelne čistiť, dopĺňať krmivo a vyberať vytúžené vajíčka.
Preto je vhodné myslieť na stavbu kurníka už pri projektovaní záhrady. S tým napríklad súvisí aj výber miesta pre kurník podľa svetelných podmienok. Kurník by mal byť tam, kde je dostatok denného svetla a jeho dvere by mali v ideálnom prípade smerovať na juh alebo juhovýchod.
Najskôr dôsledná príprava
Skôr, ako sa pustíte do stavby, nezabudnite na projekt. Načrtnite si pôdorys, všetko poriadne zmerajte a zabezpečte materiál. Drevo namočte do oleja alebo napenetrujte, čím predĺžte jeho životnosť a ochránite ho pred parazitmi.
K stavbe budete tiež potrebovať pletivo, ktorým zabezpečíte pre sliepky voľný výbeh alebo hrabanisko. V plote však nesmú byť žiadne diery, ktorými by mohli ujsť sliepky alebo prísť líšky.
A hor´sa do práce!
Je dobré, ak je podlaha položená pár centimetrov nad zemou a nemajú na ňu taký vplyv zrážky. Stavbu tak môžete podložiť pevnými drevenými hranolmi alebo tehlami podľa toho, čo máte k dispozícii.
Z drevených hranolov postavte kostru v tvare kocky alebo kvádra podľa toho, čo sa vám hodí na pozemok. Na bočné steny a podlahu je ideálne použiť hobľované laty. Mali by byť rovné, aby medzi nimi nevznikali medzery. Dvierka umiestnite na čelnú stenu.
Na spodku kurníka by mali byť umiestnené dve znášadlá. Ľahko ich vytvoríte z akýchkoľvek bedničiek s hladkými hranami a vysteliete ich slamou. Sliepky taktiež potrebujú bidlo.
Streche, exteriéru, hrabanisku či voliére sa môžete venovať, ak máte všetko vnútri hotové. Kurník spolu s výbehom môžete skryť spolu pod jednu sedlovú strechu. Ak však nechcete minúť toľko materiálu, zastrešte len kurník a voliéru nechajte len tak pod holým nebom. Vtedy sa však musíte pripraviť na blato vo voliére
Vetranie i zateplenie kurníka
Dvere do kurníka nechávajte počas dňa otvorené. Nielenže tam sliepky majú znášadlá, ale v prípade nečakaného dažďa sa tam môžu hneď schovať. Na noc sa dvierka zatvárajú. Vetranie tam môžete zabezpečiť prostredníctvom pletiva na dvierkach. Dôležité je však vyhnúť sa prievanu.
Na zimu je potrebné zabezpečiť kurník aj z tepelného hľadiska. Voliéru môžete zakryť plexisklom alebo natiahnutou fóliou, čo sliepky ochráni aj pred snehom. Na samotné zateplenie kurníka si vystačíte aj s bežnými izolačnými materiálmi. Zatepliť treba strechu aj podlahu, a to najmä vtedy, keď hrozia silné mrazy.