ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark
picture

Viete, čo je skialpinizmus a aké sú jeho výhody a nevýhody?

19.9.2021 13:26:29 |
Obrázok od Simon z Pixabay | Počet zobrazení: 1748x

Skialpinizmus sa stáva čoraz obľúbenejšou zimnnou aktivitou, ktorá ponuka nielen priestor pre relax, športové výkony, ale aj pre únik od každodenných povinností. Ak milujete fyzickú aktivitu, hory a prírodu, určite si prídete na svoje.

 

Tento druh športu je dokonalou aktivitou, ako si vyplniť voľný čas a zachytiť kúzlo prírody na fotografiách. My vám o ňom prezradíme viac.

Čo je skialpinizmus? 

Skialpinizmus alebo skialp je zimný šport, ktorý patrí medzi tie náročnejšie a spája v sebe mix turistiky a lyžovania. Ide, teda o výšľap na kopec a následne jeho zlyžovanie naspäť dolu. Dnes ma skialpinizmus už rôzne podoby a môžeme ho rozdeliť do niekoľkých kategórií:
- Závodný skialpinizmus
- Fitness skialpinismus
- Turistika na skialpoch
- Klasický skialpinismus
- Freeride

Výhody skialpinizmu 

Nie je tajomstvom, že šport má pozitívny vplyv na celkove zdravie a aj skialpinizmus vám môže pomôcť mentálne i fyzicky.
 
- Keďže skialpinizmus sa vykonáva vo vyšších nadmorských výškach, kde je dosť chladno, zvyšuje sa tým potenciál imunitného systému človeka.
- Okrem iného prináša relax, uvoľnenie a a vycistenie mysle.
- Športová aktivita taktiež rozvíja vytrvalosť a zvyšuje kvalitu pľúc.
- K ďalším výhodám patrí aj posilnenie nôh, sedacej časti a chrbta.
- Skialpinizmus ocenia aj ti, ktorí majú problémy s klbami. V porovnaní s lyžovaním a turistikou, skialpinizmus šetrí kĺby.

Nevýhody skialpinizmus  
- Príprava na skialpimiznmus môže trvať o niečo dlhšie, ako pri klasickom lyžovaní.
- Rýchly zjazd dole kopcom môže spôsobiť pri malej opatrnosti zranenie.
- Hory a príroda vie byt' niekedy nevyspytateľná, a to najmä v zime, keď sa pod nádherným bielym povrchom skrýva lavínové nebezpečenstvo.
Skialpinizmus je vhodný pre všetkých, ktorý hľadajú doplnkový šport po letnej dovolenke pri mori či hľadajú alternatívu k zjazdovému alebo bežeckému lyžovaniu. Na Slovensku môžete skialpinizmus vyskúšať vo viacerých pohoriach. Najvhodnejšie podmienky sú samozrejme vo Vysokých, Západných a Nízkych Tatrách, ale aj v Malej a Veľkej Fatre.

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,78
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.